Fabian Cancellara: Koppenberg, Flanders’da Patlamaya Neden Olacak

24/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Son iki yılında 3’er kez geçilen Kwaremont ve Patterberg geçişlerine gelen eleştiriler sebebiyle, 2014 Tour of Flanders rotasında değişiklikler yapılmıştı. 2014 rotasına eklenen Koppenberg ile daha da zorlanan klasiğin iddialısı İsviçreli Fabian Cancellara, bu yılki iddiası için parkuru inceledi. 2014 yarış takviminde Tour of Flanders(Ronde Van Vlaanderen) ve Milan-SanRemo galibiyetlerine odaklanan Spartaküs, sezon açılmadan her iki parkurda da antrenmanlarını tamamladı. Yeni Ronde’nin, yarış organizatörleri de atak için bir çok yeni düzlük ve değişilikleri yarış atmosferindeki maksimum rekabet keyfini göz önüne alarak 2014 parkurunu değerlendirmişti. Fabian Cancellara tarafından keşif antrenmanı yapılan yeni Ronde’nin, Cancellara açısından en can alıcı noktası, parkura eklenen Koppenberg. Spartaküs genel olarak 2014 Ronde parkurunu daha zor ve spesifik buldu. Bu günlerde, Trek takım kampı İspanya-Benidorm’a katılan Cancellara yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor.

 

 

Kwaremont ve Patterberg değişiklikleri sonrası, Ronde hedefinde olanlar için şimdi en tedirgin olunan bölüm, finişe 44 kilometre kala geçilecek olan Koppenberg. Cancellara’ya göre artık seçim için kritik bölüm Patterberg değil. Koppenberg asıl patlamanın olacağı yer ve ardından asıl drama, finişe son iki tırmanışın Kwaremont ve Pattenberg’de yaşanacak. Yeni finali beğendiğini söyleyen Spartaküs, bu haliyle daha gerçekçi Flanders olduğunu söyledi. Daha önce yumuşak tırmanışlar olan Berendries ve Tenbosse’ya eklenen Kwaremont ile Patterberg tırmanışlarının da eklenmesini, şimdi Muur kadar zor olarak yorumlayan sporcu, parkurun gerçek arnavut kaldırımlı bölümleri içerdiğine de değindi.

 

2013 Flanders’da Peter Sagan ve Jurgen Roelantds’ı silkeledikten sonra zamana karşı moduna geçerek aldığı zaferin sahibi Fabian Cancellara, bu yıl kendi çevresinde şekillenen TREK takımı forması ile yarışacak. Bu yıl ki Oudenaarde finalini beğenen Fabian Cancellara finişe son 8-9 kilometrelik geniş yolu çok da beğenmediğini söyledi. Sağa yada sola dönüş bulunabilirse iyi olur diyen Cancellara eski parkurdaki finalin daha hareketli olduğunu söyledi. Yine de daha çok arnavut kaldırımlı tırmanış tercih ettiğini belirten yarışın büyük favorisi, parkuru ilk koklayan ve izleyicilerine tanımlayan isim olma şansını sevenlerine tanıdı. 2014 Ronde van Vlaanderen için Cancellara’ya rakip olacak olan isimler ise Tom Boonen, Peter Sagan için galibiyet tahminleri de yapılmıyor değil. Öte yandan yine klasiklerin ismi Sep Vanmarcke de favori sayılabilecekken Belçikalının Paris-Roubaix’i hedeflediğine dair iddialar Ronde için büyük favoriler arasında sayılmamasına neden oluyor. Ronde öncesi koşulacak Flanders klasiklerinde sergilenecek performanslar ile 2014 performanslarında kimin Ronde için yıldızının parlayacağı daha çok konuşuluyor olacak. Şubat ve Mart aylarının klasikler trafiği, Ronde favorilerine büyük ölçüde ışık tutacaktır.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın