Teknik : Arnavut Kaldırımlı Yolda Bisiklet Sürmek

22/02/2013  //     //  Yol Bisikleti

 

Özellikle yol bisikletçinin korkulu rüyası olan kötü satıhlı yollar şüphesiz her ülkede bulunuyor. Özellikle ülkemizde de bozuk yollar ve arnavut kaldırımlı, taşlı yollarda nasıl daha güvenli sürüşler yapabileceğinize dair bilgiler paylaşacağız. Eğer muhitinizdeki caddeler, yollar arnavut kaldırımlı değilse, burada vereceğimiz ipuçları o tür yollara tekrar girdiğinizde işinize yarayacaktır.

 

 

Sürüş Pozisyonunuz

 

Her iki lastiğin üzerinde de azami yol tutuşunu sağlamak için bisiklet üzerindeki ağırlığınızı önden arkaya eşit bir şekilde tutun. Eğer grup sürüşü yapmaktaysanız, öne geçin ki böylece kendi çizginizde ve sürüş pozisyonunuza uygun halde devam edebilesiniz.

 

 

 

Gevşeyin ve Ayağa Kalkın

 

Tehlikeli bir durumda doğal eğilim gidonu sıkıca tutmaktır. Bunun yerine gevşeyin ve olayı bisikletinize bırakın. Sorunlu geçişlerde sanki selenin bir kısmına oturuyormuş gibi selenin üzerinden hafif kalkıp kaykılın. Bozuk, taş zemin yolun kenar kısımlarından uzak durun. Yağmur suyunun zamanla iyice deforme edip yumuşattığı bu bölümde kaza yapma olasılığınız artacaktır.

 

 

Akıcı Olun

Sert zeminin doğal bir matkap etkisiyle savaşmak yani böyle birşeyle karşılaşmamak için yuvarlak bir şekilde pedal çevirip bunu eşit güç oranında yapın. Pedalınızı her döndürdüğünüzde topuğunuzu çekme hareketine odaklanın. (kilitli pedal gerektirir)

 

 

Darbenin Etkisini Azaltın

Favori taytınız ve pedli/jelli eldivenlerinizi giymenin dışında, konforlu bir şekilde sürüş yapmak için bisikletiniz üzerinde de değişiklikler yapabilirsiniz. Sert zeminli bir yolda hayli uzun bir süre gitmek zorundaysanız, gidon sargınızın altını jelli bantla kaplamayı düşünün. Veya Specialized’ın Roubaix sargısını deneyin. Daha geniş ve yumuşak üstüste bindirilmiş çıkıntılara sahip olup avuç içi baskısını azaltır.

Avuç içinin, sürekli darbe alan kısımlarına sürüş öncesi bir kaç önlem almak, sonraki acılarınızdan sizi kurtarabilir. Eldiven altında, gidonu kavrayan avuç içini bantlamak ya da sarmak sürüş sonrası darbenin sebep olduğu doku ezikliklerine bağlı su toplama sorununu çözmek mümkün. Sürüş saatiniz uzun olursa, bu önlem tam çözüm olmasa da kısmen sizi koruyacak bir önlem olacak. Bu tarz sürüşleriniz için ekstra destekli jel eldivenleri tercih etmeyi de unutmayın.

 

 

 

Profesyonel bisikletçiler genellikle arnavut kaldırımlı parkurlarda tubular lastikleri tercih ederler. Sebebi, lastik patlağı korkusu olmadan daha düşük basınçlı lastik havasıyla sürüş yapabilirler. Tubular lastiğiniz yoksa bile, daha kıvrak bir sürüş ve daha iyi yol tutuşu için mevcut lastiklerinizi 80 ile 90 psi arasındaki hava basıncında tutun. Tabi bu arada su mataralarınızın kafeslerine tam oturtulduğundan emin olun.

 

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın