Online Antrenman Araçları ve Sanal Yarışma İpuçları

23/12/2012  //     //  Yol Bisikleti

 

 

Kendinizi Gaza Getirin

Ride with GPS, Strava gibi uygulamalara eklenmiş performans testleri ve paylaşım seçenekleri, sürüşünüzü geliştirmek için sizi teşvik eder.

 

Birçok bisikletçi gibi Optum Pro Cycling’den Chad Haga da o korktuğumuz interval antrenmanlarını yapıyor. Motivasyon için Haga, antrenörünün kendisinden istediği zamana karşı tekrarlarına benzediğini iddia eden birkaç serilik “Dağların Kralı” geçişini ard arda sıralıyor.

 

Rotaları Gözlemleyin

 

Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş harita ve parkur profillerini indirerek daha önce hiç yapmadığınız bir etkinlik için bilgisayarınızı kullanın. En zor bölümlerde iyi zamanları elde edebilmek için gereken gücü bile görebilirsiniz. California’lı antrenör Peter Nicholson, “sporcularıma benzer özelliklere sahip bölgeler üzerinde gerçekleştirilmiş antrenman linklerini gönderiyorum” diyor.

 

Bir antrenör gözüyle ilham verici bir sürüş verisi olduğunu söyleyebilirim

 

Zayıf Yönlerinizi Belirleyin

Raceshape.com’a girin ve tercih ettiğiniz bir kaynaktan bir sürüş aktarın. Sonra aynı rotayı daha önceden gerçekleştirmiş diğer bisikletçilerle kendi performansınızı karşılaştırın. Sitenin kurucusu, bir matematikçi ve aynı zamanda profesyonel bir bisikletçi olan Paul Mach, “diğer bisikletçilere göre bir tırmanış ya da inişte tam olarak nerede zaman kaybettiğinizi görebilirsiniz” diyor.

 

 

 

Alabileceğiniz Ödülleri Artırın

Birçok internet sitesi daha uzun ve daha zor sürüşleri tamamlayanlara ödüller vererek kullanıcılarını cesaretlendiren yarışmalar düzenler. Ocak 2013’te bir çekişmeye katılmak için Strava’nın Base Mile Blast’ine göz atın.

 

Diğer Öneriler

 

BUNLARI YAPIN

 

– Güvenli sürüşler yapın. Biliyorsunuz fizik kanunları her sürüşte geçerlidir.

– Kendinizi kontrol etmeye alıştırın. Eğer bir antrenman hedefiniz varsa, programınıza sadık kalın.

– Bazen bilgisayardan uzak kalmak iyidir. Ara sıra sadece keyif için de bisiklete binin.

 

 

Bunun gibi yalan veriler yükleyip hava yapacağım diye tecrübeli sporcular önünde daha fazla komik duruma düşmeyin

 

BUNLARI YAPMAYIN

– Arkadaşça yaptığınız grup sürüşlerini KOM (Strava tarzı sitelerdeki beğeniler) savaşlarına çevirmeyin. (artık arkadaşım olmayan birinin yaptığı gibi)

– Yokuş aşağı inerken kendinizi kaptırıp “Strava!” diye bağırıp sırf siz online bir yarışmadasınız diye diğer bisikletçilerin size yol vermesini beklemeyin.

 

 

– Bütün sürüşün yarısını arkadaşınızın arkasında rüzgarını kullanarak yaptıktan sonra “Suffer Score” denilen eforunuz hakkında övünmeyin (yine aynı olay geçtiğimiz yaz yaptığım 10 saatlik İstanbul-Manisa sürüşünde başıma geldi)

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın