Diğerlerinden Çok Farklı Bir Federasyon Yol Yarışı : Muğla-Ortaca

20/03/2017  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Henüz kesinleşmemiş olan 2017 yılı faaliyet programı kapsamında sezonun ikinci ayağı olan Muğla-Ortaca yarışları tamamlandı. Ağırlıklı olarak görmeye alışık olduğumuz yarış parkuru profillerinden farklı olarak Ortaca etabının belirli bölümlerine; Türkiye’ nin Paris-Roubaix’ i desek herhalde çok ileri gitmemiş oluruz. Zira, bozuk zeminli parke taş döşeme zeminle aldığınız startla birlikte bozuk asfalt, mıcır, toprak ve sıcak asfalt bölümlerle karşı karşıya kalıyorsunuz. (Açıkçası, starttan sonraki 10-15 km. lik bölümde Garmin gidondan fırlamaz umarım diye dua ettim.) Aslında yarışın başlarında yer alan tırmanma bölümü, görsel olarak bizlere Alp dağlarında geçilen dağ etaplarının keyfini verse de, bozuk zemin ve çok sert dönülen yokuş inişleri nedeni ile frenlemelerde riskli anlar yaşandı; ben ve grupta birlikte gittiğimiz arkadaşlarımızdan bazıları zaman zaman viraj çizgisini kaçırdık. Sert dönüşler, küçük tepe çıkışları ve inişlerle geçilen bölümün ardından son 25. km de çıkılan sıcak asfalt bölümde neredeyse bütün sporcular derin bir “oh” çekti… Sürüş tekniği olarak sanırım sezonun en teknik parkurlarından birisinde yarışıldı.

File_000

Büyük takımlar açısından bakıldığında, kişisel olarak Torku takımının geçen yıllardaki motivasyon ve güçte olduğunu hissetmedim. Gerek yol yarışlarında gerekse kriteryum yarışlarında kürsü liderliğini diğer ekiplere kaptırdılar. 17 Mart Cuma günü koşulan Büyük Erkekler yol yarışında kürsü; Yunus Emre Yılmaz (BRİSA), Oğuzhan Tiryaki (KAPADOKYA SK), Serkan Balkan( TORKU), kriteryum yarışında liderlik; Kapadokya takımına gitti.

111

 

 

18 Mart ta koşulan 30-Master lar kategorisinde; Turgay Germen, Oğuz Özçelik ve Serhat Erol kürsünün, 1.,2. ve 3. basamaklarını paylaşırken, Master 40 larda; Nevzat Kıral, Devrim Ardıç ve Haşim Köksal ilk üç sırayı paylaştı.

Yarışın tüm sonuçları için aşağıdaki link kullanılabilir;

Muğla-Ortaca yarışları sonuç listesi

20 Mart günü kriteryum yarışları günüydü ve sanırım bu yarışı diğerlerinden ayıran gündü aynı zamanda…Gruplar birer birer çıktı ve sıra tüm Master gruplarına geldiğinde, günlerdir; sosyal medyada yer alan, Master kategorisi ile ilgili tartışmalar, konuşmalar, başvurular, change.org kanalından yapılan girişimler fiziksel karşılığını buldu ve 100 e yakın master sporcu, kriteryum etabı startı verildikten sonra 15 tur dönülmesi gereken yarışı 2 tur döndü, finişe 50 metre kala bisikletlerinden inerek protesto amaçlı olarak yarışı terk etti. Federasyon yarışlarında görmeye alışık olmadığımız böylesi bir görüntüye, kenardan, sporculara karşı kesinlikle yarışı terk etmemeleri yönündeki telkinler de eklendi. Sonuç olarak; start alan hiçbir Master sporcu finiş yapmadı ve sonuç listesi oluşturulamadı bu nedenle. Bu eylemin somut sonuçlarını da önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Yarışın diğer resimleri için tıklayınız

 

 

Yazar Hakkında :

1 Comment to “Diğerlerinden Çok Farklı Bir Federasyon Yol Yarışı : Muğla-Ortaca”

Bir Yorum Yazın