Colnago da Diskli Yol Bisikleti Modasına Uydu

27/03/2012  //     //  Yol Bisikleti

 

 

 

Dünya’nın en prestijli, saygın yol bisikleti üreticilerinden İtalyan Colnago, yol bisikleti serisine disk frenli bir model ekleyerek, son birkaç yılda yol bisikletleri arasında görülen disk fren modasına geçtiğini duyurdu. C59 Disc model adıyla ilk kez Taipei’deki fuarda sergilenen bisiklet,  Europcar takımı tarafından kullanılan popüler C59’un kadrosu temel alınarak geliştirilmiş.

 

Elbette hidrolik disk sistemi ile donatılmış bisiklette, karbon jant seti ve elektronik Shimano Dura-Ace Di2 çekiş sistemi bulunuyor. ileri teknoloji ve hafif fren setleriyle tanınan Formula hidrolik diskler ile Di2 (elektronik) özellikli hidrolik fren kolları, C59’un diskli yol bisikleti çağının en üst noktasına taşıyor.

 

 

 

C59 Disc, Colnago markalı Formula R1 kaliperlerine ve 140 mm’lik disk rotorlarına uyum için kadrosunun arka bölümündeki önemli noktalarda güçlendirilmeler yapılmış. Buna benzer bir değişiklik de öndeki maşada görülüyor. Tamamen yeni bir maşa ile gelen C59 Disc, sadece disk uyumlu olarak üretilmiş.

 

Formula’nın hidrolik ve elektronik fren-vites kolları, tüm frenleme ve vites değişimi görevlerini yerine getirirken C59 Disc’i, piyasadaki mevcut disk frenli yol bisikletleriyle cyclocross bisikletleri arasında farklı bir yere koyuyor. Colnago C59 Disc’te Artemis Disk uyumlu teker setini tercih etmiş. Bu jant seti önde ve arkada 24 tele sahip olup dağ bisikletlerinde standart olan 135 mm’lik arka göbek ölçüsüyle geliyor.

 

 

Bu da bütün dağ bisikleti göbeklerinin, 135 mm’lik dropout’ları (kadronun ucundaki bağlantı noktaları) olan C59 Disc’e bağlanabileceği anlamına geliyor.

C59 Disc’in beraberinde Colnago, Prestige Disc cyclocross bisikletini de tanıttı. C59 Disc’ten daha az gözalıcı olsa da Prestige Disc’in de Shimano Di2 set ile beraber SRAM’in BB7 fren kaliperlerini kullandığını belirtelim. C59 Disc gibi, Prestige Disc de 140 mm lik küçük rotorları kullanıyor ve 135 mm’lik arka göbeğe sahip.

 

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın