Demir Parmaklıklardan Kürsüye

09/03/2013  //     //  Yol Bisikleti

 

 

Yeni Zelandalı Reon Nolan 3 yıl önce hapisten çıktı. Ancak şimdi, her şeyini bisiklete adamış durumda. Şu an bisiklette ulaştığı nokta sadece pelotonu atak çekmekle sınırlı değil aynı zamanda ana grubu arkada bırakıp bitiş çizgisinden ilk sırada geçecek seviyeye de ulaşmış durumda. Ancak sadece pelotonu değil geçmişini de geride bırakan bir adam. Söylediğine göre bisiklet onu kurtarmış. 31 yaşındaki Reon Nolan, şu anda Scotty Browns Vision System adına yarışan Yeni Zelandalı bisikletçi, ilk yarışını kazandıktan sonra, ülkesinde gerçekleştirilen tek UCI organizasyonu olan New Zealand Cycle Classic’ te de yer aldı.

 

Bisiklet kariyeri ve geçmiş yaşantısı hakkında bazı açıklamalarda bulunan Nolan, “3 yıl önce bisikleti sürmeye başladığımda, çevremdeki sosyal bisiklet sürücüleri bana gerçekten çok sıcakkanlı yaklaştılar. Bana bisikletin temellerini öğrettiler. Duygularımı nasıl kontrol edeceğimi, duygularım hakkında konuşmayı ve gerektiğinde onları dışarı nasıl bırakacağımı öğrettiler. Beni evlerine akşam yemeklerine davet ettiler. Korkularımla yüzleşmemi sağladılar ve artık insanlardan farklı olmadığımı anlamama yardımcı oldular. Onların sayesinde bu sporu her şeyden çok sevdim. Geçmişi bilseler de bana normal bir insan gibi yaklaştılar ve yardımcı oldular.” dedi.

 

 

Nolan’ ın geçmişi hırsızlık, uyuşturucu, alkol ve hapis cezaları ile dolu. Reon Nolan henüz 16 yaşındayken hakkında 100′ ün üzerinde kriminal dava açılmış. Bisiklet camiasında kendine bir aile bulmadan önce, kendi ailesi paramparça bir haldeymiş. Henüz 11 yaşındayken babası cinayete kurban giden Nolan’ ın sorunları işte o zaman başlamış

 

Geçen karanlık yılların arından Nolan’ ın kurtuluşu Salisbury Street Foundaiton adlı kuruluşun gerçekleştirdiği, eski mahkumların tekrar sosyal hayata kazandırılması ile ilgili programa katılmasıyla gerçekleşmiş. İlk olarak 480 km’ lik yardım toplama amaçlı bisiklet turuna katılan bisikletçi, daha sonra dağ bisikletinin tadını almış.

 

” Vücudumun sınırlarını zorlamaya bayılıyorum.” diyen Nolan, “Sıcak havalarda bisiklet ile dağlara tırmanıp inmek beni iyi hissettiriyor. Hele bir de yağmurlu olursa işte ondan sonra çok keyif alıyorum. Bisiklete binmek hayatım boyunca yaptığım en sağlıklı şey.” diyerek, bisiklete bindiğinde neler hissettiğini aktarıyor.

 

Kendini tutmayı başaran ve bisiklete tam olarak yönelen Nolan, zor ancak başarılı bir antrenman programı ve düzgün bir diyetle yavaş yavaş başarı merdivenlerini tırmanmaya başladı. 2011 yılında ilk amatör yarışını kazanan Yeni Zelandalı bisikletçi, o günleri anlatırken duygulanıyor ve sesi boğuklaşmaya başlıyor, “Dürüst olmam gerekirse, kazandığım o gün, ağlamaya başladım. Bitiş çizgisinden diğer herkesin önünde geçtiğimde, açıkçası herkes bana büyük saygı duydu. Hayatımda yaşadığın en gurur verici anlardı.”

 

Çoğu kişinin yaptığının aksine, gençler de yarışırken ilk zaferini yaşamanın keyfini bu yıllardan çok çok uzak bir zamanda, 30 yaşına merdiven dayamışken yaşamışken. Ancak bu ilk zaferi, ona genç bir sporcunun henüz yaşamayacağı bir deneyim yaşamasını sağladı. Nolan, UCI Oceania Tour’ un en büyük organizasyonu olan New Zealand Cycle Classic’ te yer alma başarısı gösterdi. 2013 Ocak ayında gerçekleştirilen yarışın başlangıç çizgisinde beklerken oldukça korktuğunu söyleyen Nolan, Avustralya’ nın bir çok Continental takımında yer alan başarılı sporcuyla yarıştı. akriyerinde ilk defa UCı organizasyonunda yer alan Nolan yarışı 39′ 12” gerisinde 59. sırada tamamladı.

 

İlk kez bu denli büyük bir peloton içerisinde yer alan ve bununla da oldukça iyi bir şekilde başa çıkan Nolan o anları anlatırken gülümsüyor, “Benim için o ortamda bulunmak çok havalıydı. Takım arabasından sulukları alıp taşımak, pelotonun önüne geçip, herkesin rüzgarımdan faydalanması müthişti. Kendimi çok iyi hissetmiştim.” diyerek o anları anlatıyor.

 

New Zealand Cycle Classic’ in ardından, gelecek planları hakkında da konuşan Nolan, “Kazandığım ilk galibiyet hayatımı değiştirdi ve bisiklet hakkındaki düşüncelerimi netleştirdi. Artık yarışa başladığımda ana gruptayken hep kazanmayı düşüneceğim. Yarışı kazanamayabilirim ancak, takım arkadaşlarıma yardım etmek ve onların kazandığını görmek, ben kazanmışım gibi hissetmemi sağlayacak.” dedi.

 

 

Reon Nolan şu anda, haftada 3 saat Salis Street Foundation’ da çalışıyor. Bunun dışında kendini %100 bisikletçi olarak tanımlayan Nolan, artık hep böyle olacağını söylüyor. Nolan gününün büyük bir kısmını iki tekerlek üzerinde diğer bisikletçiler ile birlikte antrenman yaparak geçiriyor.

 

Kaynak: www.uci.ch (Union Cycliste Internationale)

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın