Mavic Ksyrium Elite Jant Seti

28/07/2012  //     //  Yol Bisikleti

 

 

Mavic Ksyrium serisinin en alt modeli olan Equipe’ten inceltilmiş alüminyum teller ve karbon ön göbek üzerine kurulu en hafif parçaların bir araya getirildiği en üst model olan ES’ye kadar tüm modelleriyle piyasada istikrarlı başarısına devam ediyor.

 

Ksyrium Elite, bu serinin ortasında yer alıyor ve önde 18, arkada 20 paslanmaz çelik tel kullanıyor. Bu tellerin düz bölümlere sahip olması, sürtünmeyi asgariye indirerek havayı yarıp geçmesini sağlıyor. Tellerin radyal olanlarını çekiş sistemi tarafına, diğerlerinin ise sola yerleştirilmesiyle geleneksel jantlara kafa tutuyor gibi görünüyor. Gerçi bu dizayn 6 yılı aşkın süredir görevini yerine getirmesiyle kendini ispatlamış bulunuyor.

 

 

Jantın çemberinin arkasına baktığımda normalde bir bisiklet jantında bulunan deliklerden yoksun olduğunu ve bu sayede jant şeridi gerektirmediğini görüyorum. Bu da bir miktar ağırlık tasarrufu sağlıyor. Aynı zamanda lastik değiştirirken jant şeridinin olmaması da ayrı bir kolaylık. Böylece lastiği janta yerleştirirken jant şeridini kaydıracak mıyım diye fazladan özen göstermenize gerek kalmıyor.

 

 

Jant seti sağlamlık ve tepkili oluşunu kullanımda hissettiriyor. Birçok farklı ağırlıkta ve farklı sürüş stiline sahip bisikletçiye uygun oluşuyla hem yarışlarda hem de günlük antrenmanlarda kullanıma uygun olduğunu gördük. Tabi Mavic Open Pro jantlarla elde örülen benzer ağırlıktaki jant setleriyle karşılaştırıldığında Ksyrium Elite’in biraz daha pahalı olduğunu söylemeliyiz.

 

Altta 2009’un eski Ksyrium Elite’ini görüyorsunuz.

 

 

Elite modeli, Shimano (M10) veya Campagnolo (ED10) uyumlu olarak iki türde üretiliyor.

 

Ağırlığı ise, Ön 752 gram, Arka 930 gram.

 


  

 Erdoğanlar Bisiklet ‘ten  bu seti uygun fiyat ve taksitle satın alabilirsiniz

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın