Team Saxo Tinkoff’ da Değişiklik

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

 

Team Saxo Tinoff hakkında uzun zamandır yapılan spekülasyonlar gerçekleşmeye başladı. 2009 yılında Saxo Bank sponsorluğu ile anlaşarak takım ismini değiştiren Bjarne Riis‘ in takımı son olarak 2011 yılında Rus kredi bankası Tinkoff bank ile anlaşarak ismini Team Saxo Bank – Tinkoff Bank olarak değiştirmişti. Geçtiğimiz yıl ise takımın ismi daha okunabilir olması amacı ile Team Saxo Tinkoff olarak düzeltilmişti. Şimdi ise Riis takımın tamamını Tinkoff Bank’ ın sahibi Oleg Tinkov‘ a satma kararı aldığını açıkladı.

 

Bu açıklamanın ardından ise olayın finansal boyutu da gün yüzüne çıkmaya başladı. İtalyan medyasına göre 49 yaşındaki tecrübeli menajer Bjarne Riis takımı 6 Milyon Euro karşılığında Tinkov’ a sattı. Takımın menajerliğine devam edecek olan Riis, ayrıca 4 yıl boyunca Tinkov’ dan yıllık 1 Milyon Euro alacak. Bu değişimlerin ardından yapılan incelemelere göre Tinkov’ un takım için yıılık 11 Milyon Euro ile 13 Milyon Euro arasında bir harcama yapması bekleniyor.

 

Saxo Bank‘ ın sponsorluğa devam edip etmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı.Bugün yapılacak olan basın toplantısında ayrıntıların tamamen açıklanması bekleniyor. Ayrıca yapılacak açıklamalardan sonra şu anda Danimarka ekibi olarak kayıtlı olan takımın hangi ülkenin takımı olarak kayıtlanacağı da netleşecek.

 

Yine İtalyan medyasından yapılan açıklamalara göre, Riis geçtiğimiz hafta bisikletçilerle bir görüşme yaptı ve durumu aktardı. 4 yıl boyunca takımın menajerliğini yapmanın ekip için daha iyi olduğunu vurgulayan Riis, sporcularına, artık takımın finansal işleri ile uğraşmayacağı için tamamen sportif yönüne odaklanacağını aktardı.

 

Ayrıca değişime uğrayacak takımın basın açıklamasının Londra Google ofisinde yapılacağı da duyurulmuştu. Bunun üzerine Danimarka medyası takımın yeni sponsorunun Google olacağı iddiasını hemen ortaya attı. Takımın son durumu bugün netlik kazanacak.

 

Ayrıca daha önce yaz aylarında gerilim yaşayan takımın starı Alberto Contador ile Oleg Tinkov arasının hala gergin olduğu biliniyordu. Fakat Contador bugünkü yeni sponsor açıklamasından önce Londra’ da basın mensuplarına verdiği demeçte 2015 yılına kadar sözleşmesi bulunduğunu ve şu anda Riis ile çalışmama gibi bir düşüncesinin olmadığını söyleyerek takımla ilgili bir sorunu olmadığını da ispatlamış oldu.

 

Bu arada yakın arkadaşı Fernando Alonso’ nun 2015′ teki büyük takım kurma planları ile ilgili gelen soruya da cevap veren Contador, “Fernando Alonso’ nun projesi ilgi çekici ve bir bakımdan benim için motive edici. Yeni bir takım oluşturduğunuzda güçlü bir ekip oluşturmanız gerekiyor ancak neler olacağını bilemezsiniz. Fakat benim kontratım var ve başka bir şey düşünmüyorum. Eğer proje ilerlerse bu harika olur. Hep birlikte göreceğiz.” diyerek oldukça politik bir cevap verdi.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın