İhtiyarlara Peloton’ da Yer Yok!

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Geçtiğimiz yılın bomba ismi, Kaptan (Yüzbaşı) Amerika Chris Horner, takımsız kaldı. La  Vuelta zaferinin ardından tarihte ilk defa İspanya Turu’ nu bir Amerikalı bisikletçi kazanmıştı. Şimdi ise, Horner, takımı RadioShack Leopard’ ın anlaşmalarını sonlandırması sebebiyle zor günler geçiriyor.

 

Daha önceki açıklamalarında 2 yıl daha yarışmak istediğini belirten 42 yaşındaki Horner, istediği yüksek ücret sebebiyle kendisine takım bulamıyor. Bu sebepten dolayı kendisi zorunlu bir emekliliğe gidebilir.

 

Horner ilk yaz aylarında kendisinin oldukça rahat hissetmesini sağlayan iki olay yaşamıştı. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. İlk olarak, Kaptan Amerika, Vuelta’ y performansı ile sallarken, RadioShack ve Leopard ile olan görüşmelerde ücret arttırımına gitti. İkinci olarak ise F1 takımlarından Scuderia Ferrari‘ nin pilotu İspanyol Fernando Alonso, zor durumdaki İspanyol takımı Euskaltel Euskadi‘ yi satın alma işlemlerini hızlandırmak istediğini açıkladı.

 

Hatırlayacağınız üzere, Alonso, Euskaltel Euskadi’ yi satın almak istediğini belirtmiş, takımdaki bisikletçilerin kalmasını istediğini ve bir kaç yeni ismin takıma katılmasını sağlayacağını belirtmişti. O dönemde Alonso, Vuelta Şampiyonu ile tanışmış ve onu takımda görmek istediğini açıklamıştı. Ancak konu ücretlere gelince, Horner’ ın iki yıl garanti ve yılda 1 Milyon Euro istemesi, bir anda üstündeki ilgiyi kaldırdı.

 

Horner, artık yeni sezon hazırlıklarına başlayan ekiplerde kendine yer bulamıyor. Her ne kadar, henüz Büyük Tur kazanmış tecrübeli bir isim olsa da, hiç bir takım 42 yaşına gelmiş yüksek ücretli bir bisikletçiye yatırım yapmak istemiyor.

 

 

Ayrıca Chris Horner’ ın ücretinin oldukça yüksek olduğu da kulislerde konuşulan bir diğer konu. Şu anda pelotonda yer alan en yüksek ücretli iki sporcu yıllık 4 Milyon Euro ile Alberto Contador ve Bradley Wiggins. Fabian Canellara ve Chris Froome da yine yaklaşık bu kadr ücret alan diğer bisikletçilerden. Schleck Kardeşler, Joaquim Rodriguez gibi bisikletçilerin yıllık ücreti ise, 1 milyon ile 2 milyon Euro arasında değişiyor. Bir çok ünlü bisikletçi ise yıllık 400 bin ile 800 bin Euro arasında bir ücret alıyor.

 

Önümüzdeki yıl Trek Factory Team ismi ile yarışacak olan RadioShack Leopard ekibi de bu ücretten oldukça rahatsız. RadioShack Genel Menajeri Luca Guercilena, Horner’ ın yüksek ücret talebinin görşmelerin kırılma noktası olduğunu belirtti. Ayrıca Guercilena, 2014 Trek Factory Team’ in kadrosunun da kesinleştiğini sözlerine ekledi. Bu da Horner’ ın takımda yer almak için artık hiç bir pazarlık şansının kalmadığı ve kendisine yeni takım bulması anlamına geliyor.

 

Horner’ ın takım bulamamasındaki tek neden yalnızca bol sıfırlı ücret talep etmesi değil. Geçtiğimiz ay 42 yaşına basan tecrübeli isimi transfer etmek isteyen takımlar için en büyük risk yaşanacak bir kaza sonrası kariyerini sonlandırmak zorunda kalabileceği. Yaşı ilerlemiş bisikletçilerin, genç bisikletçilere göre göre toparlanma sürelerinin daha uzun olduğu bir gerçek. Ancak Horner gibi bir çok tecrübeli isim ne kadar başarılı olacaklarını göstermiş durumda. Ayrıca Horner’ ın eski takımı Trek şu anda  Jens Voigt, Haimar Zubeldia ve Danilo Hondo ile sözleşme tazelemiş durumda. Ancak bu tarz isimlerin aldığı ücretler tabii ki Horner’ ın talep ettiğinin oldukça altında kalıyor.

 

Chris Horner’ ın takım bulmak için en büyük şansı ise UCI sıralamasındaki yeri ve elindeki puanları. Sezonu 257 puanla 13. sırada kapatan tecrübeli isim, Contador, Bouke Mollema gibi isimlerin önünde yer alıyor. Bu da Pro Continental’ de yarışan takımların 18 ekipten oluşan WorldTour‘ a girmeleri için önemli bir puan katkısı anlamına geliyor. Bu bakımdan WorldTour’ da yarışmak isteyen takımlar Horner için şanslarını deneyebilirler.

 

Sonuç olarak 2014 sezonunda yarışmak için hala çok geç değil. Eğer Horner ücretinde biraz indirime gidebilirse yine WorldTour’ da yer alabilir. 2 yıl daha yarışmak istediğini belirten Horner, en kötü ihtimaller Pro Continental takımlarda yer alarak Avrupa’ daki önemli yarışmalarda mücadele edebilir. Önümüzdeki günler hepimize Zirveye geç ulaşan Kaptan Amerika’ nın kariyerini sonlandıracağını mı yoksa bir müddet daha yarışacağını mı bize gösterecek.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın