Taihu Lake, Torku Şeker Spor Kadrosunda Yarışan Muhammed Atalay ile Takım Hakkında Merak Edilenler

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

Geçtiğimiz ay Torku Şeker Spor kadrosunda Tour of China mücadelesine katılan Muhammed Atalay’ın Taihu Laketurunda görüşlerini aldık. 4 günde 4 galibiyet ile sprint sınırlarını zorlayan süper takımın 6 kişilik ekibinden çıkan başarının sırrı ve takımın son yıllardaki artan başarısı herkes için merak edilen bir konu. Çin basını bir yandan takım ile bilgileri Cyclingtr.com arşivlerinden alırken bir yandan da göz bebeği olarak görülen Torku takım sporcuları ilgi toplamaya devam ediyor.

Kaçış denemelerine hızlı cevap veren Torku Şeker Spor takımı kadrosundaki müthiş 6 sporcu kimdir sorusuna yanıt arayan Türk bisiklet fanatikleri için Muhammed Atalay‘ın görüşlerini sizler için aldık.

24 yaşındaki sporcu, bisiklet sporuna Selçuklu Belediyesinde başladı. Sonrasında Medaş takımına geçen Muhammed Atalay sezonun son 6 ayını geçirmek üzere 2008 yılına Torku Şeker Spor takımına geçti. Torku renkleri ile 6. sezonunu tamamlayacak olan sporcu 3.kez Çin’de yarışıyor. “İlk olarak 2012 Taihu Lake olmak üzere Çin’de yarışmıştım. Geçen ay Tour of China ve bir yıl aradan sonra Çin’deki 3.yarışım olan 2013 Taihu Lake’ de start aldım.”dedi.

Türkiye’nin ilk kıta takımı olan Torku Şeker Spor’un 1952 yılında kurulan bisiklet takımı tarihinden günümüze, özellikle son yıllarda görülen başarı grafiğindeki artış dikkat çekiyor. Muhammed Atalay, kendi performansı ve takım başarısındaki artış için,” Torku Şeker Spor takımına geldiğimden beri performansımda sürekli bir artış var. Takım olarak da her yıl performansa bağlı başarı artışı var. Her yıl bir önceki sezonun üzerine bir şeyler koyuyoruz. Bu derecelerden de bariz belli oluyordur. Örneğin, geçen yıl bu yarışta çok fazla tempo veremezken bu yıl yarışa yön veren takımız. Geçen yıl Çin’de ilk yılımızdı. Uzak mesafeye yolculuk, hava değişimi ve yemek problemini çözümledik. İlk yıl keşif senemizdi. Bu yıl ise bu yarışta Torku’yu tanıtmaya geldik. Sayın Recep Konuk, Kulüp Başkanımız Sayın Yavuz Erence ve yönetim bize güveniyor ve destekliyor. Onlar olmasa burada olamazdık. Başarımız onların başarısıdır. Bize verilen desteğe iyi derecelerimizle teşekkür etmek istiyoruz.

” Takım olarak başarı artışında, sayılacak çok detay var. Düzgün çalışma çizelgelerimiz, dinlenmeye istikrarlı ve bilinçli zaman ayırmak önemli etkenlerden. Daha önce korku vardı. Sanki yabancı sporcular daha güçlüymüş de biz güçsüzüz gibi bir psikolojik baskı. Antrenmanlarla bu korkuyu aştık. Bilinçli ve sıkı antrenmanlara geçilen yabancı sporcular olunca kendimize güvenimiz geldi. Kısacası gücümüzü gördük artık, korkunun anlamsızlığı geride kaldı. Evet antrenmanlar zor ve bazen ağır ama sonuçlara değer. Ayrıca yarış tecrübesi sıkıntımız vardı. Misal, 3 yıl önce bu kadar yarış koşmuyorduk.” dedi.

Torku Şeker Spor adını güçlü takımlar arasına yazdırıp, neden artık dikkat edilmesi gereken takımlardan biri olduğunu Taihu Lake performansıyla göstermeye devam ediyor. Ancak takım içerisindeki uyum nasıldır. Muhammed Atalay 6 yıllık takımı ve takım arkadaşlarının uyumuna dair, “Takım içi  uyumumuz iyi. Anlaşabiliyoruz. Hiçbir sorunumuz yok. Torku’da geriekten bir aile havası var. Ailemizle büyürüz, büyütürüz. Herkes görevini biliyor ve sorumluluklarına bakıyor. Çoğu zaman konuşmadan anlaşıyoruz. Bir atak olmuşsa veya ataktan gelmişsem yorgun olduğumu biliyorlar. Bir şey söylememe gerek dahi kalmıyor. Bir atak gelirse ve ben yorgunsam, ön tarafı işaret etmem yeterli oluyor hemen bir takım arkadaşım gidiyor. Kaş göz işaretiyle dahi anlaştığımız oluyor.“dedi.

Taihu Lake 4.Etabı öncesi, “Bugün yine zor olacak. Dün çok atak oldu. Ve görevim ataklara cevap vermek olduğundan dün hayli yordu.Takım kaptanımız Sergey Grechyn ve Yuri Metlushenko 5-6 kişilik kaçış gruplarına izin vermemizi istemiyor. Ahmet Akdilek, Bekir Baki Akirşan ve ben sürekli grup önünde kaçışın baskılanması için çalışıyoruz. Ahmet Örken ve Yuri Metlushenko sprint finişine odaklı. Sergey Grechyn finişe taşıyan son adamımız olmakla birlikte hepimizin tek amacı galibiyet ve lider mayo ile Çin’den ayrılmak.”

Buraya 9 etabın temposuna hazırlanıp geldik. Zor olacağını biliyorduk. Antrenmanlarımız bu profillere ve rekabete göreydi. 4 gün iyiydik sonra bırakacağız diye bir şey yok. 9 etba da dayanırız. Kaza vs. olmaz ise liderlik mayosunu eve götürmek isityoruz. Bugün 4’de 4 yaptık. Fark 20 saniye, güçlü takımlar var ve etaplar içinde bizi deniyorlar. Ama bunlara hazırlıklı geldik. Takım arkadaşlarımdan çok memnunum. Takımımın başarısına katkı vermek benim için onurdur.“dedi

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın