Lance Armstrong USADA’ya Bağışta Bulundu mu?

09/01/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping, Yol Bisikleti

 

 

60 Minutes adlı tv programına çıkan USADA başkanı, gözlerden düşen bisikletçi Lance Armstrong’un, Amerikan Anti Doping Ajansı USADA’ya 250.000 $ civarında bağış girişiminde bulunduğu söyledi.

 


USADA başkanı Travis Tygart, 2004 yılında Armstrong’un temsilcilerinden birinden gelen ve anında geri çevirdiği “tamamiyle uygunsuz” teklif karşısında şaşkına döndüğünü ifade etti.Tygart, röportajında “Ağzım açık kalmıştı. Bu, USADA’ya olan ilginin açık bir çelişkisiydi. Bu teklifi reddetme konusunda hiçbir tereddütümüz olmadı.” dedi.

 

Armstrong’un sert taktiklerini “mafya”ya benzeterek tarif eden Tygart, Armstrong’un önceden Uluslararası Bisiklet Birliği UCI’a 100.000 $ bağışta bulunmasını kınadı.

 

Armstrong’un avukatı Tim Herman USA Today gazetesine yaptığı açıklamada, bisikletçi tarafından asla bir bağış girişimi olmadığını belirtti. Herman, gazeteye “Bu hikayede gerçek birşey yok. Lance, ilk kez bugün böyle birşey olduğunu öğrendi. O asla böyle bir katkı veya öneride bulunmadı” sözleriyle konuştu.

 

USADA başkanı Travis Tygart

 

Spor tarihindeki en sofistike doping programını yönetmeye yardımcı olduğu iddia edilen Armstrong’u ezici raporun yayılmasının ardından USADA, Armstrong’un Fransa Turu’ndaki 7 zaferini kayıtlarından silinmesini sağlayarak Ekim ayında ömürboyu men kararı ile tokat gibi bir ceza vermişti.

USADA tarafından Armstrong’a uygulanan yaptırımlara itiraz etmemeye karar verdiğinde UCI, Armstrong’u bisiklet tarihi kitaplarından sildi. Organizasyonun büyük raporunda, yüzlerce sayfalık görgü tanıklığı, mali kayıtlar, epostalar ve kan örnekleri bulunuyordu.

Başkan Tygart, “Sporun geleceğini ve sporcuları aklamak zorundayız. Bu, sporun ruhu için yapılan bir mücadele oldu” dedi.

Federal polisler Armstrong ve bisiklet takımını 2 yıl araştırmış fakat onu suçlama konusunda başarısız olmuştu.

Armstrong’u uzun soluklu takip sonunda suçlamama kararına Tygart şaşırıp kalmıştı. Aynı zamanda başkan, Amerikan Adalet Bakanlığı, ona dair soruşturmanın sonuçlarını paylaşmayı reddettiğinde de şok olmuştu. Adalet bakanlığının ona dair sonuçları paylaşmayı neden reddettiğini sordular ve Tygart, “bu güzel bir soru ve eğer sonunda cevaplayacak birini bulursanız, bana haber verin” dedi.

 

Tygart, “Armstrong ve onun doktorlarının gizemli iç çemberi, antrenörleri ve bisikletçileri, performans artırıcı ilaçlar kullanırken bisikletçileri korkutan bir şekilde “mafya” gibi hareket ettiler. Temiz sporcuları korumak da bizim işimiz. Doping’in kurbanları var.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 


Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın