Marmara Bisiklet Turu’unda Sarı Mayo El Değiştirdi, Suriye’den Hasanin Omar 3. Etaba Sarı Mayo’yu Giyiyor

10/09/2011  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Kefken – Akçakoca arasındaki 126 km’lik 2. Marmara Turu’nun  ikinci etabı bu gün koşuldu ve turda sarı mayo el değiştirdi. 

 

 

[View:http://vimeo.com/28874402:550:0]

 

Etap sonunda Suriye Mlli Takımı’ndan dünkü etabın yeşil mayolusu Hasanin Omar 02:59:26 ile birinci olurken, sarı mayonun da yeni sahibi oldu. BrisaSpor’dan Nazım Bakırcı 03:00:13’lük derecesiyle ikinci, hemen arkasından gelen ManisaSpor’dan Fatih Harmancı ise  03:00:17’lik derecesi ile üçüncü oldular. Gün sonunda tırmanış mayosu olan kırmızı mayo ise yine Nazım Bakırcı’nın  oldu. Yeşil mayoyu ise üçüncü etapta BrisaSpor’dan Gökhan Hasta giyecek.

 

 

Saat 11.30’da başlayan yarış öncesi sporcular dünden kalan sorunlarını halletmiş, varsa tedavilerini yaptırmış ve  Kefken’de verilecek startı beklerken yine onları zorlu ve hızlı bir etabın beklediğini biliyorlardı. İlk gün de olduğu gibi çok sayıda ve keskin virajlar, yer yer bozuk zemin, dar yollar onlara yine sorun yaratacak  gibi duruyordu ve öyle de oldu.

 

 

 

Toplam 11.750 Avro’nun dağıtıldığı Marmara Turu’nda  etapta sadece 2012 Olimyatları için UCI Puanları dağıtılmıyor. Bu anlamda sporcular için her bir etabın, etaptaki sprint ve tırmanış primlerinin ayrıca bir  önemi var.

 

 

Yarışın başlamasıyla beraber daha ilk 3  km içerisinde kaçış atakları geldi, çünkü 27 km’sinde etabın ilk kapısı olan Tırmanış Primi kapısı vardı.  İlk kaçanlar içerisinde sarı mayoyu tehtit edebilecek en önemli isim BrisaSpordan Gökhan Hasta’ydı ve hemen hemen her takım bir sporcusunu Gökhan’ın yanına gönderdi. Suriye, Norveç, Brisa, Konya, ManisaSpor’dan birer kişi olmak üzere kaçan beşli 10. km’ye kadar  kaçışlarını sürdürdüler. Bundan sonra da kaçış denemeleri olsa da ciddi zaman farkı  yaratacak kaçışlar olamadı ve ana grup birlikte 27. km’deki tırmanış piriminde doğru hızlanmaya başladı,  bu noktadan itibaren etapta ve turda iddialı isimler önlere geldi.

 


 

Tırmanışın ilk primini ManisaSpor’un güçlü ismi Marek Canecky aldı. Kapıyı ikinci geçen isim Suriye’den Hasanin Omar oldu. Üçüncülük için Nazım Bakırcı ile Bahreynli sporcu arasında kıyasıya bir mücadele yaşandı fakat üçüncülüğü burun farkı ile alan Bahreynli sporcu oldu.

 

 

Tırmanış kapısından sonra hızlı inişler ve keskin virajlar başlıyordu. 30. km’de sağa keskim bir virajda oragnizasyon arabalarından bir tanesi devrildi ve sağa dönen virajda yolun sağ tarafına yattı. Yaralananların olmadığı ve çok ucuz atlatılan bu kazada olaya hemen yarışların organizatörü Abdurrahman Açıkalın tarafından müdahale edildi ve her türlü önlem hızlıca alındı ve yarışa devam edildi.

 

 

 

Yarışın 38. km’sinde yine hızlı fakat  düz bir inişte üç sporcunun düşmesi ile ciddi bir kaza daha yaşandı. Burada da sporculara anında müdahale yapıldı ve iki sporcumuz ciddi sağlık sorunu olmamakla beraber yarışı bırakarak  tedavi görmek üzere  hastaneye ulaştırıldı.

 


 


 

 

Yarışta asıl önemli ataklar 40 ila 50. km’ler arasında geldi ve önde Nazım Bakırcı(BrisaSpor), Gökhan Hasta (BrisaSpor), Eyüp Karagöbek (Konya Torku ŞekerSpor Vivelo), Kristoffer Vabo (Norveç Milli Takımı) ve Hasanin Ömer ‘den (Suriye Milli Takımı) oluşan çok sağlam bir 6’lı oluştu. Bu grupta Suriyeli Hasanin dışında herkes çok iyi çalıştı ve ana gurupla olan farkı 2.15 sn’lere çıkardılar ve bu fark çok uzun bir süre 2.15 – 2.35 sn civarında sürdü.

 

 

Yarışın 75. km’sindeki sprint kapısından ilk geçen isim Hasanin Omar oldu. İkinci Fatih Harmancı ve üçüncü ise Gökhan Hasta diğer spirint puanlarını aldılar.

 


 


 

 

 

Daha sonra kaçan bu altılı arasında sorun yaşandı ve ana grupla olan fark kapanmaya başladı.  Hasanin  önde sırası gelince  grubun hızını  düşürmeyip ama aynı zamanda da çekmeyerek bu kaçan altılı arasında kendini en çok dinlendiren isim oldu fakat  diğer kaçanlardan sürekli eleştiri aldı. Hasanın hiç  oralı bile olmadı ve sürekli dinlendi, kaçanları kovaladı. Bununla beraber  tur boyunca diğer sporcular özellikle Nazım bu sporcuyu silkelemek için her türlü planı uyguladı ve çok uğraş verdi. Ancak güçlü sporcu Hasanın’dan  kaçmaları mümkün olmadı.

 


 

 

Bir ara bu kedi fare oyunundan yararlanmak isteyen Eyüp Karagöbek ve Fatih Harmancı ikili kaçış denediler. ancak bu da başarışız oldu ve yine altılı olarak biraraya geldiler ve ana grupla olan fark 2:45 sn’ye kadar çıktı.

 

 

Ancak 100. km’ye gelindiğinde başlayan yokuşlar ile beraber kaçanlardan ilk geride kalan isim Norveçli Vobo oldu.  108. km’de başlayan dik çıkışlarda ise Eyüp ve Gökhan geride kalmaya başladılar. Fatih elinden geleni yaparak öndeki Hasanin ve Nazım’ın arkasına tutunmaya çalıştı ancak bu ikilinin temposu çok yüksekti ve diğerleri geride kaldılar.

 


 

112. km’de ne olduysa oldu ve Nazım birden gaz kesti. Dik çıkışlı hızlı ve bozuk inişli yollarda zincir sorunu yaşadığını zannediyoruz. Kısa sürede sorununu halleden Nazım motivasyonunu kaybetti ve arkadan gelen Fatih’e yakalandı ve birlikte çevirdiler.  Son 5 km gerçekten Hasanin’in olağanüstü performansı ve gücüne sahne  oldu. Bir ara aradaki farkı 60sn sınırına kadar yaklaştırdı ancak son kilometreleri birlikte çeviren Nazım ve Fatih ikilisi aradaki farkı kapadı. 

 

 

 

 

Etap boyunca çok çalışan, son günlerin formda ismi BrisaSporlu Nazım Bakırcı ikinci oldu fakat kaybedilen puanlara ve sarı mayoyu alamadığına  çok üzüldü. Ancak verdiği mücadele  ile kırmızı mayonun etap başından beri sahibi olan Nazım  yarışa sürekli asılması ve son ana kadar yaptığı mücadele ile bizim gönlümüze  taht kurdu. ManisaSpor’dan Fatih Harmancı ise çok başarlı bir performans sergilediği bu etapta üçüncü oldu. Yine çıkışta olan BrisaSporlu Alirıza Tanrıverdi dördüncü ve bu etapta kendisinden çok şey beklediğimiz Konya Torku’dan Mustafa Sayar beşinci oldu. Etapta ilk 5 sporcudan 4’ünün Türk  olması ancak kazanan sporcunun Suriyeli olması Türk takımlarını üzdü. 

 


 

 

 

Hasanin 120 km’lik  zorlu Şile-Kefken etabında alkışlar arasında Kefken finişine ilk giren isim oldu. Sarı mayonun yeni sahibi Hasanin etabı fazlasıyla hak ederek aldı. Etap sonunda Cylingtr’a “Türkiye dört takım Suriye bir takım, ama sorun yok. Allahın izni ile yarın benim günüm olacak” dedi.

 

 

[View:http://vimeo.com/28874402:550:0]
Not: Bu video yenilenecektir, siz şuan sadece sonunu seyrediyorsunuz lütfen sayfayı yeniden ziyaret ediniz.

 

Etap finişi gerçekten görülmeye değer bir kalabalıkta alkışlar arasında yapıldı. Bizler için günün  en güzel sürprizi ise Alperen ile tanışmamız oldu Alperen kim mi? Hayranlıkla gözünün içine bakarken alın teri ile kazandığı kırmızı mayosunu  hiç düşünmeden hediye eden sevgili Nazım Bakırcı’nın belki de İlerideki en büyük hayranı. Alperen’i tanımak için yarın bu sayfaya koyacağımız tam videoyu izleyin.

 

 

Teşekkürler Alperen. Biz seni çok sevdik.

 

 

 

Yarış sonuçları için bisiklet.gov.tr yi tıklayınız.

 

 

  3. Etap yarın saat 11:00’de  Akçakoca’dan start alıyor.

 

 

Akçakoca-Adapazarı etabının hafif tırmanışlarla başlayıp etabın sonunda turlara heyecan katan toplu finiş ile sonuçlanması bekleniyor. 120 km olan bu etapta 20. km’de erken bir Dağların Kralı primi geçiş kapısı ve 79. km’de Hendek’te sprint primi bulunuyor. Etap Adapazarı Sakarya Meydanı’nda son bulacak.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın