Mavic Huez Yol Ayakkabısı İncelemesi

02/06/2011  //     //  Yol Bisikleti

 

 

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız KilitliPedal ve Ayakkabı Montajı yazımızdansonra, bir de ileri seviye kilitli ayakkabı arayanlara yönelik bir incelemeyazısı yazmak istedik.

Bisiklet sektöründe “jant” deyince akla ilk gelen firma olan Mavic, hergeçen yıl ürün kategorisini artırırken bunlara bir de ayakkabı seçeneğiniekledi. İnceleyeceğimiz Mavic Huez yol bisikleti ayakkabısının üretimindekiasıl amaç mümkün olan en düşük ağırlık olarak belirlenmiş. Ayakkabıbaşına 195 gram ağırlık gerçekten dikkatçekici bir değer. Tabi büyük numaralarda 200 gr’ı biraz daha geçebiliyor.Yine de Huez için piyasadaki en hafif yol bisikleti ayakkabısı diyebiliriz.Birkaç gram daha hafiflik peşindeyseniz Bontrager RXL’ye göz atmalısınız.Mavic, bisiklet ayakkabısı dünyasına, standart kemer ve tokalı, karbontabanlı, kayda değer hafiflikte ve dikkat çekici sarı renkteki Zxellium ilegirdi.Zxellium, Mavic’in ayakkabı platformuna verdiği bir isim. Karbontaban ve üst bölüm daha ince ve yastıklama özelliği kaldırılmış. Ayrıca enüstteki toka da başka bir cırt bant ile değiştirilmiş. Sonuç : Ayakkabıbaşına 80 gram’lık ağırlık tasarrufu.

Ayak Uyumu

Huez’in hafif yapısı ile birlikte bazı kilit noktalarındaki azaltılmışdestekle, uyum söz konusu olduğunda Huez hataya yer bırakmıyor.

Olumlu yönüyle başlayalım. HuezEnergy Lock karbon topuk bölümüharika. Baskı uygulamadan ayağın arka bölümünü sabit tutuyor. Dar tutulmuşön bölümle de ayağı tam kavrıyor ve gücü pedala aktarmada verimi artırıyor.Ergo Strap SL cırt bantlarda göze hitap ediyor. Ayağın orta bölümünün üstüne denk gelen kemer, değişenayak şekillerine göre 3 farklı uzunluğa ayarlanabiliyor ve bu 3 seçenektenhiçbiri sıkan bir baskı noktası oluşturmuyor. Ayağın üst bölümünden geçenAramid Kevlar kablolar, en iyi hava sirkülasyonu için ayakkabının dilininbüyük bölümünü serbest bırakıyor.

Ergo Lite üst bölümde dikiş yerine yapıştırma yöntemi seçilmiş veayakkabının yüzü (üst bölümü) için sıradışı bir nefes alabilir yapıdaolduğunu söylemeliyim. Üst bölümün yaklaşık üçte biri sert fileden oluşuyorve sadece topuğun yanındaki bölümde destekleyici dolgu var. O kadar iyi birnefes alabilirliğe sahip ki, kışın ayakkabı kılıfı giyseniz de kılıfıniçinde ayaklarınızı ısıtmak için uğraşmanız gerekebilir. Bu yüzden Huez için3 mevsime daha uygun bir ayakkabı dersek yanlış olmaz.

Şimdi biraz da daha az iyi olan yönlerine değinelim. Aslında olumsuzlukolarak düşünülmemeli. Yalnızca herkese uymayan yönler de diyebilirim:Ergo Fit SL iç astar diğerlerine nazaran ince. Giro, Shimano veBontrager gibi modaya öncülük eden firmalarda gördüğümüz üzere, iç astarınayağın çukuru için desteği artık bulunmuyor, ancak ayakkabının kendisine buözellik dahil edildiğinden dolayı kullanıcıyı memnun edebiliyor.

Ayakkabının süper hafif üst yüzünde ve dilinde hiç destekleyici dolgubulunmuyor. Bu da ayağa uyum konusunda iki zıtlığa sahip bir sonuca sebepoluyor. Yetersiz destekleyici dolgu, özellikle kemer noktalarında kötübasınç noktaları konusunda potansiyel teşkil ediyor. Bu, ayakkabının yüzünüyumuşak tutuyor ve birçokayakkabıya göre ayağınıza daha iyi uyum sağlıyor.

Numara konusunda şöyle bir referans bilgi vereyim: Huez ayakkabı, 3 birimnumara ile geliyor. Mesela normalde EU 44 / US 10 ölçülerindekiayakkabılardan giyiyorsanız, Huez’de EU 431/3, US 9.5, UK 9 etiketli olandanalmalısınız. Bu bilgi de diğer ayakkabılara göre kalıplarının daha genişolduğunu gösteriyor. Bu yüzden eğer mümkünse almadan önce mutlakadenemelisiniz.

Sonuç

Huez, birkaç yönüyle beğenimizi kazandı. Yıpranmaya karşı dayanıklı önbölüm, 5.5mm karbon ince taban, Agion antibakteriyel iç astarlara sahip. Gözkamaştırıcı yansıtıcı özellikteki radyoaktif limon sarı rengi en hoşözelliği. Hem fonksiyonel, hem de göz alıcı. Sıkıcı siyah renktekiayakkabılara göre çok daha hoş görünüyor.Bu arada, sarı rengi sevmeyenler veya diğer giydiklerine uyum konusuna önemverenler için Mavic, Huez’i bir de beyaz renkte satışa sunuyor.

 

Neden Hafif Ayakkabı Almalısınız?

Süper hafif ayakkabılar, profesyoneller arasında olduğu kadar amatörlerde degitgide daha da yaygınlaşıyor. Biliyorsunuz, sadece bisikletinizihafifletmeyle iş bitmiyor. Aynı zamanda kendiniz de kilo vermeniz gerektiğigibi, giyim ve aksesuarlarınızda da ne kadar ağırlık tasarrufuna giderseniz,sürüş veriminiz de o nispette artacaktır. Eğer bisikletinizdehafifleteceğiniz bir parça kalmadıysa, sırada neden ayakkabınızı 150 gramhafifletmek olmasın? Evet, 400$’lık fiyatıyla cep yakıyor. Ancak şimdilikçok hafif ve yarış amaçlı üretilmiş üst seviye yeni ayakkabıların fiyatlarıböyle.Hazırlayan: FatihBuzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın