Mark Cavendish 2014 Giro’ da Yer Almayabilir

14/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Mark Cavendish

 

Omega Pharma-Quikcstep’ in Menajeri Patrick Lafevere, basına yaptığı açıklamalarda Mark Cavendish’ in önümüzdeki sezon planları hakkında açıklamalarda bulundu. 2014 sezonunda Tour de France’ a odaklanacağını söylediği Mark Cavendish’ in bu sebepten dolayı 2014 Giro d’Italia’ da yer alamayabileceğini belirtti.

 

Isle of Man doğumlu İngiliz sprinter Cavendish, 2013 sezonuna bomba gibi bir giriş yaparak Tour of Qatar’ ı kazanmıştı. Bu galibyetle kariyerinin ikinci tur yarışı zaferini elde etmişti. Ayrıca bir çok yarışta etap birincilikleri elde eden Cav, Tour de France için kariyerinin 25., Giro d’Italia için ise 11. etap birinciliklerini de kazanmıştı.

 

“Tabii ki de Mark Tour rotasını gördü ve Tour’ un İngiltere torpaklarından başlayacak olması onu oldukça memnun etti. Eminim ki bu sezon tamamıyla Tour de France’ a odaklanacaktır.” diyen Lafevere, Henüz gelecek yıl ki yarış takvimini hazırlamadık ancak, Tour de France sunumundan önce Paris’ te birlikte akşam yemeği yedik. Kendisi daha şimdiden Tour’ a %100 hazırlanacağının kararını vermiş durumda.” dedi.

 

Mark Cavendish’ in geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sezona hızlı başlangıç yapıp yapmayacağı sorusu üzerine Lafevere,”O bir sprinter ve hiç bir zaman kazanmayı bırakmak istemez. Ancak, sezona hızlı bir başlangıç yaptıktan sonra Tour de France’ a hazırlanmak için de yeterli vaktiniz olabilir. Bence, Nisan ayının ortasından, Mayıs ayının ortasına kadar kendini dinlendirebilir, daha sonra da Tour için hazırlanabilir ve Giro’ yu da pas geçebilir.” cevabını verdi.

 

Sonuç olarak Cavendish henüz Giro’ da yarışma konusunda kararını vermiş değil. Eğer bu yıl Giro’ da yarışmazsa 2010′ dan beri ilk defa Giro’ da yer almamış olacak.

 

Kadrosunda Dünya Klası’ nda sprinterler bulunduran her takım menajeri gibi Lafevere’ de RCS Sport’ a serzenişte bulundu. Milan – San Remo’ nun bitişine konulan fazladan tırmanış yüzünden yarışın favorileri olan sprinterlerin işinin çok zorlaşmasını eleştiren Lafevere, “Mark normal bir bisikletçi gibi değil. Hiç beklemediğiniz bir tırmanışta inanılmaz bir performans ortaya koyarak herkesi şaşırtabiliyor. Ancak, dürüst olmak gerekirse, herkes rotanın değişmesinden dolayı hayal kırıklığına uğramış durumda.” dedi.

 

Kwiatkowski Hakkındaki Gelecek Planları

 

Kendisi hakkındaki beklentileri fazlasıyla geçen, Tour de France’ ı ilk 11 içinde tamamlayan, aynı zamanda Tirreno – Adriatico’ nun en zorlu tırmanış etabını lider tamamlayan, ayrıca Amstel Gold Race ve Fleche – Wallone ‘ de ilk 5′ te yer alan 23 yaşındaki Polonyalı genç yetenek hakkında geleceğin Klasik yarışçısı mı yoksa etap yarışçısı mı olacağı sorusuna cevabı şöyle oldu,

 

“Güzel soru. Biz henüz bunu bilemeyiz. Bence o da cevabı henüz bilmiyordur. Belki de ikisini birde deneriz. Ancak 2013′ de daha az yarışta daha büyük hedeflerimiz var. Kesinlikle sezona hızlı bir başlangıç yapmak isteyecek ve ardından büyük Turlar için hazırlanmaya başlayacaktır.

 

Bu sezon klasiklerde farklı bir yol izleyebiliriz. Eğer Flanders’ ta başarılı olursa Amstel Gold Race’ in ardından dinlenmeye geçebilir. Geçtiğimiz yıl Michel Kwiatkowski, Amstel Gold Race’ te 4. sırada yer alarak büyük bir sürpriz yapmıştı.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın