Mark Cavendish Fransa Turu’nda Yarış Dışı ve 2. Etap’ta Start Almıyor.

06/07/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Dün  İngiltere’nin Yorkshire bölgesinden start alan 190.5 km’lik Leeds / Harrogate açılış etabında Cavensih’siz finişe giren  Marcel Kittel (Takım Giant-Shimano) etabı alırken Peter Sagan (Cannondale Pro Cycling) ikinci ve Ramunas Navardauskas (Garmin-Sharp) üçüncü olarak podyumda yerlerini  almışlardı.

 

 

 

 TdF2014Cavendish-Mark

Etabına bitime 200 metre  kala Turun iddialı ismi  Mark Cavendish’in içinde olduğu ciddi bir kaza yaşandı.  Cavendish bu kez  yaşadığı kaza nedeniyle sprint atamadan, etabı tamamlamak üzere, acı dolu yüz ifadesi eşliğinde bitiş çizgisini geçebildi.   Her zaman olduğu gibi 200 metrelerde pozisyon almaya başlayan  Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) ve Simon Gerrans (ORICA-GreenEDGE) birbirlerine takılarak  Julien Simon (Cofidis )’ inde düşmesine neden oldular. Açılış günü, final kaosunda turun büyük yıldızlarından ilki bu talihsiz kaza sonucu ilk günden mücadeleye veda etmek zorunda kaldı.

Fransa Turu’ nda 25 kez etap galibiyeti olan ve Tur’un son etabı olan Paris  Şanzelize Caddesinde atılan turlar sonucu tarihte ilk kez, üst üste 4. kez kupayı kaldıran isim olmuştu. Sezon başından beri tüm hedefini Fransa bisiklet turuna göre ayarlayan ve İtalya bisiklet Turunda yıpranmamak ve antrenman yapmak üzere Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na da katılan  Omega Pharma-Quick Step’in iddialı sprinteri olan Cavendish’in etap  galibiyetleri ve Şanzelize’de 5. kez kupa kaldırma hayalleri yaşadığı kaza sonucunda  hüsrana dönüştü.

 

 TdF2014Cavendish-Mark

 

 

Kaza sonrasında hastanede yapılan kontrollerde Cavendish’in sağ omuz ekleminde dislokasyon (kayma – çıkma) ve omuz bağlarında (ligamenlerinde) kopma tespit edildi.

Omega Pharma-Quick Step takımı basın sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre  2. etap start yerinde basın açıklaması yapacak olan doktorlarının tavsiyesi üzerine Cavendish yarışa devam etmeme kararı aldı.

 

TdF2014Cavendish-Mark2

 

8 sporcusu ile kalıp, dev yıldızını kaybeden Belçika takımı’nın sprint etaplarında, Ale-Jet (Alessandro Petacchi) ve Mark Renshaw’u galibiyet ararken izleyebiliriz. Hal-i hazırda yıldızlar geçidi gibi olan Omega Pharma QuickStep’in zengin yıldız karmasında Jan Bakelandts ve Tony Martin, Niki Terpstra, Matteo Trentin, Michal Kwiatkowski  ile Le Tour 2014 devam ediyor.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın