İspanya’da Matthews ‘den beklenmedik performans

26/08/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Yol bisikleti yarışlarında, dünyanın 3 büyük turları arasında gösterilen La Vuelta (İspanya Bisiklet Turu) üçüncü gününün kazananı, büyük bir sürprize imza atan Orica GreenEdge takımından  olurken ikinci Daniel Martin (Garmin Sharp), üçüncü Joachim Rodriguez (Katusha) oldu.

Vuelta España - Stage 5
Türkiye saatiyle 13:25’de Cadiz’de başlayan yarışta, bisikletçiler 197.8 kilometrelik etapta dört tane tırmanış prim noktası, iki tane de sprint prim noktası geçtiler. Zorlu etap sonrası genel klasmanda değişiklerin olduğu yarışta Michael Matthews müthiş bir performansla hem etap galibiyeti elde etti, hem de Kırmızı Mayo’nun yeni sahibi oldu.
Resmi startın verilmesiyle oluşan kaçış grubunda Danilo Wyss (BMC), Lluis Mas Bonet (CJR), Jerome Cousin (Team Europcar), Jonathan Fumeaux (IAM), Jacques Van Rensburg (MTN), yarışın liderliğini ele geçirdi ve farkı 3 dakikaların üzerine kısa sürede çıkarmayı başardı. Fakat tırmanış bölümlerinin başlaması ve temponun oldukça yüksek olmasıyla birlikte bazı sporcular zorlanarak gerilerde kaldı. Lluis Mas Bonet’in tırmanış bölümlerinde şansını deneyerek solo bir atak gerçekleştirdi ve dört kişiyi geride bırakarak yarışın liderliğini ele aldı. Kırmızı Mayo’nun da içinde bulunduğu ana grup ile arasındaki farkı 4 dakikanın üzerine çıkarmayı başaran Bonet, son 55 kilometreye oldukça avantajlı bir konumda girdi.
Pelotondan tempo
Son 40 kilometreye girdiğimizde peloton tempoyu artırarak farkı kısa sürede 2 dakikaya kadar düşürmeyi başardı. Yarışı lider götüren 25 yaşındaki İspanyol sporcu Bonet’in solo kaçışına son 20 kilometrede “dur” diyen anagrup, parkurda önde yer alan sporcuları yakalamayı başardı ve kaçış grubunda yer alan isimlere zafer şansı bırakmadı. Oldukça yüksek bir tempoda seyreden yarışta Movistar takımının bir sporcusunun kenarda bekleyen görevliden beslenme çantasını almaya çalıştığı sırada yaşanan kazada pek çok sporcu yerde kaldı. Önemli bir sakatlanmanın yaşanmadığı kazada ana grup kısa sürede tekrar bir araya gelmeyi başardı.
Nefes kesen anlar
Yarışta son 12 kilometreye girildiğinde etap zaferi isteyen Lotto-Belisol takımının sporcusu Adam Hansen’dan bir atak denemesi geldi. Bir süre yarışın liderliğini sürdüren Hansen, kısa bir süre sonra sprint takımları tarafından yakalandı. Son 1.5 kilometredeki %6’lık eğim, çoğu sprinterin geride kalmasına yol açarken selesinin üzerinde çok güçlü bir şekilde yükselerek son 200 metrede gerçekleştirdiği atakla zorlu etabın kazananı Orica GreenEdge’den Michael Matthews oldu. Bu sonuçla birlikte Alejandro Valverde’den Kırmızı Mayo’yu alan Matthews, genel klasmanda liderliğe yerleşti. Bisikletçiler yarın 164.7 kilometrelik Mairena del Alcor-Cordoba etabını geçecek.

Murat Çiftci
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın