Günümüzde Engellilerde Bisiklet Sporu

25/01/2018  //     //  Road Bike News, Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri
Mustafa_Önder_Atik_5
Ülkemizde resmi anlamda yeni yeni adımlar atılmaya başlanan işitme engellilerin bisiklet sporu hakkında, 7,5 yıldır üzerinde çalışmalar yapan bir gönüllü olarak kişisel düşünce ve tecrübelerimi içeren bir değerlendirme yazısının bisiklet sporunun gelişimine katkısı olacağını ve bu spora gönül verenlere başka bir bakış açısı daha kazandıracağını düşünerek bu yazıyı kaleme aldım.
Mustafa_Önder_Atik_3
 
Öncelikle engellilerde bisiklet sporu tarihi konusuna değinmek gerekirse, 1890 yılında Charles B. Tripp ( Kolsuz adam ) ve Eli Bowen (Bacaksız adam) birlikte sürdükleri bisiklet ile, o günün zaman ve imkanları dahilinde düşünmek gerekirse oldukça yaratıcı ve harika bir çalışma olduğunu düşünüyorum.
Mustafa_Önder_Atik_6
 
Ülkemizde son yıllarda önce görme engelliler bisiklet takımının kurulması ve daha sonraki yıllarda zihinsel engelliler (özel sporcular) bisiklet takımlarının kurulmasıyla, ülkemizdeki engelli bisiklet sporları ön plana çıkmış ve bu konuda ciddi anlamda çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bunun en yakın örneği özel sporcular dünya şampiyonası Türkiye’nin ev sahipliği ile gerçekleşti ve zihinsel engelli kardeşlerimiz milli takım hazırlıklarını sürdürmektedirler.
 
Ülkemizde son 7,5 yıldır ciddi anlamda çalışıp emek verdiğimiz ve bu konuda Türk işitme engelli sporcularında bisiklet sporu yapabilmeleri için gerekli federasyon ortamının sağlanabilmesi ve Türk işitme engelli bisiklet sporcularının hem ülkemizde hemde uluslararası organizasyonlarda kendilerini gösterebilmeleri için gayret göstermekteyiz.
 
Son 5 yıldır dünyadaki işitme engellilerin bisiklet sporu tarihi hakkında ciddi bir araştırma yapmaktayım. Bununla ilgili önemli bir makale hazırlamaktayım. Bu araştırma süreci boyunca ciddi bilgilerle karşılaştım ve dünyada çok önemli çalışmalar yapıldığını gördüm. Bu araştırmalarım sürecinde dünyada normal bisiklet takımlarının da engellilerin bisiklet sporu konusunda çalışmalar yaptığını bir çok kez gördüm ve inceledim.
Mustafa_Önder_Atik_1
 
ÖRNEK FAALİYETLER
 
Açıklama: Profesyonel Bisiklet Takımlarından Team SKY , işitme engelli bir çocuğu takım bünyesine kattığını ve onu yetiştirdiğine yönelik bir bilgi aldım.
Kaynak: http://www.laurenbooth.net/about.html
Açıklama: Profesyonel Bisiklet Takımlarından BMC , paralimpik yol bisikleti takımı kurmuş ve bu konuda çalışmalar yapmaktadır.
Kaynak: http://www.fabriziomacchi.com/
Mustafa_Önder_Atik_9
 
Resimde gördüğünüz sporcu işitme engelli Team SKY sporcusu. Resim 9 – 15 Eylül 2012 tarihlerinde gerçekleşen Avrupa İşitme Engelliler Bisiklet Şampiyonası’nda çekilmiş.
 
Geçirdiği trafik kazası sonrası belden aşağısı felç olan Monique van der Vorst’a yıllar sonra yine otomobil çarptı! Bir anda ayağa kalkan Vorst, mucizeye inanamadı.
 
Mustafa_Önder_Atik_8
Yıllarca engelli olimpiyatlarında madalyaları toplayan genç kız, şimdi Hollanda Milli Bisiklet Takımı’nda pedal çeviriyor.
 
Hollanda’da yaşayan 33 yaşındaki Monique van der Vorst’un bacağı, 1995 yılında ayak bileğinden geçirdiği ameliyat sırasında sinirleri zarar görünce kısmi felç oldu. 13 yıl sonra bir otomobil kazası geçiren talihsiz kız, bu kez bacaklarını tamamen kullanamaz hale geldi. İki bacağı da felç olan Monique van der Vorst, Çin’deki 2008 Paralimpik Oyunları’nda elleriyle kullandığı bisikletle iki gümüş madalya kazandı. 6 Avrupa, 3 de dünya şampiyonluğu bulunan Vorst, bir bisiklet kazası geçirdi! Kazanın ardından mucizevi bir şekilde bacaklarını hissetmeye başlayan Hollandalı sporcu, artık rahatça yürüyebiliyor.
Görüldüğü gibi dünyadaki profesyonel yol bisikleti takımları (Dağ bisikleti takımları böyle çalışmalar yapıyor mu, diye araştırdım ama pek bir bilgi bulamadım) engellilerin sportif çalışmalarına da önem verdikleri görülmektedir.
 
Yine Avrupa ülkelerinde bedensel engelli bisiklet sever insanların çok ilginç ve hayrete düşüren bir videosu.

Link: www.youtube.com/watch?v=xa1i0WRb9Ws

 
Dünyada ve Türkiye ‘de İşitme Engellilerin Bisiklet Sporu
 
1880’li yıllarda Amerika Galladuet Üniversitesi (dünyada işitme engellilere eğitim veren tek üniversite) çalışanları ve öğrencileri kurdukları bisiklet kulübüyle Dünyadaki İşitme Engellilerin Bisiklet Sporu Tarihi başlamıştır. Aradan geçen 138 yıl içinde; Türkiye Bisiklet Federasyonu 1923 yılında, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu 2000 yılında kuruldu. Fakat resmi anlamda ilk ciddi faaliyet; benim katılım gösterdiğim 2013 Bulgaristan Sofya Deaflympics Olimpiyatlarına katılmamla başladı. Bu faaliyetler 2017 Samsun Deaflympics Olimpiyatları ile çok daha ciddi anlamda önemli bir ivme kazandı.
Mustafa_Önder_Atik_2
 
Dünyadaki işitme engellilerin bisiklet sporu faaliyetleri 1924 Paris Deaflympics Olimpiyat Oyunları‘nda yol bisikleti yarışları ile varlık göstermiştir. Bu organizasyonda yol bisikleti yarışlarına Belçika, Fransa, İngiltere ve Hollanda ülkeleri katılım göstermiştir.
Kaynak: www.deaflympics.com/sports.asp?cr
 
Dağ bisikleti yarışlarının tarihi henüz çok yenidir. 2012 yılı 1. Avrupa İşitme Engelliler Bisiklet Şampiyonası ile ilk faaliyetler yapılmaya başlamıştır.
Kaynak: http://road.cc/…/66941-tom-smith-wins-bronze-2012-deaf-euro…
 
Yaptığım Gönüllü Faaliyetler ve Son Durum
 
Türkiye’deki işitme engelli sporcuların ve gençlerin bisiklet sporu yapabilmeleri , yarışlara ve organizasyonlara katılabilmeleri için bir federasyon çatısı altında işitme engellileri toparlayabilmek , onlara bisikleti sevdirmek , onlara liderlik yapmak için tek başıma İşitme Engelliler Bisiklet Topluluğu’nu kurdum. İstanbul , İzmir , Ankara , Bursa illeri başta olmak üzere 92 kişilik işitme engelli bölgesel bisiklet takımları kurdum. (08.10.2010)
 
Mustafa_Önder_Atik
Zafere Doğru Engelsiz Karadeniz Bisiklet Turuna davet edilmiş olup İstanbul’dan – Samsun / Bafra’ya 878 km pedal çeviren ilk işitme engelli Türk bisikletçi oldum. Zafere Doğru Engelsiz Karadeniz Bisiklet Turu kapsamında İşitme Engelliler Bisiklet Topluluğunu temsil ederek gittiğimiz şehirlerde röportajlar yaparak ve toplumda farkındalık yaratarak amacımıza ulaştığımıza inanıyorum. (11.09.2011)
CHA Haber Röportajım Link: www.dailymotion.com/video/xlaway
 
Mustafa_Önder_Atik_4
Türkiye Bisiklet Federasyonu İstanbul İl Temsilciliği organizatörlüğünde , İstanbul Pedalşörler Bisiklet Grubuyla birlikte 3 işitme engelli bisikletçi, Çanakkale Şehitlerini Anma Bisiklet Turu etkinliğinde Çanakkale Şehitliğine pedal çevirdik. (25.03.2012 )
 
22. Dünya İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları ‘na giden ilk işitme engelli TÜRK Bisikletçi ünvanıyla katılım gösterdim. Dünyadaki en iyi 83 işitme engelli bisiklet sporcusundan birisi oldum. Olimpiyat 29. ‘su oldum. (01.08.2013)
 
Antalya / Manavgat ‘ta gerçekleşen Türkiye İşitme Engelliler Bisiklet Şampiyonası yarışlarında 6. oldum ve Milli Takıma davet edildim. Bu faaliyetle birlikte 7 yıllık rüyamız gerçek oldu. Türkiye ‘de ilk defa federasyon çatısı altında ilk resmi faaliyet yapıldı. ( 05.03.2017)
 
İlk defa kurulan Türkiye İşitme Engelliler Milli Bisiklet Takımı ‘nın kaptanlığını yaptım ve milli takım olarak 2017 Samsun Deaflympics olimpiyatlarına katılım gösterdik. Baş antrenörümüz Hakan KIPIK, yardımcı antrenörler Mehmet ŞAFAKÇI ve İsmail DEMİREL hocalarımızın rehberlikleri ve talimatlarıyla; uzun, yorucu ama dolu dolu geçen yoğun bir 4 aylık milli takım kampı sonrasında olimpiyatlara katılım gösterdik.
Mustafa_Önder_Atik_7
Tüm sporcu arkadaşlarımızla birlikte herkes başarılı olabilmek, ülkemizi ve bayrağımızı en iyi şekilde temsil edebilmek için ellerinden gelenin en iyisini yaparak büyük emek verdiler, çaba gösterdiler. Takım olarak düzenli yarış koşan ve ciddi tecrübeye sahip birçok ulusal takımların olduğu bir listede; yaptığımız derecelerle kendimize orta sıralarda yer bulma şansını yakaladık.
 
İnanıyorum ki ilerleyen süreçlerde düzenli ve istikrarlı çalışmaların yanı sıra, sporcularında şahsi çaba ve gayretlerinin yanı sıra, bisiklet faaliyetlerine gösterecekleri ilgi, alaka ve talep sayesinde işitme engellilerin bisiklet sporu çalışmalarının daha iyi seviyelere geleceğine inancım sonsuz.
musatfa önder atik
 
Önümüzdeki tarihlerde gerçekleşecek olan yarış takvimleri:
 
4. Avrupa İşitme Engelliler Dağ Bisikleti Şampiyonası: 5 – 13 Mayıs 2018 / Belçika
 
Tour De Formosa: 3 – 12 Kasım 2018 / Çin
 
Dünya İşitme Engelliler Bisiklet Şampiyonası: 2019 (Henüz yer ve kesin tarih netleşmemiş.)
 
9. Avrupa İşitme Engelliler Yol Bisikleti Şampiyonası: 1 – 31 Ağustos 2020 / (Yer netleşmemiş.)
 
24. Deaflympics Dünya İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları: 1 – 31 Temmuz 2021 / (Yer netleşmemiş.)
 
Mustafa Önder ATİK
(Cyclingtr.com)
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın