En İyi Ironman Bisikletleri – 1

05/08/2013  //     //  Yol Bisikleti

 

 

CERVELO P2

Cervelo, yıllarca Kona’daki bisikletler arasında hakimiyete sahip oldu ve listelerdeki birçok bisiklet, eskimeyen P2 kadro seti üzerine temel alındı. Kanada’lı markanın amiral gemisi bisikletler çeşitli aerodinamik evrimler geçirirken P2C ilk göründüğünden beri, özgüvene sahip, kullanıcı dostu ve doğal olarak hızlı bir sürüşü onun klasik durumunun hala bozulmamış olduğu anlamına geliyor.

 

KADRO VE MAŞA

 

Diğer ironman bisikletleriyle karşılaştırıldığına geleneksel bir şekilde maşanın ince kum saati formundaki alın borusuna geçişi ve standart çift pivotlu frenin önde yer almasıyla kadronun ön ucu kesinlikle eski moda görünüyor. Derin çizgilere sahip TrueAero alt boru ve jantları kavrayan uzantıları, uçak kanadı şeklindeki sele borusu girişinin yarısını geçecek şekilde olduğundan rüzgarda akıcılığını artırmış. Cervelo imzalı dikey sele borusu düzenlemesi sadece 2000 poundluk P3 kadrosunun tanıtımıyla göründüğünde, iki farklı sele kelepçesi pozisyonu 75 ve 78 derecelik efektif sele açısını sağlarken asıl sele borusunun tamamiyle aynı olduğunu görüyoruz.

 

 

Büyük jant kullanımına izin veren açıklığa sahip derin sele borusu yuvası birçok kadronun aksine testereyle kesilmek zorunda kalmadan önce baya dikey ayar gereksinimi anlamına geliyor. Bu, en aerodinamik çözüm değilse de geleneksel arka fren montajı, kurulumu basit kılıyor. Benzer bir şekilde kadronun iki yanından içeri giren iç kablo yönlendirmesi, gidon boğazının arkasından düşey olarak girmiyor ki bu da daha yumuşak vites geçişleri sağlıyor. Eğer kısa üst boru üzerinde yere daha yakın pozisyonda sürüş yapabilecek kadar esnekseniz bu, size aerobar gibi eklentileden elde edebileceğinize göre daha fazla verim elde edebilirsiniz.

 

Maşanın toplam ağırlığı çok hafif olmasa da, geleneksel şaftın kullanılıyor olması size kişiselleştirme ayarları yapabileceğiniz boğaz/gidon seçeneklerinin tamamını bu bisiklet üzerinde kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Standart dıştan kılavuzlu orta göbek, geniş yelpazedeki aynakol seçeneklerini de size sunuyor ve düşük kadro ağırlığı sağlayan görece basit kadro yaklaşımına sahip.

 

DONANIM

 

Cervelo kadro olarak satılırken diğer bisikletler gibi sele borusu, headset ve maşa ile beraber geliyor. İncelediğimiz bisiklet de bu kit üzerine Ultegra çekiş / fren sistemiyle ve Dura Ace uç vites kollarını normalden bile daha pürüzsüz hale getiren temiz kablo yönlendirmesiyle donatılmıştı. P2’nin Di2 elektronik vites sistemi uyumlu olmadığını söylemeliyiz fakat eğer bu potansiyel bir terfi seçeneğiyse hoş bir çözüm de uydurabilirsiniz. P2’nin yol tutuşu 80 mm derinliğe sahip Profile tub jantları güven içinde idare etme konusunda yeterince dengeli ve kadroyla fren boşluğunun açıklığı, dilerseniz Zipp Firecrest gibi en yeni model geniş çıkıntılı jantları kullanmaya olanak sağlıyor.

 

 

P2’nin üzerinde gelen gidon Profile marka ve sele de Selle San Marco idi. Yekpare CX15 karbon gidon, bisikletin toplam ağırlığını azaltıp aşağı bakan tasarımı da P2’nin öne kapanarak kullanılabilmesini sağlıyor.

Aspide TT sele ise pek de ağırlık odaklı bir seçim değil fakat iyi kavrayan lastik dokusu, seleden kaymadan büyük dişlilerde sürüş için harika. Selenin düşük burun tasarımı farkedilir düzeyde konfor hissi veriyor.

 

SÜRÜŞ

Cervelo üzerinde standart sürüş pozisyonu, önü aşağı doğru oluşu ve yola kapanmasıyla P2’nin tasarımının performans odaklı olduğunun kanıtı. Hatta gezinti maksadıyla sürüldüğünde insan kendini orta düzey tempoda oturarak sürmek yerine planlanmış antrenman aralığının en üst sınırına çıkmamak konusunda kendini dürterken buluyor. Bunun sebeplerinden biri bisikletin toplam ağırlığının çok düşük olması ve bu özelliğinin de bisikletçiyi tüm gücünü kullanması konusunda cesaretlendirmesi tabi. Anlık güç aktarımı olağanüstü değil de iyi denilebilecek seviyede olsa da, yokuşlardaki tırmanışı oturarak da çıkılsa, ayakta da tırmanılsa gerçekten başarılı. Cervelo yüksek hızlarda, fırtına gibi güçlü yanal rüzgarlarda derin profil jantlarına ve görece içi boş ve güvensiz hissi veren kol dayama pedlerine rağmen çok güvenilir bir şekilde yola tutunuyor ve genel olarak özgüveni artırıyor.

Elleri kullanmadan sürüldüğünde bile güven veren bisiklet, uzun sürüşlerde aynı anda arka ceplerinizden yiyecek takviyesi yapmanızı kolaylaştırıyor. Dengelenmiş ağırlık dağılımı ve her iki yöne de net iz sürmesiyle viraj ve kavşaklarda temponuzu artırabilmenizi mümkün kılıyor, ki bu da yarış gibi durumlarda hayli işe yarayan bir özellik.

 

Sizi öne eğip her fırsatta en iyi derecelerinizi yaptırmayı doğal olarak isteyen bir bisiklet için P2 şaşırtıcı bir şekilde affedici ve sürmek için arkadaş canlısı bir bisiklet. Sert, zorlu yollar size onunla vız geliyor ve diğer bozuk yol geçişleri görece farkedilmiyor ve bu sayede yorgunluğu azaltmaya yardımcı olup daha uzun bisiklet sürüşlerinde yola odaklanmayı sağlıyor.

Diğer deyişle en yeni aerodinamik bisikletler kadar keskin bir görüntü ve his vermese de, P2 hala doğuştan hızlı. Bu, yarışınızın bisiklet ayağını özgüvenli, konforlu ve verimli bir şekilde geçirebileceğiniz bir model.
En iyi uzun mesafe yarış bisikletlerinden biri olarak saygınlığı ziyadesiyle hakediyor.
ARTILARI
+ İyi yol tutuşa ve konforlu sürüşe sahip çok hafif kadro

+ Geniş düzeyde terfi seçenekleri sunan standart frenler, orta göbek ve maşa.

 

EKSİLERİ

– Aerodinamiği iyi fakat en modern entegre donanım eksikliği

– Olağanüstü yerine daha alçakgönüllü güç aktarımı ve yönelme keskinliği

 

KARAR

P2 hala çekici, doğuştan çevik ve potansiyel donanım seçeneklerini sınırlamayan bütün sürüş boyunca kullanıcı dostu bir bisiklet.

 

Performans 4/5
Değer 3/5
Toplam 4/5

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın