Mersin Yol Bisikleti Sezon Açılış Yarışı’nın Galibi “Umut Dünyası”

08/02/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

2014 sezonunun açılışı bugün Mersin’de mükemmel(!) bir organizasyonla gerçekleştirildi.  19 km’lik trafikten tamamen soyutlanmış ve güvenliğin eksiksiz olduğu parkurda(!) büyük erkekler 6 tur, genç erkekler 4 tur ve büyük bayanlar 3 tur atarak tamamladı.

Mersin Kap Yarışları 2014

 

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (2)

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (11) (2)

 

 

İlk startı Büyük Erkek yarım saat gecikmeli olarak aldılar. Startla birlikte eski Brisa Spor’lu şimdi Torku Şeker’de yarışan Feritcan Şamlı’nın da içinde bulunduğu dört kişilik kaçış grubu oluştu. Birinci turda Torku Şeker Spor’da Miraç Kal yaşadığı teknik arıza sonucunda geride kaldı ancak takım arkadaşları kısa sürede Miraç’ı tekrar ana gruba yetiştirmeyi başardı.

 

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (4)

Yukarıda gördüğünüz gibi kaçış grubumuz akan araç trafiği içerisinde sezonun ilk yarışını tamamlamaya çalışıyorlar.

Üçüncü tura girerken ana grubu çeken Brisa  kaçış grubu ile  arasındaki farkı 30 saniyeye kadar düşürdü. Temponun iyice arttığı bu turda yavaş yavaş kopmalar başladı.

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (14)

 

Dördüncü turda yeni transferler Ahmet Akdilek ve Feritcan Şamlı’nın oluşturduğu Torku’nun kaçış grubuna takım arkadaşları Nazım Bakırcı, Miraç Kal, Fatih Keleş ve Brisa’dan Kadir Kelleci de katıldı.  Dördüncü turun son bölümünde İshak Ünal araçtan su alırken düştü ancak kısa sürede toparlanıp yarışa devam etti.

 

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (5)

 

Beşinci tura girerken kaçış grubu ana grupla arasındaki farkı 2dk civarına çıkarmayı başarırken,  tur içinde kaçış grubu içinden de Ahmet Akdilek, Feritcan Şamlı ve Fatih Keleş Brisa’dan Kadir Kelleci’yi koparmak için atak yapıp 1dk civarında fark açmayı başardılar. Ayrıca dördüncü turda düşen İshak Ünal tekrar ana gruba yetişti.

 

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (7)

 

Altıncı tura girerken Ahmet Akdilek,Feritcan Şamlı ve Fatih Keleş’in oluşturduğu kaçış grubunun 1dk gerisinde Kadir Kellec, Nazım Bakırcı ve Miraç Kal yer alırken 2dk geriden de Brisa’nın tempo verdiği ana grup vardı.

 

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (8)

 

111km süren ve 45 km/h ortalamayla tamamlanan sezonun ilk yarışında bitiş çizgisini rahat bir şekilde sırayla Torku Şeker’den Ahmet Akdilek, Feritcan Şamlı ve Fatih Keleş geçerken 1dk 55sn geriden mücadelesiyle takdiri hak eden Brisa’dan Kadir Kelleci ve taktiksel olarak görevlerini son derece iyi yapan Torku’dan Miraç ve Nazım gelerek yarışı tamamladılar.

Ana grubun bitiş çizgisine yaklaşmasıyla toplu sprint finişi izlemek isteyen çok(!) sayıda seyirciye organizasyonun dev(!) sürprizi büyük bir şaşkınlık yarattı ve ana grubun sprint finişini  “UMUT DÜNYASI” sponsorluğunda yarışan kamyon kazandı.

 

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (9)

 

Aslında bu kamyon yıllardır beklenilen “5. Günün şafağında doğudan gelen kurtarıcı” olabilir miydi? Elbette olamazdı çünkü bu kamyon batı istikametinden geldi(!).

Peki akan trafiğin ortasında yarış düzenlemek, sürekli gecikmelerle start almak, yarış içi güvenliğin minimumda olması, ödül törenlerinin derme çatma üç ahşap blok üzerinde, sporcuların önüne bürokrasiyi yerleştirerek geçiştirilmesi, yarın yapılacak olan yarışın güzergahının değişmesi ve nerede yapılacağının henüz belli olmaması…

Tüm bu aksaklıkların ve daha fazlasının sorumlusu kimler ? Bir sorumlumu arıyoruz yoksa bu bir süreç meselesi mi ?

Evet biz basın olarak bu olumsuzlukların yaşanmasından dolayı kendimizi suçlu buluyoruz, daha fazla üstüne eğilmemiz gerekir, bizim her yerde olmamız gerekir, her şeyi yansıtabilmemiz gerekir, bir ışık olabilmemiz gerekir. Peki yerel yönetimler, federasyon yetkilileri, daha üstteki makamlar, takımlar yetkilileri, sporcular… bir suçlu mu arıyoruz yoksa ışıklarımızı yakıp bu karanlığı aydınlatmamız mı gerekir ?  Yoksa kendi ışıklarımızla kendi karanlığımızda kayıp mı olacağız ?

 

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (12)

 

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (10)

 

Genç erkekler kategorisinde sonuçlar

  1. Alihan Demirbağ – Torku Şeker Spor
  2. Emre Torun          – Torku Şeker Spor
  3. Vedat Koç             – Konya Büyükşehir Belediye Spor

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (13)

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (14)

Mersin_KAP_Yarislari_2014 (15)

 

Büyük Bayanlar kategorisinde sonuçkar

  1. Semra Yetiş               – Ankara Gençlik Hizmetleri SK.
  2. Ayşenur Turgut         – Sakarya Telekom
  3. Cansu Türkmenoğlu – Brisa Spor

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın