Beslenme – Ravitayman Bölgesi Nedir?

30/10/2011  //     //  Yol Bisikleti

 

 

Bisiklet yarışlarını izlerken “Beslenme Bölgesi”, “Ravitayman Bölgesi” terimleri neredeyse her yarışta karşımıza çıkıyor.  Yeni başlayan bisiklet fanatikleri için bu bahsi geçen terimin açıklamasını detaylıca ele almakta fayda var. Türkçe içerik taramasında eksik-yanlış bilgiler dolanıp bisiklet severlere Ravitayman açıklaması altında garip içeriklerin olduğunu görmemiz de yazının yazılması konusuna ivedilik katmıştır.

 

Örneğin; Ravitayman Nedir? sorusuna verilen eksik, yüzelsel bilgi olarak “ravitayman da yarışlarda yanınıza aldığınız gıdalara denir muz gibi” değinilmiş. Beslenme Bölgesi-Ravitayman Bölgesi’nin ne olduğuna dair detaylı açıklama yapılması gerektiği aşikar.

 

 

 

Türkçe’de Beslenme Bölgesi yada Ravitayman bölgesi olarak geçen terim Fransızcada Controle de ravitaillement geçerken yaygın olarak  Feed zone olarak da isimlenir. 150 kilometre mesafeyi aşan yarışlarda yarış organizatörlerince belirlenen ve işaretlenen bölümde sporculara yaya olarak, sporcuların takım kadrolarındaki yetkililerce, yarışın yapıldığı ülke trafiğinin akış yönünde beslenme çantasının ve/veya sulukların verildiği bölümdür. 150 kilometreden kısa yarışlarda suluk(içecek şişesi) veya beslanme çantası takım aracından verilir. Burada önemli olan takım arabasının konumudur. Beslenme takviyesi verecek olan takım aracı, yarış komiserinin aracının arkasında olur. Grup içerisindeyken yada grubun arkasında sporculara beslenme çantası ve suluk verilemez. Ancak 15 kişi veya daha az sayıda bir kaçış grubu söz konusu ise, kaçış grubuna yemek ve içecek desteği kaçış grubunun arkasında verilir.

 

Kurallara göre organizatörlerce belirlenmekte olan 150 kilometreden uzun yarışlardaki beslenme bölgeleri-Ravitayman bölgeleri Tırmanışta yada inişte, starttan sonra ilk 50 kilometre içinde ve finişe son 20 kilometre kala beslenme yasak olduğundan etabın yarım sırasında güvenliği koruyacak mesafedeki bir bölüm seçilerek işaretlenir. Starttan itibaren ilk 50 kilometrede beslenme desteği yapılamaz kuralını, yarışın hakem heyeti hava durumu, yarış kategorisi, yarış tipi ve uzunluğuna göre kısaltma yetkisine sahiptir. Ancak böyle bir karar alınmışsa start öncesi yarış yetkililerine açıklamaları gerekmektedir.

 

Dünya Şampiyonalarında ve Olimpik oyunlarda, her bir parkur için sabit bir alanda ve UCI tarafından belirlenecek zamanlamaya göre izin verilir.

 

 

Beslenme-Ravitayman Bölgesi tam anlamıyla yarışın en kaotik bölgelerinden biridir. Genellikle etabın ortalarında, yorgun sporcuların beslenme çantalarındaki enerji ve karbonhidratlara olan ihtiyacın karşılandığı bu bölümde sporcunun durarak beslenme çantasını alması söz konusu değildir. Beslenme çantalarını uzatan suanyör adıyla o bölgede bulunan takım görevlileri bu kaotik bölümü en sorunsuz şekilde atlatmak için profesyonel çalışmak zorundadırlar. Beslenme bölgesindeki yığılmayı kazasız atlatabilmek gerçekten tecrübe ister. Zira yarışlarda bu bölgede kaza yaşama oranı da bu anlamda çok yüksektir. Sporcuya beslenme çantasını ulaştırabilmek adına özel bir duruş pozisyonu ve beslenme çantasını uzatma pozisyonu dahi profesyonelce yapılmaktadır. Takım formasını giyen suanyörler sporcuların adlarıyla seslenip beslenme çantasını Beslenme Bölgesinde sporcuya verirler. Beslenme çantasının veriliş tekniği, suluğun veriliş tekniği ayrıdır. Hatta 150 kilometreden kısa yarışlarda takım arabasından verilen beslenme çantası ve suluğun veriş tekniği ile, beslenme-ravitayman bölgesinde farklı tekniklerde verildiğini belirtmekte fayda var.  İşte BMC takımının ravitayman bölgesi suanyörlerine örnek bir video.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=KTLScM-2a5U:550:0]

 

Çevreci sporun kitlesi tarafından beslenme bölgesinde alınan çanta içeriklerinin boş suluklar ve boş beslenme çantalarının çevreye verdiği zarar üzerinde çok durulmuştu. Suluklar hızlı çözünebilen malzemeden yapılarak doğada kalması durumunda hızla dönüşebilen bir içeriğe sahip. Öte yandan beslenme noktasına yakın yerlerdeki seyircilerin de özel ilgisi ve yardımıyla boş suluk ve beslenme çantaları doğayı kirletmiyor. Nasıl oluyor sorusu akla gelirse bunu en iyi açıklayan bir video bu sorulara cevap olacaktır.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=oQKf0IOKXgI:550:0]

 

 


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın