Taihu Lake’de Torku Şeker Spor Başarısı ve Ahmet Örken

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

9 etaplık Taihu Lake‘de 3.etap öncesi ve sonrası Ahmet Örken ile görüştük. Yarış takviminde turu hedef olarak görenTorku Şeker Spor‘un her gün 3 kez podyum gördüğü mücadelede, güçlü ve genç yetenek Ahmet Örken tur ve turun rekabeti hakkında detayları Cyclingtr ile paylaştı.

Dünkü galibiyetin kahrmanı Ahmet Örken, bugün 3.etap öncesi yeni mücadele için, “Güne hazırız. Kaçışları takip edip baskılayacağız. Yuri’nin arkasında takipte olacağım. Geride kalma gibi sıkıntılı bir durum olmazsa finiş için sprint yapabilirim. Ama önceliğim takımımın liderliği koruması.“dedi.

Geçtiğimiz ay Torku Şeker Spor’un katıldığı  Tour of China ve Taihu Lake hedeflerine değinen Örken, “Tour of China, Taihu Lake için hazırlıktı. Yarış tecrübesi için tamamen Türk takımı olarak katılıp yarış eksiğimizi kapatmaya odaklıydık. Bir tür antrenman yarışı diyebiliriz. Takım olarak motivasyonumuz iyiydi. Yarış antrenmanımızı yaptık. Ancak Taihu Lake, daha galibiyet odaklı bir yarış. Burada herkes takım başarısına odaklanmış durumda ve en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Hiç kolay değil. Konsept olarak Tour of China’dan daha zor. Çünkü her gün dengeler değişebilir. Sıralamada zamanlar birbirine yakın. Her detay önemli.

20 yaşındaki genç yetenek, 2013 sezonu için, “Bu yıl benim için çok yoğun geçti. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’ na hazırlık, Akdeniz Oyunları’ na hazırlık ve bu iki önemli yarışın rekabeti çalışma tempomu yüksek tuttu. İlk kez katıldığım Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tuunda iki gün podyumda beyaz mayoyu giymek benim için müthiş bir onurdu. Tura iyi bir başlangıç yaptım. Sezon boyunca bisiklete binmeden geçtiğim gün olmadı. Güzel başarılar elde ettim. Sezonu iyi geçirdiğimi düşünüyorum.

Dünkü etapta kaçış grubunun son anda yakalanması ve finişe doğru pozisyonda bırakılması görevi Ahmet Örken‘e kalmıştı. Genç sporcu mayosu için de mücadele  sergileyen Ahmet Örken’ in dünkü fedakarlığına değinmekte fayda var. Torku Şeker Spor galibiyeti ve liderliği korumak için  Metlushenko’yu finişe taşırken tüm enerjisini harcayan Ahmet Örken genç sporcu mayosu ve ödülünden fedakarlık yaparak günün gizli kahramanı olmayı tercih etmişti.

Kaybettik denilen etapta pedalların Torku lehine döndüğü son kilometrede neler oldu? Kaçış ile kapatılamayan fark nasıl kapandı? Sorularının cevabı tüm takım performansıyla ilişkili olsa da müthiş bir takım özverisine değinmeden olmaz. İknci etaptaki tercihi için, “Ben yapmam gerekeni yaptım. Herkes yorgundu. Yuri ile beni finişe taşımak ve kaçışları baskılamak için çok çalışmışlardı. Bence yorgun değildim. Sergey yorulunca bana söyledi. Açıkçası harekete geçmekte kaybetmedim. Herşeyin sonu olabilirdi. Önce Yuri, sonra ben. Liderliği korumamız daha önemli. Genç sporcu mayosunda sadece para ödülü var. Ama tur liderliği onurunun Torku’da, Türk takımında olmasının değeri çok büyük.”dedi.

Torku Şeker Spor takım menajeri Mehmet Şafakçı, “İlk geldiğimiz gün Ahmet Örken‘de soğuk algınlığı oldu. Ertesi gün antrenmana çıkartmadık. Dinlendi ve ilk gün hafif vücudu kırıktı. Buna rağmen 4.olmuştu. Ahmet de çok güçlü ve henüz 20 yaşında olmasına rağmen derecelerini herkes görüyor. Bu da bizim için bir gurur kaynağı.“dedi.

Her yarış günü sonunda 3’er kez podyum gören Torku Şeker Spor, dünkü kaçış olmasaydı podyumda 1-2 yapmak istediklerine değindi. Bugün 3.etabı 6.sırada tamamlayan Ahmet Örken, “Dün herşey yolunda gitseydi podyumda 1-2 yaparak sürpriz yapacaktık. Bugün 6.sırada tamamladım. Derecemden memnunum, çünkü asıl hedefimiz turun liderliği. İlerleyen günlerde bakacağız fırsat olursa böyle bir sürpriz keyifli olabilir. Şu ana kadar her şey istediğimiz, planlandığı gibi gitti.” dedi.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın