K.A.P. Sezon Açılışı Yol Yarışları – Alanya 29-31 Ocak 2011

07/02/2011  //     //  Yol Bisikleti


   Yol bisikleti sezonunun açılışı bu sene de 29-31 Ocak tarihleri arasında Alanya’da yapıldı. Cuma günkü teknik toplantı ve sporcu kayıtlarının ardından; Cumartesi günü, Büyük erkekler 120km, genç erkekler 90 Km ve master erkekler yarışı 50km , Pazar günü ise, Yıldız -A 60km, Yıldız-B 50km, Büyük bayanlar 60km ve genç bayanlar 50km olarak belirlendi.

 

Cumartesi günü yağışlı ve aşırı rüzgarlı bir hava da start alan Büyük Erkekler yarışı ile birlikte 2011 Yol bisikleti sezonu da resmen açılmış oldu.  Büyük erkekler yarışının startında bu seneye UCI listesinde Avrupa puanlamasında ilk sırada giren  Kemal Küçükbay’ kendisine özel olarak gönderilen formayı federasyon başkanı Emin Müftüoğlu giydirdi. Sporcunun başarısından çok mutlu olduklarını ve tarihte bir ilkin gerçekleşmesinden dolayı gurur duyduklarını belirten Müftüoğlu, yaptığı kısa konuşmanın ardından yarışın startını verdi.

 

 

 

   Hafif yağış altında başlayan yarışta arkadan esen şiddetli rüzgarında etkisi ile ilk kilometrelerden itibaren artan tempodan dolayı henüz Alanya’nın girişindeki tünellerden itibaren gruptan kopmalar başladı.. 61 sporcunun başladığı yarışta yaklaşık 30. dakikada ise ana grupta bölünmeler yaşanmaya başladı.

 

 

   Bu dakikalardan sonra Akseki yoluna dönüşe kadar yarışın temposu artarak devam etti.. Akseki yol ayrımına gelindiğinde ortalama hız yaklaşık 50km/s idi.. Akseki yol ayrımına dönülmesi ile karşıdan esmeye başlayan çok şiddetli rüzgar sporcuları zorlasa da sporcular arasındaki rekabet tam anlamıyla kıyasıyaydı.. 8km’lik tırmanışın sonundan geri dönen sporcular şiddetini artıran yağışla beraber inişe geçtiler ve kuvvetli yan rüzgarlara maruz kalan sporcular zaman zaman zor anlar yaşadılar.

 

 

   İnişin başında ön tarafta ilki 3 ikincisi 7 kişiden oluşan iki grup oluştu.  Akseki yolundan tekrar Alanya istikametine dönüldüğünde Manisasporlu yarışçıların rakiplerine olan sayıca üstünlükleri onların bitiş çizgisine kadar farkı açarak ilerlemelerine olanak sağladı. Yarışın sonunda 5 Manisasporlu yarışçı en yakın rakiplerine 5 dk fark atarak yarışı bitirdiler. Yarışın galibi ise geçtiğimiz senelerde Konya Şeker Sporda yarışan Ahmet Akdilek oldu. Kendisini tebrik ediyoruz.. Yarışın ikincisi Bünyamin Özdemir olurken Üçünlüğü Fatih Harmancı elde etti. İlk 10 yarışçı arasında 6 sporcusu bulunan Manisaspor sezona çok başarılı bir başlangıç yaptı. Continental lisanslı diğer takım olan Konya şeker spor- Vivelo takımı ise malesef kendilerinden bekleneni veremediler ve en iyi dereceyi Danail Andanov Petrov 8. olarak elde etti.

  Büyük Erkekler yarışının bitmesinin ardından 66 sporcunun start aldığı ve 90km boyunca mücadele eden genç erkekler kategorisinde ise yarışı Manisasporlu rakiplerini bitişte güzel bir sprint ile geride bırakan Brisasporlu Berkay Aktaş kazanırken. İkinci Muhammet Keleş, üçüncü ise, Vahit saygın oldular.

 

 

   Genç erkeklerden 5dk sonra start alan master-A ve master-B kategorilerinde de çekişme büyüktü. Toplam 50 sporcunun 50 km boyunca mücadele ettiği yarışlarda Master -A kategorisinde birinciliği Ankaragücü Bisiklet takımından Turgay Germen olurken, ikinci Çorum Belediye spordan Zafer Yalın ve üçüncü ise Yalova Belediye spordan Hakan Şenöz oldular.

 

 

   Pazar günü ise;  Güne Yıldız- A kategorisinin yarışı ile başlandı. Saat 8.30’da 94 sporcu yarışa başladı.  60kmlik yarışın sonucunda sporcular bitişe grup olarak geldiler. Ancak Konya İl Özel İdare Spordan Vedat Koç ve Konya Şeker Spordan Feti Acar gruptan koparak finiş yaptılar. Onların ardından güzel bir atakla grubun 1 sn önünde yarışı 3. olarak Konya İl Özel İdare Spordan Mücahit Kürşat Okka bitirdi.

   Saat 11.30’da, Yıldız-A kategorisi ile beraber yarışlardaki en kalabalık diğer kategori olan Yıldız-B kategorisinde 97 Sporcu start aldı.. 40km’lik yarışın sonunda ilk üç sporcu arasında çok heyecanlı bir bitiş yaşandı. İlk üç sporcu aynı saniye içerisinde tekerlek farklarıyla bitiş çizgisini geçtiler. Yarışın galibi Çumra Belediye Spordan Mustafa Akkaş olurken , ikinci Yalova Gençlik Belediye Spordan Kadir Yıldırım , üçüncü ise Bolu Gençlik Merkezinden Tunahan Aytekin oldu.  

   Öğleden sonra güzel bir hava da gerçekleşen Büyük bayanlar ve genç bayanlar yarışı 5 dk ara ile start aldı. Büyük bayanlar kategorisinde 9 sporcunun start alması malesef diğer kategorilere göre sönük bir yarışın yaşanmasına sebep olsa da, Kocaeli Brisa’lı sporcular ve İstanbulspor’dan Semra Yetiş diğer yarışmacılardan yaklaşık 7 dk önce bitişe geldiler.. 60km üzerinden koşulan yarışta, yarışın son kilometresinde atak yapan Merve Tayfun ve Gül Çelebi bitişe kadar ataklarını sürdürdüler ve ilk iki sırayı aldılar. Üçüncü ise onların yaklaşık yarım dakika arkalarından finişe gelen Semra Yetiş oldu.

   29 Sporcunun start aldığı genç bayanlar kategorisindeki sporcular 50km boyunca kıyasıya mücadele ettiler. Yarışın sonucunda da aynı heyecan devam etti ve sporcular bitişe kadar ellerinden geleni yaptılar. Bu çetin mücadelenin galibi Sakarya Telekom Spordan Merve Demircioğlu olurken ikinciliği takım arkadaşı Ayşenur Turgut üçüncülüğü ise, Alanya Belediye Spordan Bikem Özdemir elde etti.

  Bu sene ilk kez uygulanan harcırah sistemi ile Genç bayanlar ve Yıldız -B kategorisinde yarışın %50’sini tamamlayan bütün sporcular harcırah almaya hak kazandılar.. Sporun gelişmesi açısından çok mantıklı bir hareket olan bu uygulama sayesinde bir çok genç sporcunun yarışlara ilgisi arttı. 

  Pazartesi günü bütün kategorilerde kriteryum yarışları yapıldı. 

Saat 08.30’da Büyük erkekler kategorisi ile başlayan yarışlar, öğleden sonra 3 gibi Genç bayanların yarışı tamamlaması ile son buldu.. 

  Günün ilk kategorisi olan büyük erkekler kategorisinde sporcular 3.4km’lik parkurda 18 tur atarak mücadele ettiler.. Yarışın temposu çok yüksekti ve ilk turlardan itibaren gruptan kopmalar ve tur yemeler başladı.. Tur yiyen sporcunun yarış dışı kalması nedeniyle turlar geçildikçe mücadele eden sporcu sayısı da bir miktar azaldı.. 60 sporcunun başladığı yarışta 43 sporcu bitişi görebildi.. Yarışta bir kaç kere kaçma denemesi olsa da takımlar birbirlerine müsade etmediler ve yarış toplu sprint finişi ile sona erdi. Sprint finişinde Konya Şeker Sporlu Miraç Kal birinci, Kocaeli Brisa’dan Ali Rıza Tanrıverdi ikinci, Manisaspor B Takımdan Mevlüt Erkan üçüncü oldular. 

 

   Büyük erkekler yarışının bitmesinin hemen ardından, günün ikinci kategorisi olan Genç erkekler kategorisi start aldı..66 sporcunun başladığı yarışı ancak 33 sporcu tamamlayabildi. 14 tur üzerinden yapılan yarış büyük erkekler yarışında olduğu gibi yine toplu sprint finiş ile biterken İlk 5 sporcunun aynı saniye içinde bitirdiği finişte heyecan doruktaydı.  Mükemmel derecedeki heyecana sahne olan sprint finişini Kocaeli Brisa Spordan Burak Gül kazanırken, Manisaspordan Salih Yerli ikinci, yine Kocaeli Brisa’dan Berkay Aktaş üçüncü oldular. 

   Master kategorilerinde toplam 46 sporcu start aldı. Yarışın ortalarında atak yapan, Turgay Germen , Zafer Yalın ve Salih Korkmaz bitişe kadar birbirleriyle mücadele ettiler. Her geçen saniye gruptan uzaklaşan üçlü bitiş çizgisine kadar beraber geldiler. Bitişte Turgay Germen başarılı bir sprint ile yarışı kazanırken, ikinci Salih Korkmaz üçüncü Zafer Yalın oldular. 

 

   Master kategorilerinin ardından Yıldız -A katerogisinin startı verildi.. Yine en kalabalık iki gruptan birisi olan Yıldız-A’da 87 sporcu start aldı ancak 41 sporcu bitiş çizgisini geçebildi.. Yarışın başından itibaren artan tempo yüzünden ilk turların ardından ana grup ikiye bölündü. Daha sonra arkada kalan gruptaki neredeyse tüm sporcular tur diyerek yarış dışı kaldılar.. Günün en heyecanlı bitişi sanırım bu kategoride yaşandı. ilk 10 sporcunun aynı saniye içinde bitiş çizgisini geçtiği yarışta, son metrelerde çok güzel bir atak yapan Konya Şeker spordan Fethullah Köse birinci, takım arkadaşı Enes Talha Ay ikinci, Bolu Gençlik Merkezinden Kaan Erez üçüncü oldular.

 

 

   Yıldız- B kategorisinde 86 sporcu yarışa başlarken 46 sporcu 22km’lik yarışı tamamlayabildiler.. Çumra Belediye Spor’dan Mustafa Akkaş birinci, Antalya İl Özel İdare Spor’dan Mahsun Öztunç ikinci, Konya Selçuklu Belediye Spor’dan Süleyman Koç üçüncü oldular. 

Öğleden sonra düzenlenen iki kategoriden ilki olan büyük bayanlar kategorisinde 12 Sporcu start aldı. Yarışın başlaması ile birlikte temposunu artıran Kocaeli Brisa’dan Merve Tayfun yarışın büyük bölümünü en önde tek başına sürdürdü.. Rakiplerine yaklaşık 4dk fark atarak bitiş çizgisine ulaşan sporcu günün en farklı galibiyetini de almış oldu.. Merve Tayfun’un neredeyse bir tur gerisinden gelen diğer sporcular toplu olarak bitişe geldiler. ikincilik mücadelesinde bitiş çizgisini ilk olarak Brisa Spordan Gül Çelebi geçti. Onun hemen ardından üçüncülüğü Semra Yetiş elde etti.

   Büyük bayanlar kategorisinin bitmesinin ardından günün son yarışı olan 8 tur üzerinden koşulan Genç Bayanlar kategorisi start aldı. Büyük çekişmeye sahne olan yarışta toplu bitiş oldu ve ilk 5 sporcu çok küçük farklarla btiş çizgisini geçtiler. Yol yarışınında galibi olan Sakarya Telekom Spordan Merve Demircioğlu birinci olurken, Kocaeli Gençlik Spordan Beste Nur Keleş ikinci, Gelibolu Spor Klübünden Aylin Akyay üçüncü oldular.

 

 

   Genç bayanlar yarışınında sona ermesinin ardından, start alanda madalya töreni yapıldı. Yol yarışları ve Kriteryum yarışlarında başarılı olan sporculara madalya ve kupaları verildi.. 

Master-A Yol yarışı Kürsü

 

Master-B Yol yarışı Kürsü

Büyük Erkekler Kriteryum Kürsü

Genç Erkekler Yol Yarışı Kürsü

Yıldız -A  Yol Yarışı

Büyük Bayanlar Yol yarışı

 

Genç Bayanlar Yol yarışı

 

Master-A Kriteryum Yarışı

Master-B Kriteryum

Genç Erkekler 

Yıldız-A Kriteryum

 

 

Yarış Sonuçlarına; http://bisiklet.gov.tr/tr/yaris_sonuclari/2011/1_alanya/ adresinden ulaşabilirsiniz.. 

Daha fazla yarış fotoğrafı için; http://cyclingtr.com/members/d.berkay/files/Yol+Bisikleti+2011/default.aspx 

 

             

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın