Nike, Livestrong Derneğiyle İlişkisini Kesti

29/07/2013  //     //  Yol Bisikleti

 

 

 

 

Nike, saygınlığını kaybetmiş bisikletçi Lance Armstrong’un kanser yardım kurumu Livestrong ile sponsorluk anlaşmasını sonlandırmaya karar verdi ancak bunu maddi olarak desteklemeye devam edeceğini belirtti.

 

Dünya çapındaki firma Nike, Livestrong derneği ile ortaklığını sonlandıracağını duyurduktan birkaç saat sonra 2013’ün ardından Livestrong isimli ürün üretimini durduracağını açıkladı.

 

Nike, Livestrong ürünlerini üretmeyi durdurmak için 2013 tatilinin sonrasını planlıyor. Firma bu açıklamayı yaparken, sarı renkli Livestrong bilekliklerinden 87 milyon adet dağıttıklarını ve Livestrong derneğini doğrudan maddi açıdan desteklemeye de devam edeceklerini ve kanserle karşılaşan insanların kendilerini geliştirmeleri için çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Geçtiğimiz Ekim’de Armstrong’un kendisiyle ilişkisini kesen Austin, Texas merkezli Livestrong derneği, Nike’a teşekkürlerini sunarken, sadece kanserden etkilenen insanların yaşamlarını sürdürebilmelerinde bizlere maddi olarak destek olmak için zaman ve kaynaklarını paylaştıkları için değil, aynı zamanda bizi 9 yıllık bir ortaklığa yaratıcı bir şekilde ikna ettiği için de memnuniyetlerini bildirdi.

 

Tabi, bu haberin yardım kuruluşunun geleceğini değiştirip değiştirmeyeceğini zaman gösterecek.

 

Biz olaylara hayli farklı açıdan bakıyoruz. Bunun gibi değişiklikleri önceden görüp, planlarımızı yaptık ve yumuşak bir geçişle hasta odaklı çalışmalarımızı sürdürerek ileri doğru adımlar atacağız.

 

“14 milyon Amerikalı hergün kanserle birlikte yaşamanın günlük zorluklarıyla mücadele ettiği için, misyonumuz her zamankinden daha kritik ve önemli hale gelmiştir. Bu, ölümle yaşam arasındaki fark anlamına gelmektedir.” diye sözlerine ekledi.

 

Testi kanseri olup tedavi gördükten sonra Lance Armstrong, 7 defa Fransa Bisiklet Turu’nu kazanarak milyonlar için ilham verici bir figür haline gelmişti.

 

Açıklamasına rağmen Nike şu konuda ısrarla, “100 milyon dolardan daha fazla parayı toplayıp kanserli insanlara yardım için Nike ve Livestrong derneğinin birlikte çalışmış olmasından dolayı onur duyuyoruz. Ortaklığımız aynı zamanda 2.5 milyondan fazla insana ücretsiz kanser desteği hizmeti ve sunduğu kaynaklarla yardımda bulunmuştur” şeklinde hatırlatma yaptı.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın