Feyzi Açıkalın Objektifinden 2011 Dünya Şampiyonası-Copenhagen

05/01/2012  //     //  Yol Bisikleti

 

2011 Dünya Şampiyonası Danimarka-Copenhagen’da Eylül sonunda gerçekleşmişti. Dünyanın gözü ekranlardan şampiyona heyecanına çevrilmiş iken hem Türk sporcularına destek, hem de Copenhagen Dünya Şampiyonası heyecanını yerinde izleyen Feyzi Açıkalın Dünya Şampiyonası atmosferini sizlerle paylaşmak için objektifini çalıştırmayı da ihmal etmemiş.(Fotoğraflar için tıklayınız) Televizyon ekranlarının soğuk camından, sımsıcak adrenalini hissetmek ve yarış kameralarının sadece parkura odaklı oluşu izleyenleri o heyecan atmosferinden mahrum bırakıyor. 

 

25 Eylül Pazar günü Yol Yarışları Dünya Şampiyonası günü herkez Mark Cavendish’in iddiasını ve kararlılığına odaklanmış, takım stratejileri ve konsantrasyonun sporcuların gergin yüzüne yansıdığını ekranlardan izlemiştik. Gözlerimiz bir yandan ana grup içerisinde ilerleyen Türk sporcularımızı tararken merakla son 5 kilometre tansiyonunu tahmin etmeye çalıştık. Az buz değil… Adı üstünde Dünya Şampiyonası izlerken tek günlük performans sonunda büyük ölçüde takım stratejisi ve takım gücü ile de orantılı bir yarış izlemek Pazar gününe özel bir şov gibiydi. Son 200 metre Mark Cavendish’in muazzam sprintine bir kez daha tanık olduk. Ve 2011’in Yol Yarışı Kralı olarak podyumun en üst basamağıda yerini almayı başardı. Cavendish’ten beklenen performans ve derece izleyenleri sürprizden öte sadece belgelenmiş görüntünün yaşanma anı olarak geride kaldı.

 

 

Sezonun başından sonuna dek; tek günlük yarışlar, klasiklerin zorluğu, Çok etaplı turlar ve 3 büyükler derken gözlerin artık Televizyondan gelen benzer görüntüler eşliğinde çoğu zaman monotonluğa dönüştüğü de bir gerçek. Artık spikerlerin konuştukları konulardan, ses tonlarına kadar ezberlediğimiz ve neredeyse spikerin ses tonundan özel hayatını bile yorumlayabileceğimiz sıklıkta dinler, izler olduk. Cyclingtr olarak yapılan genel araştırmalarda yıl bazında okunma ve takip edilme oranlarının tesbiti aşamasında klasikler ve artık klasikleşen her görüntü ve sesin ötesinde doğal, sıcak aktarımlarla yarış atmosferinin tamamıyla aktarıldığı ülkemiz yol yarışlarının daha çok takip edildiğini gördük. Sebebi ise yarışı sadece yarış olarak değil tüm atmosferi ile fanatiklere aktarmak. Buyrun bir de Dünya Şampiyonasını Feyzi Açıkalın’ın objektifinden soluyalım.

 

 

[View:http://vimeo.com/34367842:550:0]

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın