Doping in Yaşı Yok: Jeannie Longo nun Eşi EPO Alımıyla Gözaltına Alındı

15/02/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping, Yol Bisikleti

 

 

Birileri bisiklet sporunda başarı ve gelişim adına canını başına katarken, bazıları ise kolay yoldan, dalavere ile köşeyi dönmeye çalışıyor. Ne mutlu ki bu gizli doping olaylarının en azından bir kısmı aydınlanıyor.

İşte size bunların en güncel örneği;

 

1958 doğumlu Fransız bayan yol bisikleti yarışçısı Jeanni Longo bugüne değin 59 kere Fransa şampiyonu ve 13 kere de Dünya şampiyonu olmuş.

 

 

Haberle ilgili Fransızca videoyu da paylaşmakta yarar var;

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=q-VeOgYFUx8:550:0]

 

Gençliğinde çok iyi bir tepeinişi kayakçısı olan Longo, 53 yaşında olmasına rağmen halen profesyonel bisiklet yarışlarından kopmayan, aktif olarak yarışan Longo’nun eskiden antrenörü olan Patrice Ciprelli, artık Longo’nun hem eşi hem de antrenörüydü.

 

 

Fotoğraflardan da göreceğiniz üzere eşine desteğini hiç esirgemeyen Ciprelli, yanlış bir kararda bulundu. Eşinin Longo için 15 farklı zamanda satın aldığı EPO, bir süre sonra ortaya çıktı.

 

2011 yılı içinde de Fransız Anti Doping Ajansı’na (AFLD) 3 defa yer bildirimini aksattığı için ceza alması ile gündeme gelmişti. Daha o zamanlardan eşi ve antrenörü Patrice Ciprelli’nin Longo için EPO satın aldığı yönünde iddialar artık kesinleşti. Jeannie Longo ile ilgili daha önce yayınladığımız habere linkimizden ulaşabilirsiniz.

 

Longo’nun eşi “15 defa EPO satın almış”

Cuma günü soruşturmaya yakın bir kaynağın AFP basın organına verdiği bilgiye göre Fransa-Grenoble polisi, Fransız bisikletçi Jeannie Longo’un antrenörü ve eşi Patrice Ciprelli’nin 2007’den bugüne kadar yasaklı performans artırıcı EPO’dan (Eritropoietin) 15 defa satın alarak 19.800 doları bu maddeye harcadığını ortaya çıkardı.

Grenoble savcısının Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre Mayıs ve Haziran’da olmak üzere 2011 yılında parça başına 500 euro olmak üzere iki defa bu maddeden satın alınmış

Bununla beraber gözaltı süresinde, polis, EPO siparişi vermek ve bu alışverişleri takip etmek amacıyla kullandığı bir internet hesabına erişim şifresinin bulunduğu bir kağıdı Ciprelli’nin çantasında bulmuş.

 

Longo, defalarca çıktığı Fransa Şampiyonluğu kürsülerinden birinde

 

Yakın bir kaynağın gösterdiği bilgiye göre, siparişler merkezi Mauritius’ta bulunan firmalar aracılığıyla bir Türk eczanesine geçilmiş. “2007’den beri, bu bir sürekli doping vakasıdır” diye kaynak ekliyor.

Ciprelli’nin avukatı Pierre Albert’ın verdiği bilgiye göre Perşembe günü Ciprelli, “kendi kişisel kullanımı için” EPO satın aldığını kabul etti.

 

 

Çarşamba sabahından beri gözetim altında tutulan Ciprelli, Cuma sabahı hukuki denetim altında serbest bırakıldı. Profesyonel antrenörlükten men edildi ve bundan sonra Fransa’dan ayrılmadan önce ülke yöneticilerinden izin almak zorunda olacak.

 

 

Ne kadar acı ve tezat değil mi? Mesleğinizin, kariyerinizin zaten zirvesindesiniz. Dünyanın en iyi bayan yol bisikletçilerinden biri olarak anılıyorsunuz ve belki de spor kariyerinize veda edip emekli olmayı planladığınız günlerde adınız bir sporcu için en çirkin suçlama olan Doping soruşturmasına karışıyor. Dilerim bu tip haberler bizim sporcularımıza örnek teşkil eder.


Hazırlayan: Fatih Buzgan

 


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın