Nibali’nin Durdurulamaz Performansı, Alplerde de Zaferi Getirdi

18/07/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

2014 Tour de France’in kategori dışı ilk zirve bitişini, destansı mücadelesiyle Astana takımının Sarı Mayolu, İtalyan yıldızı Vincenzo Nibali kazandı. 13. Cuma, Fransa Turunun inançlara savaş açan, korkulan etabı… Alplere gelen 2014 Fransa Bisiklet Turu mücadelesinde bugün, iki çok önemli zirvenin geçildiği yarışta, tırmanışa 214 metreden başlayan sporcular, 1730 metre yükseklikte yer alan Chamrousse’de etabı son 6 kilometrede özellikle nefesleri kesen heyecanlı mücadele gösteririyle tamamladılar. Rekabet çizgisinde, yüksek grafiğini zirve zaferi ile pekiştiren Nibali, bu yıl durdurulamaz olduğunu kanıtlarcasına liderliğini farkı açarak sağlamlaştırdı. Genel Sıralamayı yeniden şekillendiren 13.etap profili ve yoğun sıcak hava, Richie Porte (SKY), Michal Kwiatkowski(Omega Pharma QuickStep) günün kaybedenleri olarak, genel sıralama ilk 10 listesinden düşerek günü tamamladı.

 

TdF14-profil-13

Saint-Etienne’den 177 sporcuyla 13.10’da başlayan 13’ncü etap, 1730 metre yüksekliğe sahip, Alplerin eteklerinde yer alan ünlü kayak merkezi Chamrousse’de tamamlandı. Zorluk seviyesi kategori dışı olarak belirlenen ve bitiş çizgisinin yer aldığı son tırmanışta sporcular, 18.2 kilometre boyunca eğim seviyesi ortalama %7.3 olan, zorlu tırmanışı gerçekleştirdiler.

Zorlu etabın başlamasıyla oluşan 9 kişilik kaçış grubu, yarışın liderliğini kısa sürede ele aldı. Etabın 8’nci kilometresinde yer alan ve zorluk seviyesi 3 olarak belirlenen tırmanış prim noktasını ilk sırada geçmeyi başaran lider grup, puanları paylaşırkan fark kısa sürede 4 dakikalara kadar çıktı.

Yaprak dökümü

Yarış devam ederken, Garmin-Sharp takımının sporcusu Janier Acevedo ve Cofidis’in lideri 31 yaşındaki İspanyol sporcu Daniel Navarro, yarıştan çekildi. Daniel Navarro, geçen yıl müthiş bir performans sergileyerek Tour de France’ı genel sıralamada 9’ncu sırada bitirmişti. Yarıştan çekilen bir diğer isim ise, FDJ.FR takımının Fransa ulusal şampiyonu olan sporcusu Arthur Vichot oldu. Böylelikle, önemli yokuş etaplarının başlamasıyla birlikte formda olmayan pek çok sporcu, Paris’e ulaşamadan yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Etabın 152’nci kilometrisinde başlayan ve etabın ikinci tırmanış bölümünü oluşturan Col de Palaquit’e varıldığında, kaçış grubunda kopmalar yaşandı. Zorluk seviyesi 1 olarak belirlenen zirveyi, yaptığı atakla yarışın liderliğini ele alan Cannondale takımından Alessandro De Marchi ilk geçen sporcu oldu ve peloton ile arasındaki farkı 3 dakikanın üzerine çıkarmayı başardı.

Gözler ilk 3’te

Çok fazla tırmanış karakteristlik özelliğine sahip olmayan Alessandro De Marchi, son 20 kilometrede yer alan zorlu tırmanışın başlamasıyla anagrup ile arasındaki fark hızla azaldı ve son 10 kilometrede pelotona teslim oldu. Parkurda artık kaçan bir sporcunun olmaması ve pelotonun bütün olmasıyla tüm gözler genel klasmanda 2’nci sırada olan Sky takımının sporcusu Richie Porte’a ve 3’ncü sırada yer alan İspanyol sporcu Alejandro Valverde’ye çevrildi. Movistar takımının, grubun önüne gelip Alejandro Valverde için çalışmaya başlamasıyla tüm gözler ilk 3 sporcuya çevrildi. Sarı Mayo sahibi Vincenzo Nibali, sürpriz bir şekilde son 10 kilometrede bir atak gerçekleştirdi. Tinkoff-Saxo takımından Rafal Majka’nın ve Netapp takımının sporcusu Leopold Konig’in biraz gerisinde yer alan Vincenzo Nibali’nin erken ve beklenilmedik atağına karşılık vermekte geciken Alejandro Valverde ve Richie Porte son 7 kilometreye biraz gerilerde girdi. Son 6 kilometrede selesinin üzerinde tekrar yükselen Nibali, Richie Porte ve Rafal Majka’yı yakalamayı başardı. Bir süre yollarına devam eden üçlü, Nibali’nin tekrar yaptığı atağa karşılık veremedi ve Sarı Mayo, son 2 kilometrede lider girdiği etabı kazanarak Sarı Mayo’sunu pekiştirdi ve şampiyonluğu ne kadar istediğini bir kez daha kanıtlamış oldu. İtalyan sporcu çok önemli bir zafer elde ederek hem rakipleriyle arasındaki farkı açtı hem de ne kadar formda olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Vincenzo Nibali, en yakın takipçisi Alejandro Valverde’yle arasındaki farkı 3.37’ye çıkardı.
Bisikletçiler yarın, 177 kilometrelik Grenoble-Risoul etabıyla yollarına devam edecek.

 

TdF14-13Nibali

 2014 Fransa Bisiklet Turu 13.Etap Finiş Sıralaması:

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 5:12:29
2 Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo 0:00:10
3 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura 0:00:11
4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:00:50
5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr 0:00:53
6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:01:23
7 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling 0:01:36
9 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:09
10 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing

 

13.Etap Sonunda Genel Sıralama:

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 56:44:03
2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:03:37
3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:24
4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr 0:04:40
5 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:05:19
6 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:06:06
7 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling 0:06:17
8 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol 0:06:27
9 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura 0:08:36
10 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling 0:09:18

 

Murat Çiftci
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın