SRAM Red Hidrolik Jant Freni Görüntülendi

19/12/2012  //     //  Yol Bisikleti

 

 

Şimdiye değin bolca sayıda SRAM Red serisinin arazideki hidrolik disk frenini arazide görmüştük fakat bunun bir de jant freni versiyonu üzerinde çalışıldığına da değinmek istedik.

 

iPhone’un Instagram çılgınlığı sayesinde fotoğraf paylaşımlarının arttığı şu günlerde elimize ulaşan birkaç Instagram karesiyle artık Sram Red’le donatılmış hidrolik jant frenli yol bisikletlerini yakında yollarda göreceğimizi anlıyoruz. Her ne kadar bu bir resmi firma bildirisi olmasa da fotoğraflarda görüldüğü gibi çok detaylı olamasa da ürünün piyasaya sürülmeden önceki bir sızmış haber olarak değerlendirilebilir.

Fotoğraflarda görülen kaliperler daha geniş Zipp Firecrest jantlar ve 28C lastikler için ideal olacaktır.  (yeni 202 serisi için fren yüzeyi 24.62 mm)

 

Hidrolik diskli Sram Red

 

Şüphesiz kapak fotoğrafımızda okuduğunuz 2012 yazında piyasaya çıkacağı hayali çoktan uçup gitti, bu durumda ürünün çıkışının 2013’ün ilkbahar sonu veya yaz başı gibi olacağı tahmin ediliyor.

 

 

Hayli basit, açık bir tasarım gibi görünüyor. Kapaklar ve kollar, kaliperlerin dibindeki küçük pistonu iten sıvıyla beraber disk frenli bisikletler üzerinde gördüklerimizle aynı görüntüye sahip. Bu, yuvarlatılmış hoş köşeleriyle ve mekanik frenler için gereken kablo kelepçeleri ve kollarla kıyaslandığında hayli dar bir profile sahip olup, Magura’nın RT6TT frenlerine göre çok daha geleneksel bir tasarım olmuş.

 

 

Biraz koyu renkteler ancak iç sabitleyici mandalıyla ayarlayıcı silindirli tek pivot tasarımı mevcut mekanik Red frene çok benziyor. Eğer tahminler doğruysa hidrolik sistemin ekleyeceği güç, çift pivotlu kaliper ihtiyacını boşa çıkaracaktır.

 

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın