İspanya Bisiklet Turu – La Vuelta Sonrası Genel Bir Derleme

19/09/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Evet 2014 ün son büyük turu da nihayet bitti.  Bildiğiniz üzere Tour de France ve Giro d’İtalia gibi dünya bisikletinin bu en önemli iki büyük turdan ve turdaki gelişmelerden haberler yaparak bilgilendirmiştik gelişmeleri günü gününe paylaşmıştık. Ancak  2014 İspanya Bisiklet Turu’nun genel bir değerlendirmesinden önce bisiklete ve bisiklet sporuna gönül vermiş takipçilerimizden özür dileyerek başlamak istiyorum.  Ülkemizin bisiklet sektörünün ve camiasının basına verdiği destek sizinde malumuz  olduğu üzere biz  ney yazık ki bu yıl Almanya’da düzenlenen Euro Bike 2014’ün ve La Vuelta’nın çakışmasıyla ve Cyclingtr.com’un programın yoğunluğu nedeniyle ülkemiz bisikleti için gerekli misyonumuzu yerine getiremedik. Bu açığı ufak da olsa kapatabilmek için dünyadaki üç büyük turdan biri olan 2014 La Vuelta’nın genel bir değerlendirmesini sizler için yapmak istedik.

 

İspanya-Bisiklet-Turu3

 

Bisiklet sezonunun sonuna yaklaştığımızın habercisi olan 2014 İspanya Bisiklet Turu, kazalar, zaferler, hayal kırıklıkları ve sürprizlerle geçen hafta son buldu. Sprint etaplarıyla büyük bir şölenle start alan yarışta, Giant-Shimano takımının Alman sprinteri John Degenkolb, Yeşil Mayo’nun sahibi olmayı başardı. Tom Boonen, Nacer Bouhanni, Michael Matthews gibi güçlü rakipleri puan sıralamasında geride bırakmayı başaran Degenkolb, zorlu dağlık etapları da tamamlayarak Yeşil Mayo’yu Tur sonunda da sırtına geçirmeyi başaran isim oldu.

 

İspanya-Bisiklet-Turu1

 

Kırmızı Mayo iddialısı olarak gelen Rigoberto Uran, (Omega Pharma-Quick Step) ise oldukça iyi başladığı Turu ne yazık ki tamamlayamadı. İlk bir hafta içerisinde genel klasman sıralamasında 3 ve 4’ncü sırada olan Kolombiyalı pedal, performansıyla hayal kırıklığı yarattı ve 16’ncı etaptan sonra yarıştan çekildiğini açıkladı. Movistar’ın İspanyol yıldızı Alejandro Valverde ise genel klasman sırlamasında hiç  üçüncülüğün alt basamaklarına düşmedi ve oldukça başarılı bir yarış çıkartarak Alberto Contador’u en çok zorlayan isimlerden biri oldu ve Turu 3’ncü olarak tamamlamayı başardı. Ve genel klasmanda 2’nci sırada yer alan Britanyalı sporcu Chris Froome… Sky takımının sporcusu, bu yıl benim favorilerimden biriydi. Fakat dağlarda yeteri kadar agresif ve hırslı göremedim kendilerini. Alberto Contador’un arkasından ikinciliği kabullenmiş bir havası vardı biraz. Bu yıl Kırmızı Mayo’yu hiç sırtına geçiremedi fakat 72’nci sıradan gelerek 2’nci olmayı başararak yine de büyük bir başarıya imza attı. Alberto Contador’dan bahsetmeden önce Giro d’İtalia şampiyonu Nario Quintana’dan bahsetmek istiyorum. Quintana, oldukça zorlu bir dağlık etap olan 9’ncu günde müthiş bir mücadele ile haklı bir galibiyet aldı. Bu performansı kendisine Kırmızı Mayo’yu yani genel klasman liderliğini getirdi. Bireysel zamana karşı olan 10’ncu etapta, çok süratli girdiği bir virajı alamadı ve bariyerlere çok kötü çarparak yerde kaldı. Yaklaşık olarak 3 dakika civarında bir zaman kaybeden Kolombiyalı pedal yerden kalkmayı başardı. Kalan kilometreleri acılar içerisinde tamamlayan Quintana, müthiş bir mücadele örneği göstermiş oldu bizlere. 3 dakikalık bir zaman kaybı o gün ona oldukça pahalıya mal oldu ve günü 11’nci sırada kapadı. Ertesi gün ağrıları nedeniyle yarıştan çekildiğini açıklayan Quintana, yarışı bırakmak zorunda kalan ilk favori isim oldu.

 

İspanya-Bisiklet-Turu2

Alberto Contador…  Bildiğiniz gibi Temmuz ayında Fransa Bisiklet Turu’nda inişte düşerek kaval kemiğini kırdı. Resmi Twitter hesabından bu sene sezonu kapadığını ve İspanya Bisiklet Turu’na yetişemeyeceğini ve bunun için çok üzgün olduğunu belirten bir paylaşımda bulundu. Antrenmanlara başlamak için 1 ay kadar bir zaman geçmesi gerektiğini dipnot olarak bildirmişti. Fakat Matador lakaplı sporcu İspanya Bisiklet Turu’nda yer alarak üstelik bu turu kazanarak, tüm rakiplerine tabiri caizse sağ gösterip sollla vurdu.  Muhtemelen ondan hiç kimse böyle bir performans beklemiyordu. Fakat o bizleri ve rakiplerini şaşırtarak 21’nci günün sonunda kürsünün zirvesinde yer alarak herkeste büyük şaşkınlık yarattı. Nario Quintana’nın zamana karşı etabındaki şanssız kazasından sonra Kırmızı Mayo’yu giymeye hak kazanan İspanyol pedal, böylelikle kariyerindeki 3’ncü İspanya Bisiklet Turu’nu kazanmış oldu.

 

İspanya-Bisiklet-Turu4

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın