Giro d’Italia’nın 3. Etabını Kazanan İsmi Marcel Kittel

11/05/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Giro d’Italia’nın İrlanda topraklarındaki son etabı olan Armagh –Dublin arasında koşulan 187 kilometrelik yarışın galibi Team Giant-Shimano takımından Marcel Kittel oldu.

Etap Profili
Deniz seviyesinden 31 metre yükseklikte olan İrlanda’nın Armagh şehrinden başlayan üçüncü etap sağanak yağmur ile öğlen saatlerinde start aldı. Yarışın henüz yedinci kilometresinde olan ataklar ile önde oluşan kaçış grubu ile Maglia Rosa yani “Pembe Mayo” ile arasındaki fark kısa sürede 3 dakikaya çıktı. Kaçış grubunda yer alan sporcular Yonder Godoy,Maarten Tjanllingii,Gert Dockx, Mıguel Angel Rubiano Chavez. Dört kişiden oluşan kaçış grubunun ve ana grubun arasında kalan tek sporcu olan Giorgio Cecchinel göstermiş olduğu yoğun çaba sonucu yarışın 15.ci kilometresinde kaçan dörtlü grubu yakaladı.

Yarışın 20.kilometresinde oluşan fark ana grup ile 5 dakika 40 saniyeye kadar çıktı.Yüksek tempoya dayanamayan ve eğimin artmasıyla birlikte kaçış grubuna henüz yeni dahil olan Giorgio Cecchinel gruptan koparak geriye düştü. Etapta yer alan 4.kategori iki tırmanıştan ilki olan Markethıll Summıt’e doğru ilerlerken kaçış grubu ile ana grup arasındaki fark 6 dakika civarına ulaştı.18.ci kilometrede başlayan %2.8 – %8 arasında değişen eğim ile birlikte 232 metre yüksekliğe 32.ci kilometrede ulaşan sporcular, yoğun yağış ve rüzgar nedeniyle oldukça zorlandılar. Daha sonra inişe geçilmesiyle birlikte 157 metre yüksekliğe 42.ci kilometrede ulaşan sporcular inişin tamamlanmasıyla birlikte ikinci tırmanış noktası olan 315 metre yüksekliğindeki Fews Forrest’a 51.ci kilometrede ulaştılar. Dörtlü kaçış grubundan kopan ve geriye düşen Giorgio Cecchinel tırmanış ve inişte dörtlü grubu yakaladı. Ana grubun temposunu artırmasıyla birlikte kaçış grubu ile aradaki fark 5 dakikaya kadar düşerken bu farkın en önemli etkeni şiddetli rüzgar oldu. Dublin’e 100 kilometre kala yağışın etkisini kaybetmesiyle temposunu artıran ana grup, kaçan grup ile farkı 3 dakikalara indirmeyi başardı.

 

Giro d’Italia’nın 3. Etabını Kazanan İsmi Marcel Kittel #MarcelKittel #Girodİtalia #TeamGiantShimano #cycling #bisiklet

 

Yarışın 127.ci kilometresinde ana grupta yaşanan kazada yere düşen 15-20 kişilik bir grupta Astana takımından Michelle Scarponi, Valerio Angoli gibi isimlerin yanında Damiano Cunego ve Johnny Hoogerland da kazaya karışan isimler arasındaydı. Kazadan sonra takımlarının yardımıyla bu sporcular ana gruba dahil olurken son 50 kilometrede ana grubun temposunun artmasıyla kaçan 5 sporcu arasındaki fark 3 dakikalara kadar geriledi.
Son 34 kilometrede ana grupta yaşanan bir kaza sonucu çok fazla sayıda sporcu etkilendi. Ciddi bir sakatlığın olmaması sonucu yarışa devam eden sporcular ana gruba dahil oldu. Sonlara doğru yaklaşırken artan tempo sonucu kaçan 5 sporcu ile fark ortalama 1 dakikalara kadar geriledi.

 

Öndeki kaçan dörtlü gruptan Cecchinel’ın tempoyu artırma çabaları boşa çıkarken kaçan grup son 5 kilometrede teslim oldu. Son 5 kilometre Cannondale, Team Sky, Team Giant-Shimano takımının müthiş çekişmesine sahne oldu. Cannondale avantajlı girdiği son kilometreye Team Giant’ın müthiş ekip çalışmasıyla Marcel Kittel’i taşıması sonucu Viviani’yi çok ufak bir farkla geçerek Girod’İtalia’daki ikinci etap zaferini elde etti.

Giro-d'italia-(1)

Giro-d'italia-(3)

Giro-d'italia-(2)
Yarın İrlanda topraklarını terk ederek İtalya’ya geçecek olan sporcular 13 Mayıs’ta Giovinazzo ‘de start alacaklar.

 

Genel Klasman

Etap Sıralaması

Murat Çiftci
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın