Schleck Kardeşlere, Birlikte Yeni Başlangıç

28/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Lüksemburglu Schleck kardeşler için 2014 sezonu birlikte yeni bir başlangıcı temsil ediyor. Büyük kardeş Frank Schleck’in sona eren uzaklaştırma cezası sonrası, yeniden yarışlarda boy gösterme fırsatı bulacak Schleck’ler için bu yeni başlangıç sürprizleri de beraberinde getirebilir mi? Büyük kardeş olmaksızın yarışlardaki motivasyonsuzluğunu bir çok kez yansıtan Andy Schleck, tek başına girdiği mücadelelerde beklenen performansı gösterememiş, sakatlığı sonrası formsuzluk olarak yorumlanmıştı. Bir diğer yorum ise kuşkusuz, mental yalnızlık sendromu olarak belirtilebilir. Mental faktörü ön planda tutan Andy, Frank ile birlikte devam etmekte kararlı olduğunu birçok kez dile getirmişti. Sezon öncesi gelişmelerinde Trek takımında yer alması için Frank’in de olmasını şart koşan Andy Schleck, anlaşmayı sağlayarak 2014 sezonu için Lüksemburglu kardeşler olarak Trek renklerinde yarışacaklarını resmiyete döktü.

 

 

2014 sezonunu Trek takımında geçirecek olan Lüksemburglu kardeşlerden Andy, tatil öncesi Trek takım kampında konuşan Cyclingnews’e Tour de France ve Ardennes Klasikleri kazanma hayali ve Sky takımının büyük yarışlardaki güçlü etkisi hakkında konuştu. İkili son olarak 2011 Fransa Bisiklet Turunu tamamlamış, sonrasında şanssızlıklar silsilesi ile mücadele etmek zorunda kalmışlardı. İlk olarak 2012 Fransa Bisiklet Turundaki idrar örneğinde Xipamide bulunan Frank Schleck’in 12 ay süresince yarışlardan uzaklaştırılması, ardından Andy Schleck’in Criterium du Dauphine’de düşerek kalçasını kırması ile geçen süreç, Arden ve Fransa Bisiklet Turu hayallerinin askıya alınmasına sebep olmuştu.

 

1 Ocak’tan itibaren Trek renklerinde yeni sezona başlayacak olan Andy, “Bir hedefim var ve yarışta iyi olacağıma inanıyorum. İyi bir bisikletim var, yarışlarda kendimi iyi hissediyorum ve derecelerimi geliştirmek için çalışabilirim. Şu anda çalışıyorum ve kendimi iyi hissediyorum. Frank geri döndü, bu tabii ki benim için çok iyi. Yeni bir takımda yeni bir başlangıç. Hala orada var olduğumu göstermek istiyorum. Ama bir yarışı işaret belirleyerek hedef koymak istemiyorum.” sözlerini Trek’in İspanya takım kampında paylaştı.

 

 

Avusturalyalı sporcu Cadel Evans’ın kazandığı 2011 Fransa Bisiklet Turunda beraber podyum gören Schleck kardeşler, Turun final podyumunda yer alan ilk kardeşler olarak yarış tarihine geçmişlerdi. Andy, “Herkes beni bilir ki, başarma konusunda kabiliyetliyim. Hırslıyım, ancak 2 yıl aradan sonra kalkıp Liege-Bastogne-Liege’i kazanacağımı da söylemek istemiyorum. Benim hayalim; Liege’i, Fransa Turunu, Vuelta’yı ve diğer yarışları kazanmak ancak ben biraz daha düşük tutuyorum. Öncelikle iyi bir form yakalamak istiyorum. Sonra bu formla nerede olacağımı göreceğiz. İlk hedefim Ardenler, gerçekten sadece onlara odaklanmak istiyorum. Sonrasında Fransa Bisiklet Turunda iyi olmaya odaklanacağım. Ağrım olmaksızın özgürce sürebiliyorum, iyiyim.” dedi.

 

Team Sky, Bradley Wiggins ve Chris Froome ile art arda baskın performanslar sergileyerek başarıya ulaştığı Fransa Bisiklet Turunda, takım oalrak zorlu ve büyük favori olma özelliğini, adında barındırıyor. Dolayısı ile Andy formunu sezon başından itibaren yükseltmeyi başarır ise Fransa Bisiklet Turu için rekabetini Trek takımında, Sky takımına ve Chris Froome’a yöneltecek.  2013 Fransa Bisiklet Turu galibi, Chris Froome’un yükseliş grafiği detayında, Andy’nin performans düşüşü ile çakıştığı yıllarda gerçekleştiğini pekala söylemek mümkün. Sezonun ilk yarışlar ve zorlu Ardenler, işte bu rekabetin ne derece sıcak geçeceğine yönelik ilk ipuçlarını verecek yarışlar olacak. Andy’nin performansı düşüşünü tamamlayıp, yükselişe geçtiyse ve formunu iyi tutturabilirse, Froome’a karşı rekabet edecek tecrübeye sahip, güçlü bir rakip olarak lider mayo rekabetini alevlendirebilir.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın