Fransa Bisiklet Turu 7.Etabın Dramatik Finişinde Galip Matteo Trentin

13/07/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

Sprint finişi beklentili, Fransa Bisiklet Turunun 7.Etabında günün profil mesajı, Peter Sagan’ın etap galibiyeti için büyük favori görülmesiyle Epernay’dan başladı. 2010 Epernay finişinde, meşhur HULK pozu ile finişe giren Slovak yıldız, bugün dramatik finişin ikincisi olarak günü tamamladı. Etabın galibini foto finiş belirlerken, az farkla galibiyeti Matteo Trentin(Omega Pharma QuickStep) aldı. Üçüncülük ise Lotto Belisol takımından Tony Gallopin’in oldu. Genel Sıralamada bir değişiklik olmadı. Yarın ve önümüzdeki birkaç gün, Sarı Mayo mücadelesinde önemli bir gün olacak.

 

2014TdF-profil-07

Épernay’dan start alan 7.gün mücadelesinde, parkurun son bölümünde yer alan iki, kategori 4 tırmanışı ve son 5 kilometrenin yapısı dramatik finiş beklentisini güçlü tutuyordu. Start bayrağı iner inmaz, kaçış grubu için ataklar hemen ve ardı ardına gelmeye başladı. Yarışın ilk kilometrelerinde 6 sporcudan oluşan kaçış grubu oluştu. Alexandre Pichot (Europcar), Matthew Busche (Trek Factory Racing), Nicolas Edet (Cofidis), Martin Elmiger (IAM Cycling), Bartosz Huzarski (NetApp-Endura), Anthony Delaplace (Bretagne-Séché Environnement)’in yer aldığı lider grup, ana gruba zaman farkını 4 dakika 15 saniyelere çıkardığında, Cannondale takımından kaçışa müdahale cevabı hızlı geldi.

 

34. kilometrede farkı 4 dakikaya çeken Cannondale takımının ana grup performansında, gün boyu kaçış grubu temposu finişte Sagan galibiyeti beklentisi taşıyan Cannondale tarafından baskılandı. Uzun süre kaçışın zaman avantajını 2 dakikaya sabitleyen anagrup, kaçışı erken sonlandırmama konusunda bir çok kez tempoyu düşürerek ilerledi. Yine de, altı kişilik kaçış grubunun zaman avantajı, finişe 50 klometre kala 40 saniyeye kadar gerileyince, kaçışın erken sonlanma ihtimali huzursuzluk yaratarak belirdi.

 

Günün uzun süreli kaçışlarının erken sonlanması, gün boyu ana grup içerisinde ilerlemiş, daha dinç olan sporcuların kontr atak yaparak yeni kaçış grubu oluşturması, bugün için galibiyet beklentisi olanların istemediği bir senaryoydu. Ancak yarışın liderliğini götüren 6 kişilik ekibin erken yakalanacağını gösteren düşük performansları, sonucu yanıltmadı. Lider grup çerisinden, Martin Elmiger (IAM Cycling) ve Bartosz Huzarski (NetApp-Endura) kaçış grubundaki arkadaşlarını bırakarak, günün en savaşçı bisikletçisi ödülü için ataklarını balşattı. Kalan 4 eski kaçış grubu sporcusu, finişe 40 kilometre kala ana gruba dahil olduğunda Elmiger ve Huzarski zaman avantajlarını 1 dakikanın üzerine çıkarmayı başardı.

 

Son 20 kilometre içerisinde yer alan iki, kategori 4 tırmanışının öncesinde ana grubun 23 saniye önünde ilerleyen lider ikili, finişe 19 kilometre kala yakalandı. Ana gruptan, ilk tırmanışını değerlendirmek için yeni kaçışı başlatan isim Fransız yıldız Thomas Voeckler(Europcar) oldu. Bugün için finişte galibiyet arayacak olan takımlardan Orica GreenEdge’in ana grup önünde sergilediği yüksek tempo performansı ile Voeckler ana gruba dahil oldu. Ancak bu zorlu tempo, tırmanışta sprinterlerin gerilerde kalmasını sağlayarak yarışı şekillendirdi.

 

Son 16 kilometre kala ana grubun içerisinde oluşan kazada Tejay Van Garderen(BMC) düşerek zincirleme kazanın içerisinde kaldı. Takım arkadaşı Peter Velits’in bisikletini alarak ana grupla oluşan 40 saniyelik farkı kapatmaya çalışan Garderen ve takım arkadaşlarının zaman farkı, inişe geçen ana grup temposu karşısında artmaya başladı. Günün şanssız takımı BMC, bugün Darwin Atapuma’nın abandone haberi ile bir yara daha almış oldu.

 

TDF2014Motteo-trentin-

 

Son 6 kilometre kala ikinci ve son kategori 4 tırmanışında, genel sıralama iddialıları ve büyük favori Peter Sagan önlerde yer aldı. Tırmanışın zirvesine doğru, ana gruptan atak yapan Greg Van Avarmaet(BMC)’in atağına cevap veren Peter Sagan ikilisi, inişi de değerlendirerek finişe liderlik avantajlarını yansımaya çalıştı. Ancak, son kilometreye girerken yakalanan ikili için toplu sprint finişi galibiyetin belirleneceği bir başka sınav oldu. Son metrelerde Simon Gerrans (orica GreenEdge) kaynaklı, gerçekleşen şanssız kazada konum kaybeden Andrew Talansky(Garmin-Sharp) genel sıralamada vakit kaybetmiş olmasa da, takla attığı kazasında hem darbe hem de konum kaybetme şanssızlığına uğradı.

 

TDF2014NİBALİ1

Son metrelerin mücadelesine avantajlı giren Omega Pharma QuickStep treni, Mark Cavendish’in erken vedası sonrası aradığı sprinteri bulmuş görünüyor. Bu kez, galibiyet için finişe Matteo Trentini taşıyan Omega Pharma ve son metrelerde galibiyet atağını başlatan Peter Sagan arasındaki mücadelede son sözü foto finiş söyledi. Çok az farkla galibiyetin ismi İtalyan sporcu Matteo Trentin olurken, Sagan ikinci oldu, tesellisi yeşil mayo puanlarını hanesine artı yazarken, üçüncülüğü Tony Gallopin(Lotto-Belisol) aldı.

 

 

TDF2014Omega-Pharma

Murat Çiftci
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın