Armstrong’un İtirafı, Bisikleti Olimpiyatlardan Çıkartabilir

16/01/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping, Yol Bisikleti

 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) uyardığı üzere, eğer Lance Armstrong geniş çaplı doping olayının örtbas edilmesinde sporun yönetim kurulunu da bulaştırırsa, bisiklet sporu Olimpiyatlardan çıkarılabilir.

IOC üyesi Dick Pound, eğer Armstrong, UCI’ın yanlış bir şekilde davrandığını kanıtlarsa, yasaklama işlemine geçmek dışında seçeneğin kalınmayacağını belirtti.

 

Pound, “Eğer bu insanlar – “Hey, artık olimpiyatlarda olmayacağız ve bu bizim olmak istediğimiz yer, o zaman buna geri dönmek için yolumuzu bulalım – diyorsa tek yol bunu bitirmektir.” dedi.

Aynı zamanda WADA eski başkanı olan Pound, Armstrong’un bisikletçilik kariyeri süresince performans artırıcı ilaçlar kullandığını kabul ettiğini talk show program sahibi Oprah Winfrey’in teyid etmesinden sonra bu yorumları yaptı.

 

 

41 yaşındaki Armstrong, 7 Fransa Turu ünvanının elinden alındığından beri ilk defa birkaç gün önce Winfrey’le 2.5 saatlik bir röportaj yaptı.

Cuma ve Cumartesi günü yurtdışında CBS televizyonunda yayınlanacak olan şovun çekimi sonrası Winfrey, Armstrong’un kendisinin beklediği gibi temiz çıkmadığını söyledi.

 

“Bütün soruların cevaplarını almadım fakat dünyanın dört bir yanındaki insanların duymayı beklediği en önemli sorular cevaplandı” dedi.

“Tek söyleyebileceğim, cevaplardan tatmin oldum.”

Geçen hafta 60 Minutes Sports’taki röportajda, USADA başkanı Travis Tygart, Armstrong’un 100.000 $’lık hediyesini UCI’ın yanlışlıkla kabul ettiğini söylemişti.

Pound ise, “Bu, daha büyük bir hikayenin bizi beklediğini gösteriyor” şeklinde yorumladı.

“Bunu izleyen birçok insan var ve aslında UCI’ın yardımıyla ve Lance’in anlattığı üzere bu, şahit olduğumuz bu dövüşe ve hayatında yaratacağı sonuçlara gerçek bir yardım olurdu.”

Cycling Australia, bisikletin olimpiyatlardan kaldırılmasının yanlış olacağını söyledi.

 

Başkan Graham Fredericks, şu andaki sporcuların bunun bedelini ödemek zorunda olmadıklarını belirtti.

“Sonuç olarak böyle bir karara varmak, UCI’ın liderliğinin aksi olur ve bunun açıkça yanlış olduğuna inanıyorum” dedi.

“Geçmişteki yöneticilerin günahları için bugünün sporcularını cezalandırmak olur.”

 

 

Fransa Turu Şampiyonu Bradley Wiggins, Armstrong’un suçu kabul etmesini, bisiklet için “üzücü bir gün” ve sporun 10 yılını lekeleyecek bir açıklama olarak nitelendirdi.

“İnsanların çoğu için büyük bir gün ve spor için ise birçok yönden üzücü bir gün” dedi.

“Bence bu spor için birkaç aydır üzücü aylar yaşıyoruz çünkü basit bir şekilde 90’lı yılları şu anda tarihten siliyoruz.

 

Armstrong’un eski takım arkadaşı Frankie Andreu, Armstrong’un itirafının kendisini temize çıkarılmış hissi verdiğini söyledi.

Andreu, Armstrong’un ilaç kullanımı hakkında konuştuğundan beri ailesinin taciz edildiğini söyledi.

“O, herşey hakkında yalan söyledi”, bu yüzden şimdi onun açıklayıp, gerçekten değişmesi  ve kariyeri boyunca doping kullandığını itiraf etmesinin büyük bir adım olduğunu belirtti.

“Bu ne demek bilmiyorum. Sonu nereye varacak, emin değilim, fakat bu bir başlangıç.”

 

Şu anda WADA’nın genel direktörü David Howman, Armstrong’un doping yaptığı konusunda yemin ederek itirafta bulunmasını ve eğer ömürboyu men cezasını hafifletmeyi umuyorsa aldatmanın karşısındaki bu savaşta yardım etmesi gerektiğini söyledi.

 

Howman bir cümlesinde, WADA’nın, medyanın Lance Armstrong’dan bir televizyonda itirafta bulunmasını önerdiği açıklamasını ilgiyle okuduğunu belirtti.

“WADA, bütün sporcuları bütün doping suçlarıyla ilgili olaya karışan veya bildikleri kişileri kendilerini aklamaları konusunda yüreklendirirken, ilgili anti-doping otoritelerine bu detaylar geçmiş olmalı.”

Armstrong, geçen yıl USADA tarafından paylaşılan UCI’ın ömürboyu men cezası verildiğinde, bisiklete dair neredeyse bütün başarılarıyla beraber 7 Fransa Turu ünvanını kaybetti.

Armstrong, söylentiye göre halka açık itirafıyla maratonlar ve triatlonlara geri dönüşü için kendisine kapıları açacağını umuyor.

Howman “Bay Armstrong sadece yemin ederek tam bir itirafta bulunup, anti-doping otoritelerinin onun doping faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olduğunu söylediğinde onun ömürboyu men cezasının yeniden düşünülmesi veya kapıların yeniden açılması için yasal ve doğru bir işlem olacaktır” dedi.

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın