Sportif Direktörlük Nedir, Sportif Direktörler Ne İş Yaparlar?

15/08/2011  //     //  Yol Bisikleti

 

Özellikle son yıllarda, yol yarışlarında, takım çalışmasının, iletişimin,takım koordinasyonunun ve yarış stratejilerinin ön plana çıktığı yarışlarizliyoruz. Hatta çoğu zaman etapları ve yarışları en güçlü olan değil, eniyi strateji geliştiren takımlar alıyor. Profesyonel bir bisiklet takımıaçısından bu süreçlerin kontrol edilebilmesi, iyi bir yönetimle mümkün.Temel olarak takımlarda bu zorlu görevlerden sorumlu kişiye “sportifdirektör” deniliyor.

Genellikle son yılların profesyonelleşen bisiklet takımlarının “olmazsaolmaz”ı, takımın beyni olan sportif direktörler, daha çok yarış esnasında,takımı kurduğu stratejiye göre yönlendiren, telsiz aracılığı ilesürücülerle, takım personeli ve yarış yetkilileri ile iletişim kurankişidir.

İyi bir sportif direktörün, yarış esnasında ortaya çıkabilecek aksilik veyayarışın seyrinde avantaja çevrilebilecek durumlara karşı hızlı stratejikurabilecek, takımı lehine hızlı ve doğru müdahale verebilecek, etap içingeliştirdiği standart stratejisi yanında gelişecek olaylar karşısında yenive anlık strateji geliştirebilecek özelliklere sahip olması gerekiyor.Kısacası yarışı iyi koklaması ve takımın beyni olma yetisinde olmasıgerekiyor. Parkurun özelliklerine uygun olarak arazi koşullarınısporcularıyla paylaşması, uyarması, uygun bir sürüş ortamı geliştirmesi,takım elemanlarının güven içinde yarışı bitirebilmesi için gerekli olankoşulları yerine getirmesi gerekir. Bütün bunları yerine getirebilmesi içinkişinin bir kere çok iyi bir yarış tecrübesine sahip olması gerekiyor. Zatendikkat edilecek olursa halen bu görevi götüren personelin neredeyse tamamıgeçmişte profesyonel yarış koşan, ciddi başarılar elde etmiş kişiler. Zirayarış esnasında ortaya çıkabilecek gelişmeleri “en verimli” şekilde sadecezamanında bunları yaşamış biri tarafından analiz edilebilir.

Sportif direktörün yarışı iyi koklaması, anlık iyi strateji kurabilmesi içinsadece tecrübeli bir geçmiş ve stratejik bilgi birikimi yeterliolmayacaktır. Sportif direktörün takımındaki sporcuları, yeteneklerini,güçlerini çok iyi bilmesi gerekir. Doğru sporcuyu, doğru zamanda, doğruyerde tutmak ve etap içerisindeki seyri olası kaza veya atak hamlelerinegöre doğru şekilde kurgulayabilmesi için öncelikle takımındaki sporcularınneyi, ne kadar ve ne derecede iyi yapabildiğini bilmesi gerekmektedir.Sporcusunun ruh hali, yarış içerisindeki konsantrasyonu, özel hayatınınyarışa negatif-pozitif etkileri (pozitif etkileri yarışta kullanma, negatifetkileri uzaklaştırma), sporcusunun negatif ruh halini zamanında tanımlayıpetap öncesi takım psikologu ile görüştürmek veya etap içinde oluşan birdurumsa yapabiliyorsa telsizden (Bu yıl UCI World Tour listesi haricindekiturlarda telsiz yasağı olduğunu hatırlayalım), telsizden müdahale edemiyorsatakım aracını kullanarak sporcusuyla ilgilenme ve moral verme görevi yinesportif direktörün kaydi olmayan görevleri arasındadır.

Peki sadece yarışlar mı? Yarış harici antrenman kalitesi ve takibi,sporcuların tek tek özel hayatları, özel günleri gibi detaylarla hersporcusunun hayatında önemli ölçüde bulunmak, direktör-sporcu bağlantısınıkoparmamak gibi tatili olmayan bir iştir sportif direktörlük.

Öte yandan etapların özelliklerine göre sprint özelliği taşıyan etaplarda önplana çıkan “sprint koçluğu” kavramı da vardır.

Sportif direktör, yarışı takım araçlarının birisinin içinde takip eder,aracının içinde genellikle yedek teker setleri, dolu mataralar, tıbbimalzeme, gıda ve enerji malzemeleri, domestik heybesi de (takım elemanlarınadağıtılması için oluşturulmuş, gıda malzemelerinden oluşan azık torbasıdiyebiliriz) bulunur. Bu yüzden aynı zamanda direktör aracında takım doktoruve takım mekanikeri de yer alabilir.

Takımın yarış taktiklerinin belirlenmesi açısından düşünüldüğünde bu kadarkilit bir rol üslenen sportif direktörlerle takım liderleri ve diğerelemanları arasındaki ilişki de önem kazanıyor elbette. Bazı direktör-sporcuilişkileri bizler açısından çok tanıdıktır.Örneğin Johan Bruyneel-LanceArmstrong, Patrik Lefevere ve Johan Museeuw gibi…

Bir sportif direktör, aynı zamanda yarışçıların, antrenman ve kişiselgelişim programlarına da dahil olabilir. Bu şekilde çalışma yapandirektörler deyince ilk akla gelen isimler, Johan Bruyneel ve Sean Yatts.

Aslında, birçoğumuzun bildiği bir oyun var: ProcyclingManagerOyunun büyük bir bölümü oynayan kişi açısından tam birsportif direktörlük. Yarışçıların kontrolü, yorulan elemanın yanında diğertakım elemanlarını yönlendirme, etaba uygun bisiklet ve ekip seçimi vb. Yanioyun bu anlamda tam bir simülasyon özelliği taşıyor. Finansal stratejileriişin içine katmazsak tabi. Linke tıklayınca karşınıza çıkan oyun her yılyenisi yapılan ve mükemmel grafiklerinin yanında kendinizi kendi takımınızınsportif direktörü görevinde bulacağınız bir oyundur.

Sportif direktörlerin kullandıkları araçlarda, telemetri cihazları yeralıyor, bu cihazlar aracılığı ile her bir sürücüye ait nabız değerleri, hız,kadans, ve elektriksel güç değerlerine anlık olarak ulaşılabiliyor, buşekilde her bir direktör daha ayrıntılı analizler yapıp, daha kolay taktikgeliştirme imkanına sahip olabiliyor.

Teknoloji öyle bir noktaya geldi ki artık Fransa Bisiklet Turu’nda, yarışınresmi sitesinde bile yarış esnasında bu değerlere, farenizle ile sürücününüzerine geldiğinizde ulaşabiliyorsunuz.

Procycling Manager oyununda bile ekranın sol bölümünde aşağıdaki gibi biralt-telemetri ekranı mevcut.

Direktörün kendi takımı açısından en iyi stratejiyi ve taktiklerigeliştirebilmesi için diğer takımların yarış içi ve yarış dışı dinamiklerinide çok iyi takip ve analiz etmesi gerekir. Videoyu izlersek, sportifdirektörlerin aslında ne yapmaya çalıştıklarını daha iyi anlarız sanıyorum:

[View:http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=9b3Qf8PPOHk:550:0]

Sporcusunun kaçış talimatı, sporcunun gücünü ve yeteneğini bilen sportifdirektörün yarış hamlesi kararı ile verilir. Telsiz bağlantısı ile sporcuyucesaretlendirirken olası aksilikler karşısında acil çözümler bulmayaçalışmak, teknik desteğin zamanında ulaşması için detayları düşünmek,zamanında müdahale ile sporcunun yarıştaki eski konumuna ulaşmasını sağlamakgereklidir. Aksilikler karşısında yorgunlukla karışık moral bozukluğunateslim olmasını önlemek yine sportif direktörün pratik ve psikolojik bilgisiile mümkün olabilmektedir. İsviçre’deki eğitim kampında yetiştirilmek üzerekampa alınan sporculara antrenör ve sportif direktörlerce öğretilen ilköğreti psikolojik, mental gücün önemidir. “Kazanamayacağını düşünmediğinzaman, bu kuşkuya yer vermediğin zaman kazanırsın”. Videoda Bruyneel’inGeorge Hincepie’nin yaşadığı olumsuzluklar karşısında başarı inancı ileverdiği cesaretin sebebi budur. Ve etkilerini de bu videoda görebilirsiniz.Hincapie umutsuzluğa kapılıp pes etmedi. Ancak şans onun yanında değildi vegün Hincapie’nin günü değildi.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=5A70cb_pOU0:550:0]

2011 Fransa Bisiklet Turu’nda muazzam bir yarış çıkartıp Sarı Mayo’yu alanBMC takımının Fransa Bisiklet Turu 2. etabında takımın ardında bir yandanaraç kullanıp bir yandan parkur profilini takip edip bir yandan da takımıiçin hiç durmadan çalışan sportif direktörünü izledik. Bu etapta ne olmuştu,merak edenler için kısaca değinelim: BMC takımı geçen yıla oranla dahauyumlu ve Cadel Evans için daha güçlü çalıştığını bu etaptaki sürprizzamanlamasıyla gösterdi. BMC takımı Garmin-Cervélo takımının 24 dakika 48saniyelik derecesinden 4 saniye fark ile 2. en iyi dereceyi çıkardı.

 

Nasıl bir eğitim alıyorlar? Sadece geçmiş yıllardaki sporcu tecrübesiyeterli olur mu? Bu gibi soruları çoğumuz düşünmüştür. Yukarıdabahsettiğimiz İsviçre-Aigle, UCI kampındaki sportif direktörlerin aldığı bireğitim var mıdır? Sorulara kısaca “Eğitim Şart” diyoruz. Elbette öncekiyıllarda yaşadıkları yarış tecrübelerine ek olarak eğitim de alıyorlar. UCIAcademyprogramında geniş kapsamlı bir eğitim programımevcut. Kasım ayına denk gelen sportif direktörlük kursu (Bu yıl 28 Kasım-1Aralık) 4 günlük eğitim programında sadece 25 katılımcı ile gerçekleşiyor.UCI destekli eğitim programı içerisinde ProTour düzeyine çıkmak isteyensportif direktörler ön kayıt ile başvurularını yolladıktan sonra sayısınırlaması sebebiyle olumlu veya o yıl için olumsuz yanıt alabiliyor.Program içerisinde sportif direktörlere spesifik perde arkası liderlikvasıfları ve yönetim becerileri ile ilgili mesleki gelişime özel bilgilerbulunuyor. Kurs yine Dünya Bisiklet Merkezi, İsviçre-Aigle’de yapılıyor. Veprogram sonunda katılımcı sportif direktörler UCI Akademisi ve Manchester İşOkulu’ndan yönetici belgesi alıyorlar.

UCI tarafından yürütülen Sportif Direktör Eğitici Programı’nı biraz dahamercek altına alacak olursak, profesyonel bisiklet sporunun tutarlı birbiçimde geliştirilmesi için ortaya çıktığını anlıyoruz. Programdan aynızamanda kıta takımlarının (Continental Team) direktörleri deyararlanabiliyor.

Programa Bakış:

UCI Sportif direktörlük Programı ile genel olarak profesyonelliğin yenidenyaratımı ve takım yönetimi kalitesini arttırılması amaçlanıyor. Programıniçeriğinde daha etkili bir sportif direktörlük için gerekli meslekibecerilerin geliştirilmesi de diğer amaçlar arasında. Eğitim dili şu anitibarı ile İngilizce sunulmasına rağmen, ileriki zaman dilimlerindeFransızca alternatif de olabilecek.

Programın Genel Hedefleri:

***SportifDirektörlerin kalite ve yeteneklerinin yükseltilmesi

***Mesleki Değerlendirmelerle teknik ve yönetim becerileriningeliştirilmesi

***Takımlar ve diğer paydaşlar arasında etkileşim, bilgi paylaşımı vetransferi sağlamak.

***Sporun daha profesyonel bir boyuta getirilmesi.

Katılımcılar, eğitim programlarının ardından yukarıda da belirtildiği üzereUCI Akademisi ve Manchester İş Okulu’ndan belge almaya hak kazanıyorlar.

Programın En Önemli Öğrenme Çıktıları:

***Anti-doping kuralları, şartları ve uygulamaları.

***Teknik ve yarış düzenlemeleri

***Malzemeler ve ürünler

Yönetim yetkinliği bakımından:

***Bütçe kontrolü

***Operasyon yönetimi

***Liderlik

***Yetenek takibi ve istihdam

***Bilgi transferi ve işbirliği bakımından denk grupların oluşturulabilmesi

 

***Sürekli gelişim için kişisel gelişim planı oluşturma.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın