Michael Rogers Clenbuterol Bulgusu Sebebiyle Askıya Alındı

24/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Çarşamba günü geç saatlerde açıklanan habere göre Saxo-Tinkoff’un Avusturalyalı sporcusu, 20 Ekim’de kazandığı Japon Kupası sonuçlarındaki aleyhte bulgular sebebiyle açığa alındı. İdrar örneğinde rastlanan Cluenbuterol sebebiyle askıya alınan Rogers’ın Japan Cup’dan 3 gün önce Çin’e gitmesinin etkisi olduğu da konuşuluyor. Zira, Çarşamba günü(dün) UCI tarafından açıklanan Clenbuterol pozitif sonucuna bir isim daha dahil edildi. 22 yaşındaki Belçikalı sporcu Jonathan Breyne (Crelan-Euphony)’nin 5 Kasım’de Çin’de gerçekleşen Taihu Lake turunda alınan idrar numunesinin A örneğinde Clenbuterol bulgusuna rastlandığı, genç sporcunun da askıya alındığı haberleri sonrası, dikkatler Çin’e verildi.

 

 

İki sporcunun da, Clenbuterol pozitif vermesi ve Çin topraklarında bulunmaları, diğer profesyonellerin bundan sonra Çin mücadelelerinde yer alma konusunda tedirginlik yaşayabilecekleri konuşuluyor. Henüz yeni yeni Clenbuterol uzaklaştırması sonrası dönüş yapan Alberto Contador örneğinden sonra, bilinçsiz Clenbuterol alımı savunmalarının etkili olmayacağını, sorumluluğun sporcu ve takım yönetiminde olduğu gerçekliğinde iki sporcu için zor günlerin geldiği görülüyor. Eğer, B numunesinde de Clenbuterol bulgusu bulunur ise, UCI Anti-Doping Kuralları 21. maddesi uyarınca iki yıl uzaklaştırma ile karşı karşıya kalacak. Jonathan Breyne (Crelan-Euphony)’nin uzaklaştırma kararı alması halinde, Taihu Lake dereceleri iptal edilebilir, 8.etapta toplu sprint finişi ile galibiyetini alan Breyne’nin ardından 3.olan Ahmet Örken(Torku Şeker Spor), bu aşamada etabın ikincisi olarak geçebilir.

 

 

UCI, Michael Rogers’ın askıya alınma kararını, “20 Ekim 2013, Japan Cup’ta alınan idrar örneğinde, aleyhte clenbuterol analitik bulguya rastlandığını belirten Tokyo’daki WADA akredite laboratuvarından çıkan rapora yanıt olarak askıya alındı.” olarak açıkladı. Tek günlük Japon Kupası yarışını galibiyetle tamamlayan 33 yaşındaki sporcu, bu sezonun ilk ve tek zaferini ilan etmişti. Japon kupasından önce Tour of Beijing’de yarışan Rogers, Çin’de et yemiştim açıklaması yaptı.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın