Jens Voigt, 2014 Sezon Sonunda Emekli Oluyor

19/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

2014 sezonuna gün sayan profesyonel takımlar içerisinde, TREK takımının tecrübeli ismi Jens Voigt’un yeni sezon sonuda emekli olacağı açıklandı. Emekliliğine inanılmaz bir haber olarak yaklaşılan, yaşına rağmen bir çok kez yeni yeteneğe taş çıkartıp, büyük tur dersleri veren Jens Voigt 18 yıllık profesyonel bisiklet kariyerine nokta koyuyor.

 

 

42 yaşındaki Doğu Alman sporcu, pelotonun komik adamı Jens Joigt’un vedası her ne kadar yaşı itibari ile normal görülse de, zorlukların ve şanssızlıklıkların güçlü savaşçısının son sezonunu izleyecek olmak üzücü. 1997’den beri profesyonel kariyerine çalışan Jens Voigt, 16 kez Fransa Bisiklet Turuna katıldı. Bisiklet sporunun son yıllarda yaşadığı maddi krizin sporculara takım bulma sorunu olarak yansımasından hiç bir dönem etkilenmeyen, pelotonun keyifli adamı, 2012 sezonu transferinde, “17 Eylül’de 40 yaşıma gireceğim. Ama benim motorlar* takım kaptanlarına destek olacak kadar büyük. Ben artık yarış kazanma odaklı değilim. Ancak genç sporcular için fikir verebilirim” demişti. Bu yorumu ile emekliliği sonrasında, yarış taktik uzmanı görevine istekli olduğunu gösteren Voight henüz emekliliği için erken olduğunu belirtmişti.

 

 

Ancak, emeklilik sinyallerini Ağustos ayında yazdığı tweetler ile vermeye başladı. Yıllarca Twitter hesabı açmayıp, sonradan furyaya katılan Voigt, tweetlerinin sıkı takipçisi fanatiklerine, emekliliğini ima etmesi ile büyük tepki toplamıştı. 140 bin’den fazla Twitter takipçisi olan sporcu, hergün muhakkak izleyenlerini gülümseten yorumlarını paylaşıyor. Günlük Twitleri arasında, dikkatlerden kaçmayan emeklilik çağrışımı mesajına gelen sorulara, “Hayır Hayır- daha emeklilik yok! Önümüzdeki yıl yeni sezona, Down Under,Avrupa, Asya ve yine Amerika’da yepyeni bir bisikletle yarışacağım için çok mutluyum…” ve ”Önümüzdeki tüm yıl veda etmek ve 2014 sezonunun sonunda emekli olmaya kendimi hazırlamak için fırsatım olacak… Ama daha değil!” diyerek cevaplayan espritüel sporcunun zorlu tırmanışlarda, vücudunun yapamayacağım!, dayanamayacağım! emarelerine verdiği cevabı, bacaklarına bağıran adam “Shut up Legs-Kapayın Çenenizi” yorumu da, 18 yıllık kariyerinde yaşattıkları da unutulacak gibi değil.

 

 

2011 Fransa Bisiklet Turu Alpe d’Huez tırmanışındaki romantik Voigt’un şok eden centilmenliğine de değinmekte fayda var. Alpe d’Huez tırmanışında lider grubun gerisinde tek başına tırmanışa devam eden Alman sporcu, zirveye 3 kilometre kala, sahip olduğu son su şişesini bitirip etrafına bakar. Fanatiklerin zirveye uzanan katılımında, küçük fanatiklerden birini gözüne kestiren Voigt, su şişesini çocuğun ayaklarının dibine atar, ki çocuk o su şişesini alabilsin. Ancak o anda, orta yaşlı fanatiklerden biri dirsek atarak çocuğun şişeyi almasını önleyerek yerden alır ve Jens bu tabloyu görür. Zirve için yoluna devam eden Voigt o anı şöyle yorumladı. “Galibiyet hedeflemiyordum. Lider grubun arkasında, çok sevdiğim Alpe d’Huez tırmanışında, fanatiklerin tezahuratı eşliğinde keyfini çıkartarak çıkmak istiyordum. Harika bir gündü, şişe için küçük bir çocuk gördüm ve önüne attım. Ancak, orta yaşlarda bir fanatik çocuğu iterek şişeyi almıştı. Ve ben bunu görmüştüm. Yoluma devam ettim ama güzel başlayan gün benim için bu olayı görmemle artık güzel değildi. Hayır yanlıştı, çok yanlış… diyerek geriye döndüm. Yol kenarındaki fanatikler geri döndüğümü görünce çok şaşırdı. A! Voigt yarışı bırakıyor mu? diye düşünmüşlerdir. Keyifliydi. Geriye dönüp, şişeyi alan adamın yanına gittim. Bu şişeyi çocuk için, onun önüne atmıştım, diyerek şişeyi aldım ve çocuğa verdim. O gün harikaydı.” yorumunu paylaşarak, aslında iç dünuasındaki romantik adamı bir kez daha sevenlerine servis etmişti.

 

Acının diğer adı: Jens Voigt ‘a dair anlatılacak onlarca hikaye vardır. Renkli kişiliğinden örnekler, yarışlardaki çetin koşulların savaşçısı özelliğine dair yaşanmışlıklar… Kaçışların adamı ve müthiş rulörlük uzmanlığı bir yana, takım liderini kürsünün tepesine taşıyan adam olabilmek için verdiği özveriler de unutulmayanlardan, olarak bisiklet tarihinde genişçe yer almak üzere vedasını bu sezon sonunda yapacak. İşte unutulmayanlarından bir Jens Voigt klasiği: 2010 Fransa Turu 16.etapta geçirdiği kaza sonucu bisikleti kullanılamaz hale geldi, takım arabası da Andy Schleck’in yanındaydı, herkes onun yarıştan çekileceğini düşünürken ve hatta süpürge aracı onu almaya gelmişken o etrafına bakınıyor ve bir bisiklet arıyordu. Ve kendisine küçük gelse de, hatta kalpiye pedalları olsa da gözüne kestirdiği sarı bisikleti ödünç alarak takım arabasına yetişene kadar yaklaşık 15-20 km kadar bu sarı bisikletle devam etmişti.

 

 

Bisikleti üzerindeki keyifli sürüşü, güçlü fiziği, yaşına rağmen yüksek kondüsyonunu, sahip olduğu en büyük güç ile yani tecrübesiyle harmanlayan Voigt’un aile babası yanı da büyük hayran topladı. Eşi Stephanie ile 2011 Ocak ayında 6.çocuğuna ebeveynlik yapan Jens Voigt, ailesi ile vakit kaliteli zaman geçirmeye özen gösteren sporculardandı. Son sezonunu yine keyifli ve eğlenceli geçirmesi beklenen Voigt’un emeklilik için son yorumları sezon sonuna doğru, geleceğe yönelik planları ile gündeme gelecek.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın