Laboratuar, Armstrong’a EPO’yu Gizlemesi İçin Tüyoları Paylaşmış

11/01/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping, Yol Bisikleti

 

 

USADA başkanı Travis Tygart, Lausanne’deki WADA laboratuarı yöneticisinin, son 10 yılın başlarında EPO testlerinde pozitif sonuç çıkarmaması için gerekli bilgileri Lance Armstrong’a paylaştığına inanıyor. O yıllarda söz konusu örnekler, Paris, Köln, Lozan ve Madrid laboratuarlarında incelenmişti.

 

Martial Saugy, Lausanne’de test edilmiş olan Tour de Suisse yarışından Armstrong’un 1 yıl sonra şüpheli örnekle geri dönmesinden bir yıl önce olan  2002’de EPO testinin nasıl çalıştığını anlatmak için US Postal yöneticisi Johan Bruyneel ve Armstrong’la buluştuğunu zaten kabul etmişti.

 

Çarşamba akşamı Showtime 60 Dakika programına verdiği röportajda konuşan Tygart, 2010 yılında bir yemekte Saugy ile buluşulduğunu ve Armstrong’un 2001 Tour de Suisse’deki örneğini tartıştıklarını hatırlattı.

 

Tygart, “O [Saugy] yanıma oturdu ve şöyle dedi: ‘Travis, Lance Armstrong’un EPO kullandığını gösteren bir örnek var. O da EPO tespit yöntemini açıklamak için John Bruyneel ve Lance Armstrong’la buluşmak üzere UCI tarafından istek geldiğini bize söylemişti.” dedi.

 


USADA Başkanı Travis Tygart

 

“Ben de ona sordum: ‘EPO testlerini geçmesi için Lance Armstrong ve Johan Bruyneel tüyoları verdin mi?’ Ve o da evet anlamında başını salladı. Onlara ikisini açıkladı.  Bildiğim kadarıyla, bu şimdiye kadar benzeri görülmemiş bir olay.  Şüpheli sonuçlara sahip bir sporcu ile buluşup ona testin nasıl çalıştığını açıklamak tamamen yanlış.” diye ekledi.

 

İsviçre Bisiklet Başkanı Richard Chassot bu arada Saugy ve Lausanne laboratuarının itibarını savunmak için harekete geçti. Chassot, birçok durumda, özellikle Landis meselesinde, onların kendilerini tehlikeye atmaktan korkmadıklarını belirtti. Martial Saugy’nin, çoğu zaman doping karşısında güçlü bir duruşu olan iyi ve ciddi biri olduğunu söyledi.

 

“Test örnekleri ile ilgili olarak, bir tüp üzerinde sadece sayılar vardır. Lausanne’daki laboratuarda onlar, kendilerine bu Armstrong’un örneği , o olumlu olamaz diyemedi.’ Eğer bir şey olduysa, bu UCI bünyesinde olmuştur” dedi.

60 Minutes programındaki röportajın başka bir bölümünde Tygart, Armstrong’un USADA’ya 2004 yılında 150.000 $’ı aşan bir
bağış teklifini reddettiğini doğrulayarak bunun, USADA’ya olan
ilginin çok açık bir çelişki olduğunu ve onların bu teklifi reddetmek konusunda
hiçbir tereddütleri olmadığını söyledi.

 


Tygart, geçen yılın Şubat ayında rafa kaldırılan takımın devam eden federal bir araştırması sonrasında Armstrong’un US Postal Service takımında doping yapılmasına dair USADA’nın araştırmasındaki sorumlulukları da tartıştı.  

Tygart, USADA’nın ABD hükümetinden alınan fonun tam ve doğru kullanımını sağlamak için görevde olduğunu söyledi.


“Biz her zaman federal hükümetten aldığımız hibe hakkında endişe duyuyoruz” şeklinde ekledi. “Biz bu davayı almak ve bu sporun ilerlemesine yardımcı olmak için isteksiz olursak, boşuna bu görevde olmuş oluruz.  O zaman bu birimi kapatmalıyız. Eğer temiz sporcular adına işimizi yaptığımız için birimimizi kapatmak istiyorlarsa, o zaman kapatsınlar” diye ekledi.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın