Giro’da Pembe İçin Savaşan Erkeklerin Geçit Töreninin Flamacısı; Mezgec ya da Quintana’ya Bir Mektup

01/06/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

İşte bu…

Başardın…

2014′ de zaman senin için işliyor. Daha doğrusunu söylemek gerekirse sen çıtayı hep yükselttin. Kolombiya’ nın kenar mahallelerinde eroin çetelerinin cirit attığı bir ortamda yoksulluk içinde büyüdün. 16 kilometre mesafedeki okulunu ikinci el aldığın dağ bisikletinle gelip giderek bitirmeyi başardın. İsmini ilk defa 2010 yılında Tour  de L’ Avenir‘ i kazandığında duyduk neredeyse. Ama yıllar içerisinde istikrarlı olarak başarı grafiğin yükseldi; özellikle 2013 ve 2014 yıllarında bir tırmanışçı olarak büyük turlarda gösterdiğin başarı bugünlere göz kırpar nitelikteydi.

 

Giro-d'italia12

Bugün burada birçok vatandaşın var, hepsi de önemli başarılara imza attılar ve İtalya‘ nın karlı dağlarında ülkenin bayrağını dalgalandırmayı başardılar. Ülkenin spor bakanı da turu izlemeye geldi ve hepinizi onurlandırdı. Nedense sevgili Qui, sana baktığımızda direkt olarak İnkaları, Aztekleri ve Mayaları hatırladık. Sömürgeci Batı uygarlığının atalarının topraklarını nasıl ele geçirdiğini düşünürken, sen geldin, adamlarınla birlikte, geçmişin diyalektiği olarak; Avrupa’ nın en yüksek dağlarını İspanyol bir takımın yıldızı olarak kendi ülkenin bayraklarıyla donattın.

 

Giro

 

Bireysel olarak da bu yılın senin en mutlu yılın olduğuna eminim Qui… En önemlisi Babanı anladın bir baba olarak… Baba oldun çünkü… Kariyerin de zirve yaptı, yine bir Latin Amerika toprağı olan Arjantin’ de Tour de San Louis‘ i kazandın.

Bugün takımın arkadaşların, Giro Pembesi gidon sargıları sarmışlar, bu ne demek  biliyor musun; “Tur boyunca, sprint etaplarında ciddi kayıplar yaşamadın, geri kalmadın, zamana karşı etaplarında her santimetreyi ve saniyeyi çok iyi kullandın. Genel klasman sonucunda da, ilk sıralarda senin gibi dağ rüzgarlarını çok seven sporcu arkadaşların var… Dağlarda Maglia Rossa formanla neredeyse bütün ataklara cevap verdin dostum, ve artık yolun sonunda bizim onurumuzsun… Bu etap sprinter lerin etabı, ama biliyorsun; grand turların son etapları genelde sprint karakterlidir ve aslında genel klasman liderine yapılan bir saygı göndermesidir.” Aynı zamanda genel klasman kupasını kaldırdığında ikincilik kürsüsünde yine bir vatandaşın Uran da olacak. Sence çok mutlu edici bir durum değil mi?

Giro-d'italia1

 

Sevgili Qui, aslında teknik bir;  “son gün” değerlendirmesi yapmam gerekiyordu ama sana baktıkça yüzündeki ifade beni kronometrelere değil de Latin Amerika yoksul köylülerinin yanına götürdü. Üzgünüm dostum, teknik bir değerlendirme yapamadım senin için ama son kilometrelerde  öndeki sprinterlerin sürekli yer değiştirdiklerini gördüm. Sonda; aralarında en akıllı ve en güçlü olanı Mezgec’ ti…

 

Giro-d'italia

 

Şimdi eğlence zamanı değerli dostum, bu sevinç, bu başarı senin ve sana inananların, şimdi git eşini ve çocuğunu kucakla…
Gün sonunda ise Tiastedeki final etabını Sloven sporcu Luka Mezgec (Giant-Shimano) kazandı. Sloven sporcu yarış sonunda bundan daha iyisi olamazdı. Çünkü evime, Slovenya’ya çok yakınım. Burada çok sayıda dostum var. Bu gün dünyadaki en mutlu insanım. Giant-Shimano için harika bir üç hafta oldu bu takımın bir parçası olmaktan gurur duyuyorum ve çok mutluyum” dedi.

Giro d’italia 21. ve Final Etabı

1 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano 4:23:58
2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
3 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp

Giro d’italia Genel Sıralama

1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 88:14:32
2 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:02:58
3 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:04:04
4 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:05:46
5 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:06:32
6 Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo 0:07:04
7 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:11:00
8 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:11:51
9 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp 0:13:35
10 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing 0:15:49
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın