Azerbaycan’da Adria Mobil’den İkide İki

07/05/2015  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Azerbaycan Bisiklet Turu’nun ikinci gününde zorlu 187 kilometrelik Bakü-İsmayilli etabını, geçen yılın da kazanan ismi olan Adria Mobil takımından Primos Roglic oldu. 2013 yılından itibaren Adria Mobil takımında yarışan 25 yaşındaki sporcu bugünkü zorlu etap zaferiyle yıldızını parlattı.

Ekran Alıntısı1

Ekran Alıntısıetap2

Bakü’den pedallamaya başlayan sporcular etap boyunca iki tane sprint kapısı, üç tane de tırmanış bölümü geçti. Rüzgârlı ve zor bir etap olan Bakü-İsmayilli etabını, renkli kişiliği ile bilinen ve geçmiş yıllarda kayakla atlama branşında büyük başarıları olan Sloven sporcu Primos Roglic kazanırken, ikinci Synergy Baku takımından Matej Mugerli, üçüncü ise Airgas-Safeway takımının tecrübeli yıldızı Christopher Horner oldu. İlk etapta sonlara doğru gelindiğinde talihsiz bir kaza yaşayan Torku Şekerspor’un sprinter pedalı İsmail Aksoy Tur’a devam ederken, Muhammed Atalay bugün göstermiş olduğu performansla tırmanışları ana grupla tamamlamayı başardı. Yarışın başlarında kaçış grubunda yer almak istediğini fakat yaşanan kaza sonucu kaçışa katılamadığını belirten sporcumuz başarılı tırmanış grafiğiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

etap2.primos roglic
Yarış başlıyor
Bakü’den saat 10:25’te oldukça yüksek tempoda başlayan yarışta ilk kilometrelerde atak denemeleri oldu. Fakat bu kaçışlara izin vermeyen ana grup, ilerleyen kilometrelerde oldukça kalabalık bir kaçış grubunun oluşumuna engel olamadı. Kara bulutlar eşliğinde dağlara doğru yol alan peloton, 20 kişilik lider grubu 72’nci kilometrede yer alan ilk tırmanış noktasına varmadan yakalamayı başardı. Yaşanan kazalar sonucu ve karşıdan sert esen rüzgârın etkisiyle bazı kopmalar ve ataklar yaşandı. Etabı ikinci sırada bitiren Synergy Baku takımının sporcusu 9 kişilik kaçış grubunda yer alarak sprint prim noktasından geçen ilk bisikletçi olmayı başardı. 9 sporcunun yer aldığı lider grup, pelotondan yapılan ataklar ile kısa sürede 16 bisikletçinin olduğu kalabalık bir kaçış grubu oluşturdu ve farkı kısa sürede 2 dakikanın üzerine çıkarmayı başardı. Soğuk, rüzgârlı ve kötü hava koşulları içerisinde son 50 kilometreye lider giren grup, iki dakikanın üzerindeki avantajı koruyamadı ve pelotonun hızını artırmasıyla fark hızla erimeye başladı.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC
Christopher Horner (Airgas Safeway), Matej Mugerli (Synergy Baku), Jasper Ockeleon’un (Parkotel Valkenburg) atak yapmasıyla üç kişilik takip grubu oluştu. Son 4 kilometreye 50 saniye avantajlı konumda giren Primos Roglic, müthiş temposu ve performansıyla aradaki farkın kapanmasına izin vermedi. İki kilometrede sadece 15 saniye farkı kapatabilen Horner, Mugerli ve Ockeleon son kilometreler içerisinde solo kaçışını sürdüren Sloven sporcuyu yakalayamadı ve üçlü Roglic’in 33 saniye gerisinden bitiş çizgisini geçmeyi başardı. Dünkü müthiş sprint etabının ardından Adria Mobil takımı bugünkü zorlu etabı da kazanarak iki de iki yapmayı başardı. Primos Roglic, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da aynı etabı kazanmayı başararak büyük bir başarıya imza attı.
Azerbaycan Bisiklet Turu, yarın 3’ncü etabıyla devam edecek. Sporcular Kabala-Oğuz-Şeki-Oğuz-Kabala güzergâhında toplam 177 kilometre pedal çevirecek.
Fotoğraflar:Aylin Koç & Cyclingtr / Tour d’Azerbaidjan

Etap sıralaması

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın