Lampre nin sevimli yüzü Arrieta Perez

28/04/2011  //     //  Yol Bisikleti


 

      47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun sevimli yüzlerinden Lampre takımında yarışan Aitor Arrieta Perez’le samimi bir röportaj yaptık.  24 Temmuz 1977 doğumlu İspanyol sporcu, 2004’ten beri profesyonel takımlardan Footon-Servetto’da yarışırken bu yıl Lampre’ye transfer oldu.

 

_____Bisikletçilik kariyeri başarılarla dolu olan Perez, 2010 Fransa Turu’nun 15. etabında 3. olurken genel klasmanda 82. olmuştu. Bu yılki profesyonel yol yarışlarından 1050 kişinin katıldığı Tour Down Under’ı ise 49. sırada bitirdi.

 

_____Dağlık ve zorlu etapları seven Arrieta Perez, diğer profesyonel sporcuların aksine yol bisikletçiliğine 17 yaş gibi geç bir yaşta başlamış. Daha öncesinde ise, bisikletçiliğe tamamen ters bir spor olarak bilinen futbol oynamış. Fakat azimli sporcu, yaptığı sert antrenmanlar ve disiplinli çalışmasıyla bugünkü seviyesine ulaştı.

 

 

_____Yılda tam 30.000 km, evet yanlış okumadınız, tam 30.000 km yol yaptığını öğrendiğimiz Perez, düzenli bir beslenme rejimi uyguluyor. 5 saatlik bir antrenman yapmışsa, yemeğinden kısmazken, 1 saatlik kısa sürüşlerinde alacağı her besine daha fazla dikkat ederek enerji alımını minimumda tutmaya çalışıyor.

 

_____Bunun, özellikle kış sezonunda kilo almaya müsait yol bisikletçileri için doğru bir yol olduğunu Cyclingtr editörü ve profesyonel eski bir sporcu olarak ben de vurgulamalıyım. Perez, kışın kilosunu koruma amacıyla ve sürekli uzun mesafe binen bir sporcu olarak çapraz antrenman da (cross training) yapıyor.

 

 

_____Sportif bisiklet geçmişindeki en büyük kazası sonucu femur kemiğinde fissür (kalça kemiğinde çatlak) gibi ciddi bir sorun yaşayan Arrieta Perez, bu kaza sonucu 3 ay spor yapamadığını ifade ederken bugün itibariyle hiçbir sorununun bulunmadığını belirtti.

 

_____İleri seviye bisiklet donanımlarından profesyonel yol bisikletçilerinin artık vazgeçilmez donanımı haline gelen güç ölçerlerden Perez’in tercihi Cycleops Powertap olmuş. Bu pahalı yol bilgisayarını kendi imkanlarıyla satın aldığını ifade ederken elbette başarıları sayesinde bugün adına, yarıştığı takımda kendisinin 4 farklı bisikleti olduğunu öğreniyoruz.

 

 

_____Bunlardan ilki ile antrenmanlarını yaparken, ikincisiyle yarışıyor, üçüncüsünü yedek olarak tutuyor ve dördüncüsünü de zamana karşı yarışlarında kullanan Arrieta Perez’e mütevazı kişiliğinden dolayı teşekkür ediyoruz.


 

Hazırlayan: Fatih Buzgan


  

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın