Mark Cavendish Pistte Yarışamaz!

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

Omega Pharma – Quickstep‘ in yıldızı Mark Cavendish, daha önce, bu hafta içi başlayan ve halen devam eden Six Days of Genth pist bisikleti yarışında mücadele etmek istediğini belirtmişti. Ancak takımından yapılan açıklamada bunun mümkün olmadığı belirtildi.

 

Lefevere’ nin Isle of Man‘ li başarılı bisikletçi hakkındaki yorumlarına geçmeden önce Six Days yarışlarına bir göz atmak gerekiyor. Six Days yarışları ilk olarak İngiltere’ de ortaya çıktıktan sonra, ABD’ de şu anki konumuna gelip tekrar Avrupa’ ya döndü. Günümüzde ise bu müsabakalar en çok Almanya ve Belçika‘ da yapılıyor. Takım olarak yapılan mücadelede ana hedef hangi takımın yarışmalar boyunca en çok turu attığını bulmak. Sporcular belirli rutinlerle piste çıkarak tıpkı Motor sporlarındaki Le Mans‘ taki gibi değişerek mücadeleyi sürdürüyorlar. Bunun yanı sıra pistte aynı zamanda sprint, 1 km, gibi pist branşlarının yarışları da aynı zamanda yapılıyor. Festival havasında geçen yarışlarda çoğunlukla yüksek desibelde müzik çalıyor ve salonda bulunan eğlence merkezlerinde insanlar eğlenebiliyor. Sporcular ise pistin ortasında bulunan alanda kurulan yatakhanelerde kalıyor, dinleniyor, masaj yaptırıyor ve uyuyorlar.

 

 

Omega Pharma – Quickstep’ in Genel Menajeri olan Patrick Lefevere yaptığı açıklamada; “Ona yol yarışlarında performans göstermesi için para ödüyoruz ve tamamen buna konsantre olmalı. Six Days of Genth’ in ilk gününde 2 bisikletçi kaza yaptı.Ya bu kazalardan biri Mark yapsaydı? Üstelik, pist bisikleti onun gelecek sezon hazırlıklarında yer almıyor” dedi.

 

Cavendish’ in 2016 Olimpiyatları‘ nda pist bisikletinde ülkesi Birleşik Krallık’ ı temsil etmek istediğinin hatırlatılması üzerine Lefevere, Cavendish’ in kısa vadeli dönemde sponsorluk problemlerinden dolayı pist yarışlarında yarışamayacağını söyledi. Cav, şu anda Speciliazed tarafından bisikletlerinin kullanılması için ücret alıyor. Ancak Birleşik Krallık Pist Bisikleti takımı ise Pınarello kullanıyor ve formaları da buna göre dizayn edilmiş durumda.

 

Lefevere; “Ona ücretini verdiğimiz sürece onu pist yarışlarında görmek istemiyorum.” diyerek soruna son noktayı koymuş oldu.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın