Timmy Duggan Profesyonel Bisikleti Bıraktı

18/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Eski Amerika Yol Şampiyonu Timothy Duggan, dün internet sitesinden yaptığı açıklama ile profesyonel bisikleti bıraktığını duyurdu. Duggan, sporu bırakma kararını şu sözlerle duyurdu: “İnişli, çıkışlı ve duygusal geçen aylardan sonra, profesyonel bisikletten emekli olma kararını aldım. Bisiklet sporu dışındaki yeni yaşamımdaki hedeflerimi gerçekleştirmek için hazırım ve gerçekten heyecanlıyım.”

 

31 Yaşındaki bisikletçi son olarak Team Saxo-Tinkoff forması ile yarışmıştı. Geçtiğimiz sezon öncesi Saxo-Tinkoff ile anlaşan Duggan daha önce de Cannondale-Liquigas adına yarışmış ve kariyerinin en önemli başarısına da bu döneme ulaşmıştı. Aslen 2013 sezonu için Team Spidertech ile anlaşan Duggan, takım kapanma kararı alınca serbest kalmış ve Saxo-Tinkoff ile anlaşma sağlamıştı. Son dönemlerde ise eski takımı Cannondale’ in Duggan ile ilgilendiği de kulislerde konuşuluyordu.

 

 

Duggan, emeklilik kararını duyurduğu açıklamasında, sezonun ardından ailesi ile vakit geçirdiğini ve bu dönemde bisikletin tüm kariyerim boyunca ailesinden, arkadaşlarından ve diğer her şeyden daha fazla yer kapladığını anladığını ve artık neleri kaçırdığı ve nelerin daha önemli olduğunu açık bir şekilde algılayabildiğini yazdı.

 

Duggan 2005 yılında TIAA-CREF takımı ile anlaşarak, profesyonel bisiklet kariyerine başladı. Daha sonra bu takımın ismi Garmin olarak değişti. 2011 yılına gelindiğinde ise 2 yıllık anlaşma ile şu anda Cannondale Pro Cycling olarak bildiğimiz Liquigas-Cannondale ile yarışmaya başladı. Duggan’ ın zirveye ulaştığı an ise 2012 yılında Frank Pipp ve Kiel Reijnen‘ i geride bırakarak Amerikan Yol Şampiyonluğu’ nu elde etmesi ile oldu.

 

Ancak bu başarısının ardından Duggan kariyerinde büyük talihsizlikler yaşadı. 2013 Tour of Down Under’ ın 3. etabında büyük bir kaza geçiren Amerikalı bisikletçi bacağının kötü bir şekilde kırılması sebebiyle sezonun çok büyük bir kısmında yer alamadı ve yalnızca 57 gün gibi kısa bir süre yarışabildi. Yaşadığı bu sakatlıktan sonra Duggan, Tour of Turkey ile ger dönüş yapmıştı.

 

 

Açıklamasında geçirdiği zor sezona da değinen Duggan, “2013 sezonu büyük ihtimalle kariyerimin en zor senesiydi. Ambulans ile hastaneye giderken, sezonu büyük ölçüde kapattığımı anladım ve artık buna değip değmeyeceğini kendime sormaya başladım. Team Saxo-Tinkoff’ da çok iyi desteklenmeme ve harika takım arkadaşlarına sahip olmama rağmen, neredeyse her gün depresif ve üzüntülüydüm. Bir sporcu için daha iyisini yapamayacağını bilmesi ve daha da kötüsü de artık sporu yapmak istememesi oldukça sinir bozucu” olarak psikolojik durumuna da sevenlerine açıkladı.

 

Cannondale! in 2014 sezonu için anlaşmak istemesine rağmen böyle bir karar almasının sebeplerini de açıklayan Duggan, “2014 sezonu için düşündüğümde, kendimi yeteri kadar mutlu göremiyordum. Diğer sebep ise, hayatımda daha heyecan verici ve daha mutlu olabileceğim bir şeyler yapmak istiyorum. Bu yüzden 2014 için çalışmayı bıraktım ve hayatımın yeni dönemi için adımlar atmaya başladım. Bu sporda yaptığım her şeyden dolayı tatminim. Kariyerime bir göz attığımızda Ulusal Şampiyonluk, WorldTour Etap Podyumu, ve Olimpiyatlarda yer alma başarısını gösterdim. Artık kendimi kanıtlayacak başka bir şey görmüyorum.” dedi.

 

Boulder, Colorado‘ da yaşayan 31 yaşındaki sporcu, ailesi ile daha fazla zaman geçirmek ve ayrıca ailesine ait emlak şirketinde rol almak istediğini de belirtti. Ayrıca Duggan, genç kayakçılara antrenörlük yapacak. Duggan, spora gençlik yıllarında kayak ile adım atmıştı.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın