İspanya Bisiklet Turu’nda Astana Takımı’ndan Fabio Aru, Miguel de Aralar Zirvesini Fethetti

03/09/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

İspanya Bisiklet Turu’nun 11’nci etabı olan ve zirve bitişiyle noktalanan 153.4 kilometrelik Pamplona- Santuario de San Miguel de Aralar etabının kazananı, son 1 kilometre içerisinde yapmış olduğu atakla Astana takımından Fabio Aru’nun oldu. Kürsünün ikinci basamağında Alejandro Valverde (Movistar) yer alırken, üçüncü Joachim Rodriguez (Katusha) oldu.

 

Bir önceki gün bireysel zamana karşı etabında düşerek 3 dakika civarında bir zaman kaybeden Movistar takımının sporcusu Nario Quintana, etaba genel klasmanda 11’nci sırada başladı. Kaza yapmadan önce liderliği elinde bulunduran İspanyol sporcu, Kırmızı Mayo’yu Tinkoff-Saxo takımının kaptanı Alberto Contador’a kaptırmıştı. Dün yaşamış olduğu kötü düşüş sonrası bugün start çizgisinde yer alan Nario Quintana ise 11’nci etapta da grupta yaşanan bir kazaya karıştı ve hastaneye kaldırılarak yarışı terk etmek zorunda kaldı.

İspanya-Bisiklet-Turu-(1)

PIC491672539

İspanya’da Navara Özerk bölgesinin Başkenti olan Pamplona’da, Türkiye saatiyle 14:15’te 194 sporcuyla başlayan yarışta bisikletçiler, iki tane sprint prim noktası, iki tane de tırmanış gerçekleştirerek etabı noktaladı.

 

İspanya-Bisiklet-Turu-(2)

 

Yarışın başlamasıyla etap zaferi için pedallara basan sporculardan oluşan bir kaçış grubu oluştu. İlk kilometrelerde oldukça kalabalık olan lider grup, etabın sonraki kilometrelerinde giderek sayıca azaldı. İlk başlardan beri kaçış grubunda yer alan Team Sky takımının sporcusu Vasil Kıryienka, yarışın son 10 kilometresine lider girdi. Son bölümde yer alan ve zorluk seviyesi 1 olarak belirlenen tırmanışa geçen sporcu, pelotonun önünde yer alarak tempo artıran Cannondale takımının sporcuları tarafından yakalandı ve kaçış son 8 kilometrede son buldu. Eğimin iyice arttığı bölümlerde zorlandığı görünen Sky takımının sporcusu ve genel klasman 5’ncisi Chris Froome’un zorlandığı gözlenirken, Robert Gesink’ten (Belkin) bir atak geldi. Gesink’in atağına karşılık veren Warren Barguil (Giant-Shimano) ile liderliği ele alan ikili bir süre birlikte pedal çevirdi. Fakat Robert Gesink’in temposuna ayak uyduramayan ve zorlanan Warren Barguil, pelotona son 4.4 kilometrede teslim oldu. Son 1.8 kilometrede, eğimin en sert olduğu noktada rakiplerini silkelemeye çalışan Alberto Contador, selesinin üzerinde yükselerek biraz tempo artırdı. Samuel Sanchez’in (BMC) ve Alejandro Valverde’nin yakın markajında olan Alberto Contador’un bu atağı bir sonuç bulmazken, solo kaçışını sürdüremeyen ve anagruba yakalanan Robert Gesink’in kaçışı sona erdi. Astana takımı adına yarışan ve genel klasman sırlamasında 8’nci sırada yer alan Fabio Aru, son 900 metrede çok güçlü bir atak yaptı. Pelotondan hiç kimsenin cevap vermediği bu atak Fabio Aru’ya etap zaferini getirirken, Alejandro Valverde (Movistar) ikinci, Joachim Rodriguez (Katusha) üçüncü oldu. Bu sonuçla birlikte Alberto Contador liderliğini korurken, Alejandro Valverde 20 saniyelik farkla ikinci sırada bulunuyor. Rigoberto Uran ise Contador’un 1 dakika 8 saniye farkla 3’ncü sırada.

 

PIC491676987

 

Bisikletçiler yarın, 166.4 kilometrelik bir parkurda pedal basacak. Sporcular, Logrono’dan yarışa başlayacak ve yine aynı noktada etabı tamamlayacak.

Murat Çiftci
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın