Fredrik Kessiakoff Yeni Sezona Bol Telafili, Çoklu Hedeflerle Başlıyor

28/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

2012 sezonunda göz kamaştırıcı performansını geçtiğimiz sezon sergileyemeyen 33 yaşındaki İsveçli sporcu, bu sezon çıkışını arttırmayı hedefliyor. Astana takımının 2012 sezonudaki güçlü ismi Fredrik Kessiakoff, 2013 Giro d’italia’da Vincenzo Nibali’nin en güçlü somestiği olarak öngörülmüştü. Ancak, Kessiakoff, beklenen performansı sergileyememiş, Nibali’yi yeterli derecede destekleyememişti. Sezona Giro’daki performans düşüklüğü ile başlayan sporcu, tüm yıl performansını yükseltemedi ve 2012 sezon boyunca elde ettiği 638 UCI puanı sonrası 2013 sezonunda topladığı 42 UCI puanı ile sezonu kapattı.

 

2014 sezonuna odaklanan sporcu, yeni sezonu Biciclismo’ya değerlendirdi. “Umarım daha farklı bir yıl olur. Bu sene benim için çok zordu. Hiç başarı elde edemedim.”Bütün bir yıl acı çektiğimi söyleyebilirsiniz. 2012 sezonu yoğunluğundan çok yorgun çıkmıştım. Hiç dinlenemedim ve hiç moral depolayamamıştım.” dedi. Yeni sezonun ilk yarısı yarış takvimi kararlaştırılmış olan İsveçlinin oldukça kapsamlı yarış hedefleri ve Fransa Bisiklet Turunda Nibali’ye yardım etmek istediğini belirtti. 33 yaşındaki sporcunun 2013 motivasyonsuzluğu ve formsuzluğuna dair cevaplayıcı konuşmalarında, performansın sebep olduğu takım kaygısı ve telafisi için planlarına değindi.

 

 

“2012’de en iyi derecelerimi almıştım. Oysa 213 sezonunda… Hiçbirşey. İlerlemeyi takip edemedim ve şimdi bunu geri almak istiyorum. Kendimi kanıtlamak, iyi bir sporcu olduğumu göstermeyi umuyorum.” dedi. Kessiakoff’un erken ve orta sezon hedeflerinde yer alan yarışları; Tour de San Luis, Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, Tour de Romandie, ve Tour de Suisse olması planlanıyor. Ayrıca İsveçli, Fransa Bisiklet Turu takım kadrosunda yer alıp kendini gösterme şansı olacağını umuyor. “Umarım orada yarıpı, Vincenzo’ya yardım edebilirim. Mantıken, orada çok iyi sporcular olduğunu kabul ediyorum. Bunun için iyi bir kondüsyona ulaşıpp bunu kazanmak istiyorum.” dedi.

 

Takım içi iki lider ile Fransa Turu hedeflemeyen Astana ve Vincenzo Nibali için; “Biri Froome’u geçecekse, o kişi Vincenzo Nibali’dir.” dedi ve takım liderini vuguladı. “Bir numaralı favori Chris Froome olarak görülüyor. Ama bazı sporculara ve bana göre favori, Vincenzo Nibali. Bu takımımız için çok iyi çünkü herkes ona güveniyor olacak. O bütün bir yıl yüksek düzeyde olduğunu gösterdi. Eğer, kariyerindeki en iyi performansı sergilerse, ben Froome’u yeneceğini düşünüyorum” dedi.

 

Kariyerine dağ birikleti ile başlayan Fredrik Kessiakoff, profesyonel dağ bisikleti yıllarında 4 kez ulusal şampiyonluk ünvanını kazanmıştı. 2009 yılında yol bisikletine geçen sporcu, iki disiplin arasındaki fark ve uyumun etkili olduğunu belirtmek üzere, “Belki de en zor kısmı yarış miktarı oldu. Dağ bisikletinde yarışı tamamlarsınız, eve gider, dinlenir ve bir sonraki haftasonu gerçekleşecek yarışa hazırlanmak için antrenman yaparsınız. Şimdi, her zaman antrenman ve rekabetin kenarındasın. Her zaman rekabetçi olabilmek, gerçek şampiyonu gösteriyor. Özellikle büyük turların son haftasında.”

 

Kessiakoff, bulunduğu yerin zorluğuna dikkat çekerek, çok ileriyi hediflemediğine değindi. “Umuyorum ki yüksek performans düzeyine ve yüksek motivasyona çıkabilirim. Şu anda, 3 yada 4 sene daha yarışlara devam etmeyi düşünüyorum. Daha sonrasını göreceğiz.Ayrılan dağılan takımlar sebebiyle hassas bir dönemdeyiz. “dedi.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın