Günlük Yaşamda Ulaşım Aracı Olarak Bisiklet

12/06/2017  //     //  Bisiklet Rotaları, Diğer Bisiklet Haberleri, Diğer Bisikletler ( Cyclocross - Tandem - Fixed- BMX - FR ), Diğer İncelemeler, Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), İncelemeler ve Atölyem, Road Bike News, Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Herkese merhabalar. Bir commuter (ulaşım amaçlı bisiklet kullanıcısı) olarak sizlere bu yazımda bisikletle şehir içinde koşuştururken nelere dikkat etmenizi, neleri göz önünde bulundurmanızı ve işinizi kolaylaştıracak unsurlar nelerdir onlardan bahsecedeğim.

clothes-work-for-you

 

Çoğumuz bisiklet kullanımının ruhsal ve psikolojik açıdan, maddi ve spor açısından insan bünyesine iyi geldiğini biliyoruz. Günümüzde bisiklet kullanıcılarında artış olduğunu tespit etmek gözle görülür seviyede bariz olarak fark edilebiliyor. Ancak bazı durumlar vardır ve bu durumlar kimi zaman kafalarda soru işareti oluşturabiliyor. Örneğin; o gün yağmur yağarsa ne yapacağız ? Uzun bir yolculuğa çıkacaksak ne yapılmalı ? Günlük yaşamdaki bu engelleri üstesinden nasıl geleceğiz ?

 

Bir gece önceden yarına dair hazırlıklarınızı yapın. Bisikletinizin de yarın için hazır olduğuna emin olmak için ufak tefek kontrollerinizi ihmal etmeyin. USB şarj destekli ışıklarınız yarına hazır olması için mutlaka şarjda takılı olsun. Gidip geleceğiniz rota ya da rotalarınızı mutlaka önceden oluşturmuş olun. Commute olayında yeni iseniz gidip gelmek istediğiniz güzergah için deneme sürüşleri yapabilirsiniz.  Google Haritalar uygulamasını kullanarak kendinize güzel ve güvenilir rotalar çıkartabilirsiniz.

 

Kıyafet unsuruna dikket etmeniz gerekiyor. Örneğin; bisikletinizle genellikle iş yeriniz ve eviniz arasında sürüş yapıyorsanız, mümkünatı var ise iş yerinde kıyafet barındırın ki sürüş sonrası temiz ve terlememiş kıyafetler giyebilesiniz. Bisiklet sürerken kullandığınız ayakkabıyla günlük yaşamda giydiğiniz ayakkabı farklı olabilir. İş yerinizde yedek ayakkabı bulundurun.

organize-stuff

 

Taşıyacağınız sırt çantası da çok önemlidir. Özellikle bisiklet kullanımı için üretilen çantalar mevcut. Bisiklet için uygun olan çantaları tavsiye ederseniz, sırtınız size teşekkür edecektir. Bu tür çantaların en büyük özellikleri ise normal sırt çantalarından daha az terletiyor olması ve içerisinde bulunan sırtınızın şeklini almasını sağlayan plaka ile olası yere düşmelerde omuriliğinizi korumaktadır.

 

Hava durumunu mutlaka anlık kontrol edin. Hava durumunun, bisikletle sürüş yapacağınız saatlerini kontrol etmeniz sizleri yağmur gibi kötü hava koşullarından koruyacaktır. Burada da size önereceğim uygulama benim de kullanmış olduğum Weather Underground uygulamasıdır. Gayet başarılıdır hava tahminleri açısından.

check-weather

 

Mutlaka acil durum planınız olsun. Bisiklet kilidiniz yanınızda olsun. En yakın bisiklet mağazalarının nerede olduğunu öğrenin ya da size yardımcı olabileceğini düşündüğünüz yerler belirleyin kendinize. Açlık sorununuzu gidermek için çantanızda her zaman atıştırmalık yiyecekler olsun. Lastik patlamalarına karşı yedek iç lastik, pompa, yama seti, levye bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. Toplu taşıma kullanmanızı gerektirecek durumlar için mutlaka yanınızda nakit bulundurun.

Yazar Hakkında :

Genel olarak bisiklet sürmeyi seven, ulaşım aracı ve hayat biçimi olarak bisikleti benimseyen birisi.

Bir Yorum Yazın