GreenEDGE Yeni Bir Fiyasko Olur mu?

12/10/2011  //     //  Yol Bisikleti

 

Bu ay sonunda Protur lisanslarını alacak takımlar açıklanacak. GreenEDGE için ise bir risk söz konusu. Bu risk takımın hala güçlü finansman giderlerini garantileyebileceğine dair mali yükümlülüklerin yerine getirilmemiş olması. Bu anlamda sayılı günlerin kaldığı ve yoğun sponsorluk arayışları sonuçsuz kalır da bisiklet dünyasının geçen yıl yaşanan pegasus fiyaskosu gündeme gelirmi endişesini koruyor. Aslında herkes GreenEDGE takımını meşhur milyoner Gerry Ryan destekli olduğunu biliyor. Jayco şirketinin sahibi Greey Ryan’ın maddi olarak desteklemesine rağmen hala net bir sponsor gücü ve UCI’ye sunulması gereken sporcu maaşları garantisi gibi mali sorumlulukların olması ikinci pegasus fiyaskosunun gelmekte olduğunu gösteriyor.

 

GreenEDGE takım yönetiminin sponsorluk için bir yandan Çin firmalarıyla görüşmekte olduğu haberi sızdı. Ancak Gerry Ryan’ın verdiği röportajlardan anlaşılan o ki takımın yerel sponsorlarla desteklenmesi gerekliliği ve önemi öncelik taşıyor. Öte yandan hızla azalmakta olan zaman karşısında acil çözüm getirilmesi gereken bu önemli konuda takım eğer sponsor bulamazsa bünyesindeki sporcuların puanı istediği kadar Protur lisansı için yetecek olsun yine de protur lisansını alamayabilir.

 

Olası senaryoda yaşanacaklar Avusturalya’nın ikinci kez hayal kırıklığına uğraması, ülkenin pro takım hayalindeki prestij kapıylarının yanı sıra moralsizlik de getirecektir. Öte yandan dün GreenEDGE’e transfer haberini yayınladığımız Daryl Impey’in Pegasus fiyaskosu sonrası olası bir GreenEDGE fiyaskosu yaşaması sporcunun laneti gibi üzerine kalabilir. Trajikomik gelişmelerden etkilenecek yıldız isimlerin kendilerine Pro takım kadrosu bulabilmesindeki zorluk da cabası. Impey ilk fiyaskoda uzun süre adı markette bekleyince soluğu evinde, Güney Afrika takımında almıştı. Robbie McEwen’da yine pegasuszedelerdendi. O da kötü haber sonrası son anda RadioShack’te yer bulabilmişti. Bu yıl GreenEDGE’de yeniden olan Robbie McEwen’in direktörlüğe geçiş hayalleri açısından gelişmeler çok önemli.

 

 

Takım UCI’ye gönderdiği başvuru evraklarının cevabını 14 Ekim’de alacak. UCI’nin muhtemel değiştirilmesi gereken evraklar dökümüne eksikliklerin tamamlanması adına sadece 5 günleri olacak. Yenilemeyi yolladıktan sonra 20 Ekim’de minimum 20 sporcu limitine uygunluğu tamamlamak adına 10 sporcunun daha kontratını yollamaları gerekiyor. (Takım kararı sporcu hedeflerinin minimum 28-maksimum 30 sporcu ile oluşacağı yönünde)Normalde lisansı olan takımların, puan hedefinde ilk 15’te olmaları halinde prosedür tamamlanıyor. Ancak GreenEDGE yeni oluşum bir takım ve henüz lisansa sahip olmaması sebebiyle ilk 15’te yer alsalar bile Pro Takımlar Komisyonunun önüne çıkacaklar. Belgeler incelenecek ve 2012’de bir takım kurmaya uygun olup olmadığı bakılacak. GreenEDGE’in önündeki en büyük sorun sponsor sıkıntısı ve mali yükümlülüklerin garantilenmesi konusunda yaşanabilir. Umarız ikinci bir fiyasko yaşanmaz.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın