Fransa Bisiklet Turu 10. Etabın Zaferi ile Vincenzo Nibali Liderliği Geri Aldı

14/07/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Tüm büyük turlarda olduğu üzere dağ etaplarının başlaması ile birlikte genel sıralamanın yavaş yavaş şekillenmeye başladığını görüyoruz. 2014 Fransa Bisiklet Turu mücadelesinin 10. günü başlangıç noktası olan, Mullhouse-La Planche des Belles Filles ile günün sürprize açık, eğimin sürekli değiştiği yüksek dağ karakterli, en fazla 1.202 metre kot kazanılan belirleyici zorlukta olan etaplardan birisi idi. Belirsizlik, güne başlarken sadece finalde galibiyetin sürprizlerle dolu olacağını işaret etmiş olsa da günün ve hatta bu yıl ki Fransa Bisiklet Turu’nun bir başka büyük kaybı Alberto Contador’un kazası ve yarıştan çekilmesi beklenmeyen, ilk haftanın fazladan kötü sürprizi oldu. Vincenzo Nibali, destansı bir performansla etap galibiyetini ve mayosunu geri alarak, bu yıl bir numaralı isim olma özelliğini turun ikinci, ancak ilk zorlu zirve finişinde ispatladı.

 

 

Etabı anlamlı kılan en önemli faktör, elbettte ki; sarı mayoyu Tony Gallopin’in bu bugün taşımış olması idi. Bir Fransız’ın 14 Temmuz Fransa Devrimi yıl dönümü tarihli etapta sarı mayoyu taşıyacak olması Fransızlar ve özellikle Gallopin ailesi için anlam yüklüydü.

 

TdF-profil-10

Mulhause’da alınan startın hemen ardından oluşan kaçış grubu, 2. kategori zorluk düzeyindeki ilk tırmanma bölümü olan Col du Firstplan zirvesine doğru tırmandıkça 4 dakikalık fark korundu. Kaçan grup dışında ciddi bir atraksiyon olmadı.

 

İlk tırmanma kapısı,  Europcar takımından Thomas Voeckler tarafından birinci sırada geçildi, Joaquim Rodrigez(Katusha) ve Peter Sagan (Cannondale) onun takipçisi oldu. 70 km/h hızla yağmurlu havada inerek bugünkü tek sprint kapısını almak konusundaki konsantrasyonu ile Sagan’ ın genel sprint klasmanı konusunda da ne kadar iddialı olduğunu gösterdi. Günün tek sprint kapısını da alan Sagan, kapı bitiminde aktif dinlenmeye geçti, doğal olarak.

 

54,5 km. yer alan 2. tırmanma kapısı olan Pettit Ballon zirvesini Katusha’dan J.Rodrigez çekişmeli bir kapının ardından birinci geçerek 10 puanın sahibi oldu. Voeckler ikinci, Moinard ise üçüncü oldu. Bu bölümün inişinde ne yazık ki Tiago Machado bir düşüş yaşadı ve turdan ambulans desteği alsa da, yarışa devam etmeyi başardı. Tam bu dakikalarda Alberto Contador’ un resmi düşme haberini aldık. Tinkoff takımı açısından stresli anlar yaşandı bu süreçte…Contador’ a dair büyük beklentileri olan takım patronu Oleg Tinkov’ un yüzünün asıldığını tahmin etmek de zor değil. Takım aracının telsiz vericisinden, Nicolas Roche, Michael Morkov, Daniele Bennati gibi domestiklere; “bekleyin” mesajı ulaştı, domestiklerine yetişen Contador, “hala yarıştayım” mesajı vererek mücadelesine devam etti.

Arka tarafta bu gelişmeler yaşanırken, puanlı mayo savaşı devam etti. Bir önceki tırmanma kapısındaki Voeckler-Rodrigez düellosu tekrar sahne aldı ancak, mücadele uzun sürmedi ve Voeckler Rodrigez’ in temposuna dayanamadı, kapıyı tekrar Rodrigez almış oldu.

 

İlerleyen kilometrelerde Lotto-Belisol ve Astana takımlarının domine ettiği peloton dinamikleri içerisinde turun en büyük sürprizlerinden birisine daha şahit olduk, Contador dizindeki ciddi yaralanmanın etkisi ile yarış dışı kaldı. Artık bütün takım stratejilerinin gözden geçirilmesi gereken zamanlar başladı. Biz bu sürprizleri yaşarken, kırıcı turun bu etabında  Col d’Oderen dağ kapısı da yine önceki kapılarda olduğu gibi iki dağ savaşçısının mücadelesine şahit oldu ve Rodrigez, Voeckler’ e karşı bir zafer daha elde etti. Bir sonraki dağ geçişi olan;  Col des Croix kapısında da değişen bir şey olmadı ve Rodrigez’ in tartışılmaz dağ krallığını izledik.

 

Finişe 25 km. kala, puanlı mayolu Tony Martin’in de içinde bulunduğu 8 kişilik öncü grup, ana grupla olan zaman farkını yaklaşık 3 dakikada tuttu. Zaman karşı yarışlarının dünya çapındaki üstadı Tony Martin’ in puanlı mayoda çok iddialı olmadığını bilmemize rağmen bugünkü dağlık bölümlerde gösterdiği çabası saygıyı hak etti. Martin,  finişe 20 kilometre kala neredeyse tükenmiş durumdaydı zira. Cancellara arka bölümlerde bu tür etaplarda sürpriz yapmayı seven Frank Schleck için çalıştı. Garmin2in umudu Talansky ise arka bölümde pili bitmiş bir görüntü çizdi bu anlarda. Finişe 20 km. kala artan yorgunlukla beraber gruplar silkelenmeye başladı. Finiş yokuşundan önceki son tırmanma bölümü olan Col des Chevrères tırmanılırken sporcular gerçekten çok zorlandılar. Voeckler, Talansky, Gallopin, Martin gibi sporcular tempodan düştüler. Col des Chevrères inişinde Scarponi seyirciye çarparak bir düşüş yaşasa da yarışa devam etmeyi başardı. 

 

nibali

 

La Planche des Belles Filles’ a doğru yarış gününe ait son defa tırmanmaya ilk olarak; Rodrigez ve  Kwiatkowski başladı. Ancak ana grupla olan farkları 1,5 dakika civarında ve Astana nın bu anlarda domine ettiği grubun temposu gerçekten çok iyiydi. Bitime 5 kilometre kala Rodrigez’in yaptığı atağa  Kwiatkowski cevap veremedi ve bundan sonra Rodrigez yalnız kaldı.

 

Son kilometreye girildiğinde, iki yıl önceki Froome’ un yaptığı atağa bir ithaf misali Nibali, tüm dişli rakipleri yarış dışı kalmış olmasına rağmen, “bu iş bugün bitmeli” dercesine müthiş bir atağa kalktı ve grubundan hiç kimse ona cevap veremedi. Son kilometredeki Rodrigez bütün gücü ile yüklenmesine rağmen Nibali’ nin müthiş performansına cevap veremedi ve güçlü İtalyan parmağını emerek, yeni doğan kızına bir öpücük göndererek, müthiş bir zafere imza atmış oldu. Öte yandan, günün anlam ve önemi için mücadele eden Gallopin ve kaza yaptıktan sonra gelip liderini çekerek, zafer kazanmasında büyük rol oynayan Scarponi de kuşkusuz ki günün en fazla saygıyı hak eden isimleri oldu. 

 

2014 Fransa Bisiklet Turu 10.Etap Finiş Sıralaması:

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 4:27:26
2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr 0:00:15
3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:00:20
4 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale
5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:22
6 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
7 Richie Porte (Aus) Team Sky 0:00:25
8 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura 0:00:50
9 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha 0:00:52
10 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky 0:00:54

 

10.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

 

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 42:33:38
2 Richie Porte (Aus) Team Sky 0:02:23
3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:02:47
4 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:01
5 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol 0:03:12
6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr 0:03:47
7 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:03:56
8 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:57
9 Rui Alberto Costa (Por) Lampre – Merida 0:03:58
10 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling 0:04:08

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın