İç Mekanda Bisiklet Antrenmanları ve İpuçları

21/12/2012  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme, Yol Bisikleti

 

 

Sabit bisikletler kullanışlı aletlerdir ancak her alet gibi yalnızca doğru şekilde kullandığınız taktirde size yardımcı olur. Bunun için Cyclingtr olarak size Amerika milli BMX takımı antrenörü James Herrera’nın iç mekanda bisiklet antrenmanlarına dair 5 ipucunu paylaşacağız.

 

Benim gibi özel bir amacınız yoksa 9 saatlik antrenmanlar yapmayın :)


 


Antrenmanı Kısa Tutun

 

Kötü haber : Sonu gelmeyen saatler süren trainer sürüşlerini sıkıcı olmaktan kurtaran herhangi bir yol yoktur. İyi haber ise, o uzun ve yavaş sürüşler şart değildir. Eğer içine yüksek yoğunluğu eklerseniz, antrenman başına 1.5 – 2 saat içinde harcayacağınız zamana göre en yüksek verimi alırsınız. Eğer 2 saatten uzun sürüyorsanız, antrenmanınıza değer katacak kadar eforu vermiyorsunuz demektir. Zamanınızı bundan daha verimli kullanabilirsiniz, peki nasıl?

 

 

Yoğunluğa Odaklanın

 

Diğer deyişle intervaller ekleyin. Şöyle düşünün: Sabit dayanıklılık temponuzda bir saat sürün. (Sıkıcı) Veya, bu bir saatlik sürüşü en yüksek güç antrenmanı gibi bölümlere ayırın: 10 dakika ısının, 5 dakika tempo hızında sürün, 8 tane 30 saniyelik en yüksek yoğunlukta (bütün gücünüzle fakat sekizi de eşit zorlukta tekrar edilebilecek güçte) intervaller yapın, bunların her birinin arası birer dakikalık kolay pedal çevirerek yapılsın. Sonra da tempo süratinize geri dönün, ardından birkaç interval daha yapıp soğumaya geçin.

 

 

Ruhunuzu Ortaya Koyun

 

Başka insanların yapmayıp sizin yaptığınız birşey gerçeğiyle gurur duyun. Trainerınız için yeterince alan ayırabileceğiniz bir odanız varsa, trainerınız için adayabileceğiniz bir alan ayırın. Bu konuda evinde bodrum katları harikadır zira daha bir gerçekçi zindan hissi katabilirler. Bazı motive edici alıntı yazılarını ve fotoğrafları duvarlarınıza asabilirsiniz. Sonra da odaya girin ve sürün. Her zaman söylerim, “eğer yavaş antrenman yaparsanız, yavaş yarışırsınız”. Kendinizi zorlamak için buna isteğiniz olmalıdır.


Üzerinde Çok Durmayın

 

Kendi interval planınızın taslağını çıkarabilir ve antrenmanınıza uyan bir şarkı listesini ayarlayıp mp3 çalarınıza yükleyebilirsiniz. Veya işinize yarayacak bir bisiklet videosu izleyebilirsiniz. Bu gerçekten herkes üzerinde işe yarayan bir yöntemdir. Yapmanız gereken sadece önünüzdekini izlemektir. İnternette de konuyla ilgili birçok videoya erişebilirsiniz. İnsanların sabit bisikletle üzerindeki sürüşlerini izlemek yerine elbette hoş müzikler eşliğinde gerçek yarış haberleri ve videolarını izleyebilirsiniz.

Dışarı Çıkın

Eğer dostlarınızla beraber sürüş yapma şansınız varsa, çıkıp onlarla binin. Dışarısı soğuk ve berbat olsa bile, grupla sürüş yapmanın getirilerini edinirsiniz. Dostluğunuz pekişir ve bisiklete binmenin sosyal yönüne de ihtiyacınız vardır. Bu belli aralıklardaki buluşmalar, kendi başınıza antrenmanlarınıza devam edebilmeniz için gereken motivasyonu sağlayacaktır. Bu süreçte trainerınız evde size gönül koymadan duruyor olacaktır.

 

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın