Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda Gözler Adam’da

02/05/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Röportaj: Aylin Koç &   Peiyun Cheng

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 50. yılı “Turkuaz Rekabet” mücadelesinin son kritik etabı 6.etap ile Meryem Ana zirvesi heyecanında gözler Orica GreenEdge takımının genç yeteneği Adam Yates de.

Bu yıl Orica GreenEdge takımına transfer olarak profesyonelliğe adım atan 21 yaşındaki İngiliz sporcu, Elmalı zirvesinde Rein Taaramae’nin arkasindan finişe girmişti. Kraliçe etaptaki bu performansıyla genel sıralamada Turkuaz mayoya 6 saniye zaman farkı ile liderlik şansını koruyor.

Adam Yets 2014

Adam Yates ilk profesyonellik yılında olup  ilk profesyonel yarışını Arjantin’de koşulan 2014 Tour de San Luis’ de tamamlayan genç yetenek San Luis genel sıralamasını 11. sırada tamamlamıştı. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na, ikiz kardeşi Simon Yates liderliğindeki Orica GreenEdge takım kadrosunda start alan Adam, kardeşi Simon için çalışacaktı. Ancak, 3.etapta gerçekleşen kaza sebebiyle TUR’dan çekilmek zorunda kalan Simon Yates’ den sonra tal olan takım stratejisini kendisi yazdı.  Turkuaz Rekabet’te kritik, Meryem Ana zirvesi öncesi Adam ile görüştük.

Orica Green Adge Adam Yets 2014 (2)

Pist bisikleti ile kariyerine başlayan Adam, daha sonra tırmanışlara yöneldiğini belirtti. Antrenmanlarını Fransa’da, Alplerde gerçekleştiren Yates kardeşler şimdiye kadar hep farklı takımlarda yer almış,  bu yıl Orica GreenEdge ile yollarını birleştirdikleri için mutlu olduklarını belirtti.

Adam, “En iyi destek verecek olan takımının Orica GreenEdge olacağını düşündük.  Yanılmamışız, en rahat ve stresten uzak takım olduğunu düşünüyorum.  Takımımı gerçekten seviyorum.” diyerek yarışlarda diğer takımların yaşadığı baskıya değindi.

Henüz 21 yaşında olan Adam’ın örnek aldığı bir sporcu yada bir idolü olup olmadığını sorduk. ” Herkesin özelliklerinin ayrı olduğunu düşünüyorum.  Sporcu kendisini bilir ve kendi yolunda ilerler bence. Bu yüzden takip ettiğim bir sporcu yok, idolüm de yok.”

Orica Green Adge Adam Yets 2014

Genç yeteneğin ilk profesyonel yılında dikkatleri üzerine çekmesi,  kendisini tanıma ihtiyacı da gerek bisiklet basını, gerekse bisiklet fanatiklerinin ilgi odağı.  Gelecek için planları da merak edilenler arasında.  “Şu sıralar gelecek planları yerine antrenman ve yarış tecrübelerimi edinmeyi hedefleyerek ilerliyorum. Çünkü profesyonel yarışlarda henüz ilk yılım. Gelecek olarak kesin belirlediğim bir planım yok. Daha çok tırmanış içeren yarıslarla ilgileniyorum. Catalunya Turu, Il Lombarbia gibi. -Bu yıl Catalunya Turu’nda ilk 10’da tamamladı. -“

Son olarak TUR genel sıralamasında ki sürpriz ikinciliği ve yarınki etap icin hedeflerini sorduk. Adam, ” Aslında 3.etapta atak yapmayı hedeflemiyordum. Takim stratejimiz Simon üzerineydi. Ancak Simon kaza yapınca bu plan iptal oldu. Gerçekten çok zor bir etaptı. Elmalı zirvesine çıkarken Rein Taaramae ile önlerdedeydik. Atak yaparsa, atağına cevap vermem gerektiğini düşündüm.  Yoksa başka şansım olmayacaktı.  Ve Taaramae atağını yaptı. Yarın kazanmayı deneyeceğim.  Aslında daha çok uzun tırmanışlarda iyiyim. Yarınki tırmanış kısa olsa da kazanmak için elimden geleni yapacağım. ” dedi.

Cyclingtr.com ekibinden Peiyun Cheng’in Orica GreenEdge sportif direktörüne “Niçin ikiz lerin ikisi ile beraber sözleşme yaptınız ikisi de aynı mı ?” sorusuna “Evet çünkü bu sporcularımdan birisine bir şey olursa diğeri onu yaptığını yapabiliyor. Biri diğerinin yedeği durumunda ” yanıtını verdi.

Orica Green Adge Adam Yets 2014

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın