Cancellara yı Dünya nın En Hızlı Zamana Karşı Yarışçısı Yapan 8 Neden

11/03/2011  //     //  Yol Bisikleti

 


 


 

Sportif bisikletçilikle ilgilenip de Fabian Cancellara’nın adını duymayan pek azdır. En büyük yol yarışlarında üstün performansıyla ayrı yeri olan Cancellara’nın başarısının ardındakileri siz değerli Cyclingtr okuyucularıyla paylaşacağım.

Bu yazımda değineceğim Fabian Cancellara’yı dünyanın en hızlı zamana karşı (Time-Trial) yarışçısı yapan 8 neden olacak. Öncelikle zamana karşıyı henüz bilmeyen bisikletçiler için açıklayayım;

ZAMANA KARŞI YARIŞLARI, bisikletçilik literatüründe İngilizce adıyla “Time Trial” olarak geçer. Yol bisikletçiliğinin içinde çoğunlukla bireysel olarak belirlenmiş bir mesafeyi ne kadar sürede kat edebileceğinizin değerlendirildiği bir alt disiplindir. Yine de Zamana Karşı kategorisini tam detayıyla anlatmak gerekirse 3’e ayrılır diyebiliriz:

  1. Bireysel Pist Yarışı

  2. Bireysel Yol Yarışı

  3. Takımlararası Yol Yarışı

Üçünde de belli bir mesafe, en kısa sürede kat edilmeye çalışılır. Ancak önceden bahsettiğim gibi, bisikletçilikte Zamana Karşı denildiğinde akla hemen yalnız başına yapılan kısa etap yarışları gelir.

Basit kurallarla tanıştıktan sonra yeni başlayanlar da kayda değer bir Zamana Karşı yapabilirler.

Yine de, Zamana Karşı yarışları, Master ve hatta kendi zamanlarını önemli miktarda geliştirebilen profesyoneller için bile zordur. Fransa Turu’nun Prologları ve Dünya Şampiyonaları gibi büyük yarışlarda bir bisikletçinin, rakiplerinden çok daha iyi olmasını anlamak güçtür.

 


 

Fabian Cancellara’nın Üstün Performansını Nasıl Açıklayabiliriz?


1. OPTİMAL ANATOMİ

İri bisikletçiler, düz zamana karşı etaplarında daha büyük performans sergilerler. Gücün %90’ından fazlası rüzgarı yarmak için kullanılır. Rüzgar direnci, zamana karşıların bir numaralı düşmanıdır. Yine de, obezite her daim günah keçisi sayılacağından zamana karşı yarışçıları, diğer bütün bisikletçiler gibi  fit olmalıdırlar. 80kg civarında ağırlığa sahip olmak, düz zamana karşılar için optimal görünüyor fakat daha hafif bisikletçiler de hayli iyi zamana karşı yarışları çıkarabiliyor.

 


2. SIRADIŞI FİZYOLOJİ

Diğer bütün profesyonel bisikletçiler gibi Cancellara’nın da sıradışı bir fizyolojiye sahip olması gerekiyor. En üstün olunması gereken spesifik bir yetenek ise maksimum güç eşiği. Cancellara, maksimum güç eşiğinde yüksek watt üretebiliyor.

 


3. KUSURSUZ VÜCUT POZİSYONU

Optimal vücut pozisyonu, sürtünme katsayısını düşürür, bu sayede bisikleti hızlı sürmek için daha az watt gerekir. Aslında vücut pozisyonu, genel aerodinamiğiniz üzerinde en büyük gelişmeyi yapabileceğiniz yerdir. O zaman, eğer pahalı bir aerodinamik bisiklet almaya bütçeniz elvermiyorsa, lütfen doğru bir vücut pozisyonunun disk tekerlek vb gibi şeylerden çok daha önemli olduğunu hatırlayın.

 

 


4. AERODİNAMİK MALZEME

Optimize edilmiş aerodinamik, vücut ölçülerine, sürüş tarzına ve aerodinamiğe göre optimize edilmiş doğru materyaller içerir. Cancellara’nın kullandığı parçaların diğer profesyonel bisikletçilerinkinden daha iyi olup olmadığını bilemem fakat bildiğim birşey var ki Cancellara’nın sürekli olarak aerodinamik ekipmanını optimize ettiğidir. Rüzgar tünelini ziyaret etmek, bisikletin doğru kombinasyonunu bulmak için en iyi ve en bilimsel yoldur.

 

 


 

5. MENTAL GÜÇ

Saate karşı yarışmak, bazı bisikletçilerin sevdiği ve bazılarının nefret ettiği özel bir disiplindir. Zamana Karşı’da hızınızı ayarlamada iyi olmak, antrenman gerektiren ve dünya çapında zamana karşı bisikletçisi olmanızı sağlayabilecek bir yetenektir.

 


 


 

6. SPESİFİK ZAMANA KARŞI ANTRENMANI

Cancellara özel olarak zamana karşı yarışları için antrenman yapıyor ve antrenmanları da maksimum güç eşiğini geliştirmeye yönelik optimize ediliyor. Bu, büyük aerobik motoru geliştirmek için uzun antrenman süreleri ve yıllardan beri uygulanan yüksek kaliteli antrenman prensipleri gerektiriyor.

 


 


 

7. BÜYÜK YARIŞLARA ODAKLANMA

Her hafta düzenlenen yarışlarda büyük performansa odaklanmak yerine, sezon içindeki çok az yarışa en yüksek önemi vermek ve bu yarışlar için doğru tapering (azaltarak devam etme) protokolünü uygulama önemlidir. Bu, performansı ve haliyle başarıyı artırır.

 


8. X FAKTÖRÜ

Tarih göstermiştir ki bazı bisikletçiler diğerlerinden çok daha hızlıdır ve bunun neden böyle olduğunu asla cevaplayamayacağız. Birçok insanın profesyonel bisikletçiler hakkında ne düşündüklerini biliyorum ve benim de düşüncelerim genellikle onlarınkiyle benzer olmuştur.

 

Gerçi yarışlarda daima bir yarışçının en hızlı olacağını hatırlamak zorundayız. Kural budur.

Bu yüzden, Fabian Cancellara gibi bisikletçilerin neden zamana karşı yarışlarında herkesten çok daha iyi olduklarını açıklayan dopingden başka sebepler de olabilir.

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın