SCA Promotions, Armstrong’dan Ödüllerini Geri İstiyor

14/02/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping, Yol Bisikleti

 

Armstrong ve Landis, Fotoğraf : Getty.

 

Texas’lı bisikletçi firması SCA Promotions, Lance Armstrong’a Fransa Turu zaferleri dolayısıyla ödediği 12 Milyon Doları geri istiyor.

 

 

Bir Amerikan sigorta şirketi, camiada tüm saygınlığını yitiren bisikletçi Lance Armstrong’a, Fransa Turu zaferleri sonucunda ödenmiş olan 12 milyon dolarlık bonusları geri almak için dava açtı.


Texas merkezli SCA Promotions, hile yaptığı için geçen yıl  yedi Fransa Turu zaferi ünvanı elinden alınan Armstrong’dan haklı olarak kendisine ödediği paraları geri istiyor. Firmanın avukatı,
“Bay Armstrong için yaptıklarının sonuçlarıyla yüzleşme zamanı
artık geldi. Bu, SCA tarafından kendisine ödenen ve 12 milyon doların üzerinde bir toplam rakam olan bir ödenek” diye belirtti.
Artık resmi olarak hiçbir Fransa Turu galibiyeti ünvanına sahip olmadığından
Bay Armstrong’un, SCA tarafından kendisine ödenen herhangi bir para ödülünü elinde tutması çin hiçbir yasal hakkı yoktur.” şeklinde konuştu.

 

“Lance Armstrong, spor tarihinin en çirkin, soğuk bir kalple ve özenle hazırlanmış yalanını sürdürdü.”

 

SCA’nın avukatı Jeff Dorough yaptığı açıklamada, “Armstrong ve onun avukatları, eğer ünvanları elinden alınırsa, kendisine ödenen paraları geri ödeyeceğini söylediler. Sadece onların sözlerini yerine getirmelerini bekliyoruz.” dedi.

 

Armstrong’un
avukatı Mark Fabiani, firmanın bonus olarak verilen paraları geri almak için hiçbir başvuru yapmadığını söyleyerek SCA ve Armstrong arasında 2006’da yapılmış bir anlaşmaya
dair ayrıntıları gösterdi.

“Biz anlaşmanın herşeyi yeterince açıkladığını düşünüyoruz,” dedi. “Kontratta yazılanlar açıkça SCA’nın bu anlaşmadan sıyrılmasını engellemektedir.”

SCA’nın Armstrong’a 7.5 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği anlaşma, “hakemlerin verdiği ödüllerin aksi yönünde hiçbir itiraz yapılamaz” ibaresini içeriyor.

 

Armstrong
ayrıca, 2006 Fransa Turu kazananı ünvanı elinden alınan US Postal’daki eski takım arkadaşı Floyd Landis’in açtığı bir dava ile de karşı karşıya ancak Armstrong,
yasaklı ilaçlar kullanılarak US Postal’la olan sponsorluk anlaşma
şartlarını ihlal etti.

 

USADA başkanı Travis Tygart, Armstrong’a bisiklet ve triatlon yarışlarına katılabilmesini sağlayacak ömürboyu men cezasının hafifletilebilmesine dair şansı olup olmadığı hakkında konuların da netleşeceği  20 Şubat’a kadar yapabileceği yeminli ifadeye çağırdı.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın